Köpekleri çok seviyor ve köpek bakımı hakkında yeterli bilgi edinmek istiyorsan doğru adrestesin. A’dan Z’ye köpek bakımı, ayrıntılarıyla bu yazıda ele alınıyor. Hazırsan başlıyoruz!

Evlerden en çok beslenen hayvanlar arasında yer alan köpekler, hangi ırktan geldiği fark etmeksizin çok sevilir. Sen de eğer bir köpek hayranıysan bu yazımız tam sana göre. Köpek bakımı hakkında detaylı bilgi bulacağın bu yazıda; Terrier, Pug, Golden, Poodle, Cocker ve Kangal cinsi köpeklere nasıl bir bakım uygulaman gerektiği hakkında ayrıntılar bulabilirsin. Hazırsan evde köpek bakımı konulu blog yazımıza başlıyoruz!
Terrier Köpek Bakımı
Terrier, belki de evlerde en çok tercih edilen köpek cinslerinden biridir. Son derece enerjik, zeki ve sevimli bir ırk olan bu ırk, çoğunlukla kıvırcık ya da dalgalı tüyleriyle bilinir. Haydi, Terrier köpek bakımı ile ilgili detaylara geçelim.


 • Sosyalliği Sever: Terrier’ler sosyal köpeklerdir. Bu nedenle erken yaşlardan itibaren farklı insanlar ve hayvanlar tanıştırılmaktan hoşnut olur. Sen de buna katkı sağlamak adına Terrier cinsi köpeğini bol bol yürüyüşe çıkarabilir, değişik köpek ırklarıyla bir araya getirerek onun sosyalliğine katkıda bulunabilirsin.

 • Eğitimi Sever: Bu bölümün başında da bahsettiğimiz üzere Terrier cinsi köpekler, oldukça zeki yaratıklardır. Hal böyle olunca bilgiye aç olan bu ırk, senin de katkılarında çeşitli konularda eğitim alarak bu alanda açlığını giderip seninle mutlu mesut bir yaşamın tadını çıkarabilir.

 • Tüy Bakımı: Terrier’lerin tüy yapısı cinsine göre değişebilir; ancak genellikle haftada bir veya ihtiyaca göre tüy bakımı gerekebilir. Dökülen tüylerin temizlenmesi ve tüylerin parlak ve sağlıklı kalması için özel olarak üretilen köpek tarakları ile düzenli fırçalama da son derece önemli. Bizden söylemesi.

 • Sağlık Kontrollerini Aksatma!: Terrier ırkı köpeklerin sağlık kontrollerini aksatmamak, tıpkı diğer cinslerde olduğu gibi önemlidir. Veteriner hekimin önerdiği aşılar ve düzenli veteriner kontrolleri, köpeğinin sağlık sorunlarının erken teşhis edilmesine yardımcı olur.

 • Beslenme de Önemli: Terrier’lerin ihtiyacına uygun bir diyet sağlayarak onun bakımına büyük bir katkı sağlaman mümkün. Yaş, boyut ve aktivite seviyeleri göz önüne alınarak kaliteli köpek maması seçilmelisin. Aşırı beslenme ve obeziteye karşı da ihtiyatlı davranmayı unutma!

 • Tam Bir Evcimen: Terrier’ler, ev içinde aileleriyle yaşamayı tercih eder. Bahçesiz bir dairede bile uygun egzersiz ve dikkatle mutlu olabilen bir köpeğe sahip olduğun için çok şanslısın.

 • Oyun Bağımlısı: Terrier’ler, oyuncaklarla bayılır. Zeka ve çiğneme oyuncakları hem fiziksel hem de zihinsel uyarımları için biçilmiş kaftan olabilir. Seçim senin!


Pug Köpek Bakımı
Terrier’lerden sonra sırada oyuncu kişilikleri ile nam salmış Pug’lar var. Pug köpek bakımı da Terrier ırkları gibi oldukça zahmetsiz ve keyifli. Detaylara geçelim!


 • Egzersiz: Pug’lar enerjik köpeklerdir ve düzenli egzersiz ihtiyacı vardır. Günlük yürüyüşler ve oyunlar Pug’ların sağlıklı kalmasına ve fazla enerjilerini atmasına yardımcı olur.

 • Tüy Bakımı: Pug’lar kısa tüylere sahip olsalar da tüy dökme mevsimlerinde fazlaca tüy dökebilir. Ancak sana iyi bir haberimiz de var! Haftada bir fırçalama, tüylerin temizlenmesine ve parlak kalmasına yardımcı olur. Dolayısıyla sen sel ol, Pug cinsi köpeğinin tüylerini her hafta fırçalamayı ihmal etme!

 • Temizlik: Gözlerin etrafını ve burun çevresini düzenli olarak temizlemek, Pug’ların göz ve cilt sağlığını korumak için önemli.

 • Eğitim: Pug’lar zeki köpeklerdir ve iyi bir eğitim yapamayacakları şeylerin sayısı oldukça azdır. Pozitif pekiştirme teknikleri kullanarak temel komutları öğretmekle işe başlayabilirsin.

 • Sosyalizasyon: Pug’lar zeki oldukları kadar sosyaldir de. Bu nedenle farklı insanlar ve hayvanlarla erken yaşlardan itibaren tanıştırılmaları onlar için harika bir deneyim olacaktır.

 • Sıcak Havalara Dikkat: Pug’lar, aşırı sıcak hava koşullarında solunum problemleri yaşayabilir. Bu nedenle Pug cinsi köpeklerle yazın gölgeliklerde, kışınsa hemen hemen her mekanda vakit geçirmek uygun olabilir.

 • Sevgi ve İlgi Odağı: Pug’lar insanları çok sever ve aileleri ile vakit geçirmeyi tercih ederler. Onlara sevgi, ilgi ve oyuncaklarla dolu bir yaşam sunarak mutlu olmalarını kolaylıkla sağlayabilirsin.


Poodle Köpek Bakımı
Poodle köpek bakımı da en çok merak edilenlerden. Kendisine bakan sahibine son derece sadık olan bu ırk hakkında bilmen gereken en temel tüyolar ise hemen aşağıda.


 • Beslenme: Poodle'lar kilo alımına yatkın olabileceği için dengeli ve kaliteli bir köpek maması seçmen gerektiğini bilmelisin. Yaşına ve kilosuna uygun seçilen mamayla Poodle’lar, beslenme konusunda sorunsuz ilerleyebilir. Aşırı kilo almalarını önlemek için porsiyonları kontrol etmeyi ihmal etme!

 • Egzersiz: Poodle'lar enerjik köpeklerdir ve günlük olarak yeterli egzersiz yapmaları gereklidir. Uzun yürüyüşler, koşular ve zeka oyunları onların fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur.

 • Tüy Bakımı: Poodle'ların özellikle standart ve minyatür türleri, kıvırcık tüy yapısına sahiptir. Bu nedenle Poodle köpek tüy bakımı oldukça önemlidir. Haftada bir veya daha sık tüy fırçalama, düğüm ve tüy dökülmesini azaltır. Ayrıca düzenli tıraşlar ve profesyonel tımar da yapılması gerekenlerden.


Cocker Köpek Bakımı
Cocker cinsi köpekler, soyları avcı köpek ırklarına dayandığı için onlardan bu zaman getirdikleri pek çok harika özelliğe sahiptir. Müthiş koku alma duyuları, hareketli ve çevik yapıları, seslere verdikleri ani tepkiler ve daha sayısız özellik, onları harika bir yardımcıya dönüştürmek için yeter de artar bile. Aşağıda beslenmeden egzersize, eğitimden tüy bakımına çeşitli alanlarda Cocker köpek bakımı hakkındaki tüm ipuçlarını görebilirsin.


 • Beslenme: Kaliteli bir köpek maması seçmek, Cocker Spaniel'in sağlığı için önemlidir. Tüm cinslerde olduğu gibi Cocker köpeklerde de aşırı kilo alımını önlemek için porsiyonları kontrol altında tutmayı unutma!

 • Egzersiz: Cocker’lar enerjik köpeklerdir ve düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar. Günlük yürüyüşler, koşular ve oyunlar ile fiziksel ve zihinsel uyarım sağlamak, onların ihtiyaçlarını giderebilmek adına oldukça önemli.

 • Tüy Bakımı: Cocker cinsi köpeklerin uzun kulakları ve orta uzunluktaki tüyleri düzenli olarak bakım gerektirir. Kulaklarını temiz tutup tüylerini düzenli olarak fırçalayarak gerekli bakımı sağlaman mümkün. Düğüm oluşumunu önlemek için haftada birkaç kez fırçalamak da işe yarayacaktır.

 • Temizlik: Bu cins köpeklerin kulakları sürekli yerle temas ettiği için enfeksiyonlara açık olabilir. Bu nedenle dışarıdan eve her geldiğinde köpeğinin kulaklarını nemli bir nezle silmen faydalı olacaktır. Bu arada gözlerinin etrafında oluşan çapakları da gidermeyi ihmal etme!

 • Eğitim: Cocker Spaniel'lar zeki ve öğrenmeye istekli köpeklerdir. İyi bir eğitim ve pozitif pekiştirme teknikleri kullanarak temel komutları öğretmek ve istenmeyen davranışları engellemek mümkün.


Kangal Köpek Bakımı
Büyüklükleri ve zekalarıyla tüm dikkatleri üzerlerinde toplayan Kangallarda sıra. Kangal köpek bakımı. Hakkında merak ettiklerin varsa okumaya devam etmen yeterli. Kangal köpek bakımı nasıl yapılır, görelim.


 • Beslenme: Kangal köpekler, yaş aldıkça büyük bir iştah geliştirmesiyle ünlüdür. Bu nedenle uygun bir diyet onların sağlığı için son derece elzemdir. Bunun içinse kaliteli ve dengeli bir yetişkin köpek maması seçmen ve aşırı kilo alımını önlemek için porsiyonları kontrol altında tutman yeterli olacaktır.

 • Egzersiz: Kangal köpekleri oldukça enerjik ve dayanıklıdır. Bu nedenle günlük olarak yeterli egzersiz yapmaları gerekir. Uzun yürüyüşler, koşular ve oyunlar onların fiziksel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur.

 • Tüy Bakımı: Kangal'ların kısa ve sık tüy yapısı vardır. Dolaysıyla tüy bakımı genellikle düşük bakım gerektirir. Haftada bir fırçalamak, tüylerini temiz ve parlak tutmak için yeterli.


Golden Köpek Bakımı
Geldik, listenin sonuna. Golden köpek bakımı hakkında ayrıntıları göreceğin bu bölümle birlikte evde ve bahçede köpek bakımı konusuna dair pek çok farklı bilgi edinebilirsin. Okumaya devam et!


 • Beslenme: Kaliteli bir köpek maması seçmek, Golden Retriever'ın sağlığı için oldukça önemli. Yaşına, boyutuna ve aktivite seviyesine uygun bir diyet belirleyerek köpeğinin bakımının ilk aşlamasını başarıyla tamamlaman mümkün. Aşırı kilo alımına dikkat!

 • Egzersiz: Golden Retriever'lar da köpek ırklarının çoğu gibi enerjiktir; ancak çoğu cinsin aksine çocuklarla arkadaş olmayı çok severler. Onun yapacağın uzun yürüyüşler, koşular ve oyunlar ile fiziksel ve zihinsel olarak kolaylıkla uyarım sağlayabilirsin.

 • Tüy Bakımı: Golden Retriever'ların uzun ve kalın bir tüyleri, haftada en az bir kere fırçalamayı gerektirir. Sen sen ol Golden köpeğinin tüylerini taramayı ihmal etme!


Ayrıca köpeklerin tuvalet eğitimi ile ilgili bilgilerine yenilerini eklemek ve bu konuda bilmediklerini öğrenmek için Köpek Tuvalet Eğitimi Hakkında Her Şey başlıklı yazımızı da okumanı tavsiye ederiz.