Yeni yıl kararları almaya mı hazırlanıyorsun? En popüler yeni yıl kararları listemiz karşında!

Her yıl milyonlarca insan, hayatında olumlu bir değişim yaratmayı umarak yeni yıl kararları alıyor. Her yıl yinelenen temalar, genellikle ortak olarak sağlık ve zindeliğe karşı daha aktif bir yaklaşım, gelişmiş bir mali durum ve hem kişisel hem profesyonel anlamda gelişim için yeni şeyler öğrenmek gibi yeni yıl kararları içeriyor. Bu yazımızda paylaşacağımız yeni yılda alınan kararlar, muhtemelen sana da oldukça tanıdık gelecek ve daha önce almış olduğun yeni yıl kararlarını sana ucundan da olsa anımsatacak. Şimdi en popüler yeni yıl kararlarına yakından bakalım ve eğer senin de listen bu ve benzeri kararlar içeriyorsa, onlara nasıl daha kolay ve sistematik bir biçimde ulaşabileceğini ele alalım.

En Popüler 2023 Yeni Yıl Kararları Nelerdir?
 
Aşağıdaki listede bağımsız bir araştırma tarafından gerçekleştirilen ve yıllar içerisinde en çok alınan yeni yıl kararlarını içeriyor. Yine bu araştırmaya göre bu yeni yıl kararlarını veren kişilerden sadece yüzde 46'sı başarılı olmuş. Bu da 2023 yılı için kendisine hedef koyacakların yarısından fazlasının başarısız olacağı anlamına geliyor! Eğer sen de yeni yılda hayallerini ve özlediklerini gerçekleştiremeyen hazin insanlar kampında olmak istemiyorsan, yazımızın ilerleyen kısımlarında yeni yıl kararlarına nasıl daha sistematik ve planlı bir biçimde erişebileceğine dair paylaştığımız ipuçlarını mutlaka takip etmelisin. Önce en popüler yeni yıl kararları listesine bakalım:
 


 • Daha fazla egzersiz yapmak

 • Kilo vermek

 • Organize ve düzenli olmak

 • Yeni bir beceri veya hobi edinmek

 • Hayatı dolu dolu yaşamak

 • Daha fazla tasarruf etmek ya da daha az para harcamak

 • Sigarayı bırakmak

 • Aile ve arkadaşlarla daha fazla zaman geçirmek

 • Daha fazla seyahat etmek


Yeni Yıl Kararlarımı Nasıl Gerçekleştirebilirim?
 
1. Zihinsel olarak değişime hazırlan.
Kökleşmiş alışkanlıkları değiştirmek kolay bir iş değildir, bu nedenle yeni yıla girerken alınan kararlar listene dalmadan önce bir adım geri atman ve yaklaşan değişime hazırlanman önemlidir. Değişimdeki ilk atılım, kişisel bir envanter yaratmaktır. Bir yılın sonu ve bir sonraki yılın başlangıcı olduğuna göre, geçen yılın başarılarını değerlendirmek için mükemmel bir zamanlama. Şunları bir düşün: Geçen yıl ne yapmak için yola çıktım? Nerede ilerleme kaydettim? Nerede ilerleme görmedim? Doğal olarak, kararlılığında ilerleme eksikliği olan alanlara odaklanabilir, ancak kaydedilen ilerlemenin tadını çıkarmayı ve kutlamak için küçük bir yol bulmayı da ihmal etmemelisin. Uygulamak istediğin değişiklikleri düşünmeye başladığında ise aşağıdakileri yaptığınızdan emin ol:
 


 • Pozitif kalmak

 • Büyük/hızlı değişiklikler yapmaya çalışmamak

 • Kademeli bir değişim izlemek

 • Daha küçük değişiklikler üzerine inşa etmek

 • Hata payı bırakmak


 
2. Seni motive eden bir hedef belirle.
İnsanların kendileri için olmayan hedefleri ne sıklıkla belirlediklerini duysan, şaşırırsın. Bu hedefler bir yönetici, eş veya ebeveyn/akran baskısı tarafından dikte edilebilir veya zorlanabilir. Biraz dış desteğe sahip olmak güzel olsa da, aynı tutkuyu paylaşmıyorsan, hedefinde başarılı olma şansı çok düşüktür. Bu nedenle belirlediğin hedefin senin için ve "yalnızca" senin için önemli olduğundan ve hedefe ulaşmada bir değer veya fayda olduğundan emin olman gerekir. Harekete geçme sebebini ve istekliliğini sağlayacak olan bu noktalardan ve buna kısaca motivasyon denir. Bu nedenle, yeni yıl yeni kararlar demeden önce kararlarının aşağıdakilerle uyumlu olması güvenli bir bahistir:
 

 • Hedeflerin

 • Önceliklerin

 • Hayallerin

 • Özlemlerin


 
3. Çözümleri yönetilebilir bir miktarla sınırla.
Yeni yıl kararlarında yapılan en sık hata, kararların ayarını tutturamamaktır. Hepimiz 25 farklı dil öğrenmek, 15 yeni iş becerisi geliştirmek ve 5 kötü alışkanlığı ortadan kaldırmak istiyoruz ama süper kahraman değiliz. Kişisel gelişime ayırabileceğimiz belirli miktarda dikkat süremiz var, bu nedenle çok fazla karara sahip olmak, aynı zamanda kendimiz için belirlediğimiz bu hedeflere ulaşamamak anlamına gelir. Bu nedenle, önümüzdeki yıl yönetebileceğin kadar, olabildiğince kısa bir karar listesi yapmalısın. Bu kısa öncelikler listesini oluşturmak ise elbette en zor kısımdır. Buradaki anahtar, yeni yıl kararlarına nasıl ve neye göre öncelik vereceğini anlamaktır. Günün sonunda bir yeni yıl hedefini iyi bir şekilde ele almak, birden çok hedefi kötü bir şekilde ele almaktan daha iyidir.

4.Büyük hedefleri daha küçük hedeflere ayır.
Konu kararlar olduğunda çoğumuz aşırı istekli ve gösterişli olma eğilimindeyiz. Çok iyi niyetliyiz ve kazara ulaşılamayacak kadar büyük bir hedefi üstlenebiliriz. Bu nedenle, büyük bir hedefi daha ulaşılabilir olan daha küçük hedeflere bölmek yararlıdır. Evini yenilemek istediğinde ilk yaptığın şey mobilya satın almak olmuyor, değil mi? Ya da diyelim ki bir uzaylı ırkının liderisin ve 2023 için hedefin Dünya gezegenini ele geçirmek. Bu çok büyük bir hedef, değil mi? Galaksiler arası uzay gemisi filona "Dünya gezegenini ele geçirin" deyip başarı bekleyemezsin. Bu büyük çılgın başarıyı, daha küçük yönetim başarılarına bölmek zorundasın: New York şehrini ele geçir, doğu sahiline hakim ol, ABD'yi ele geçir, Kuzey Amerika'yı işgal et, gibi. Benzer bir şekilde bir yıllık kararlarınızı aylık olarak da bölebilirsin; Ocak'ta Kuzey Amerika, Mart'ta Güney Amerika, Temmuz'da Asya ve Eylül'de Avrupa gibi. Taktik planını ayrı adımlara bölerek artık yıl sonuna kadar dünya hakimiyeti için şansını yükseltebilirsin. Büyük hedefini daha ulaşılabilir hale getirmene yardımcı olacak birkaç ipucu şöyle:
 


 • Alt görevlerin bir listesini oluştur.

 • Bunları önceliklendir ve sıra.

 • Görsel bir harita hazırla.

 • Her göreve kilometre taşları ata.

 • Her görevin ne kadar zaman gerektirdiğine karar ver.

 • Kaynakları buna göre tahsis et.

 • Büyük hedefe değil, bir sonraki adıma odaklan.


 
5. Hedefleri yaz.
Belli başlı hedeflere sahip olmak harika olsa da, onları bir şekilde belgelemek çok önemlidir. Yeni yıl kararlarını özellikle yazılı olarak tutmanın sana çokça faydası olacaktır. Kararlarını yazmak, onları kolay unutulur olmaktan çıkartır, neyi başarmak istediğini netleştirmene yardımcı olur ve seni kararlar almaya ve sözlerinin arkasında durmaya zorlar. Yazılı hedefler aynı zamanda takip edilecek fırsatlar için bir filtre ve yol gösterici ışık görevi görür. Yeni yıl hedeflerini not alabileceğin birbirinden şık ve pratik not defterlerini Hopi’ye özel Boyner kampanyası eşliğinde hemen şimdi satın almaya ne dersin?
 
6. Kararlarını başkalarıyla paylaş.
Kendin için bir karar vermek ve hatta bunu bir yere yazmak harikadır, ancak başka kimse bilmiyorsa, unutmak ve hatta görmezden gelmek bir o kadar kolaylaşır. Ve bunu başaramadığında, kimse fark etmeyecek veya umursamayacaktır. Öte yandan, birisine hedefinden bahsetmeye karar verdiğin zaman o karar hakkında kendini daha ciddi hissetmemen mümkün değildir. Artık hedeflerini halka açtığına göre, bir yükümlülük ve sorumluluk duygusu altındasındır. Kulağa çılgınca gelse de, bu suçluluk duygusu genellikle kendi kendini motive etmekten daha güçlüdür. Bununla birlikte hedefine ulaşıp başardığında, paylaştığın insanlar bu başarını seninle birlikte kutlayacak!
 

7. Kararını düzenli olarak gözden geçir.
Kabul edelim, yeni yıl kararların hakkında düzenli olarak düşünmüyorsan, onları büyük bir ihtimalle takip etmiyor ve gerçekleştirme konusunda da yeterli çaba sarf etmiyorsun demektir. Bu nedenle, hedefini gerçekleştirmenin çok önemli bir parçası da onu düzenli olarak gözden geçirmektir. Bu gözlem en azından aylık olmalıdır, ancak ne kadar sık olursa o kadar iyidir. İşte hedef gözden geçirmeyi rutinine dahil etmenin bir yolu: Her ayın ilk haftasında aylık bir "büyük resim" incelemesi planla. Bu, ay boyunca farklı haftalara daha küçük görevler ve hedefler dağıttığınız bir planlama görevi görecektir. Aylık hedefteki ilerlemeyi kontrol etmek için haftalık kontrol yap, daha küçük görevler için ise günlük bir hatırlatıcı ayarla. Yeni yıl için verdiğin bir kararı her gün düşünmek biraz çılgınca görünebilir, ancak tek bir yıl boyunca büyük değişikliklere yol açan, bu küçük ve artan adımlardır.
 

8. Yoldan saparsan hızlıca geri dön.
Yeni yıl hedeflerinin gerçeğe dönüşmesinin zaman alacağını ve değişimin zor olduğunu zaten biliyoruz. Buna ek olarak hatalara ve aksiliklere biraz yer bırakmamız gerektiği üzerinde de durduk. Eğer yeni yıl kararından giderek saptığını ve yoldan çıktığını fark ediyorsan, hemen aşağıdaki ana fikirleri kendine anımsat:
 


 • Bir ara görevi atlamak tam bir başarısızlık değildir.

 • Bir hedefi %10, hatta %80 oranında kaçırmak tam bir başarısızlık değildir.

 • Bir görevi geç bitirmek tam bir başarısızlık değildir.

 • Bir anlık zayıflık, büyük resimde anlam taşımaz.

 • Aksilikler olabilir, ancak doğru bir şekilde ele alındıkları sürece büyük hedefi etkilemeyeceklerdir.


 
Burada kilit nokta, her ne pahasına olursa olsun, bozguncu bir tavırdan kaçınmaktır. Başka bir deyişle, "Bir kez batırdım, neden artık bunu yapmak için uğraşayım ki?" moduna girmek yerine, bir aksilik meydana gelirse o ana neyin yol açtığını ve gelecekte benzer bir durumdan nasıl kaçınabileceğini anlamaya odaklanmak gerekir. Bir hata yaptığında onu sahiplen ve bir sonraki adıma geç. Örneğin, bir çalışma seansını atladıysan ertesi gün bunu telafi et ve yoluna devam et.