Ailece keyifle oynayabileceğiniz birbirinden eğlenceli bahçe oyunları burada seni bekliyor!

Yazın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte açık havada geçirilen vakit de artıyor. Çocuklarıyla bahçelerinde keyifli vakit geçirmek isteyen ebeveynler ise birbirinden eğlenceli bahçe oyunları arasından keyifle oynayabilecekleri oyunlar seçerek yazın tadını doyasıya çıkartıyor. Eğer sen de evinin ya da yazlığının bahçesinde çocukların keyifle oynayabileceği oyunlar arıyorsan, doğru adrestesin. Hareketli bahçe oyunları sayesinde mahalledeki tüm çocukların eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilir, çocukların bir araya gelerek sosyalleşmesini ve açık havada daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsin. Çocuklar için daha fazla aktiviteyi Hipokid'de bulabilirsin. Unutma ki bu bahçe oyunları arasında yetişkinlerin de hoşuna gidecek oyunlar var, bizden söylemesi!

Bahçe Oyunları

Kırmızı Balık Gölde

Bu bahçe oyunu, bir daire oluşturarak başlar. Çocuklar arasından bir adet balık ve bir adet balıkçı seçilir. Balık ortaya geçerken balıkçı da halkanın dışında tutulur. Grup, ortadaki balığın etrafında dönmeye başlar ve "Kırmızı Balık Gölde" şarkısını söyler. Bu şekilde balıkçı olmak ya da balık olmak isteyen çocuklar için oyun devam ettirilir.

Bahçe Oyunları

Seksek

Yere tebeşirle birbirini izleyen kareler çizilir ve her bir kare numaralandırılır. Çizili alanların içine yassı bir taş ya da kiremit parçası eklenerek o kareye ilerlenmeye çalışılır.

Bahçe Oyunları

Aç Kapıyı Bezirganbaşı

En gözde ilkokul bahçe oyunları arasında yer alan Aç Kapıyı Bezirganbaşı oyunu, bir kapı hakkı oyunudur. Çocuklar tekerleme aracılığıyla aralarında iki kişi seçer. Bunlar bezirganbaşı olur ve kendilerine birer isim verirler; örneğin elma ve armut gibi. Karşılıklı olarak tutuşur ve hayali bir kapı oluştururlar. Ardından diğer oyuncular, ardarda dizilerek bir kervan düzer ve bu kapının içinden geçerler. Bu sırada "Aç Kapıyı Bezirganbaşı" tekerlemesi söylenir. Bezirganlar, kapının içine aldıkları oyuncuya "Elma mı, armut mu?" diye sorarlar ve geçen çocuk hangi ismi söylerse onun arkasına geçer. Bu durum, kervanda yer alan son çocuğa kadar devam eder. Oyunun ilerleyen aşamasında ise oyuncular bir halatı tutarak çekişmeye başlar. Hangi grup halatı önce bırakırsa, oyunu kaybetmiş sayılır.

Bahçe Oyunları

Çocuklar bir halka oluşturur ve aralarından bir tavşan ve bir tazı seçerler. Grup ortaya tavşanı alıp etrafında dönmeye başlar ve oyunun şarkısını söylemeye başlar, aynı zamanda şarkıya dans hareketleriyle eşlik ederler. "Tavşan kaç" dendiğinde tavşan dairenin içinden çıkıp kaçar ve tazı da onu yakalamak için peşinden gider. Tavşanın amacı, yakalanmadan dairenin içine dönmektir.

Bahçe Oyunları

Çamura Sıkışmak Oyunu

Okul öncesi bahçe oyunları arasında sayılabilecek Çamura Sıkışma Oyunu, bolca fiziksel aktivite içeren keyifli bir oyundur. Oyuncular bir kişinin ebe olmasına karar verir ve kaçmak için her bir oyuncuya beş saniye verilir. Şimdi ebe diğer oyuncuları kovalamalı ve kazanmak için herkesi etiketlemelidir. Ebe, bir oyuncuyu etiketlediğinde o oyuncu "çamura saplanmış" olur ve hareket edemez. Diğer oyuncular ise çamura sıkışmış oyuncuları onlara dokunarak kurtarabilir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin aynı anda keyifle oynayabileceği bir bahçe oyunudur.

Bahçe Oyunları

Alaylar Oyunu

5 yaş bahçe oyunları için oldukça uygun olan bu oyun, en az 6 adet kız çocukla oynanır. Kızlar iki gruba bölünerek Alaylar adlı tekerlemeyi söylemeye başlar ve karşı karşıya yürürler. Tekerlemede en son kimin ismi söylenirse o kişi, karşı takımın el ele tutuşmuş zincirini kırmaya çalışmalıdır. Oyunda kaybeden kişinin cezası ise göbek attırılarak cezalandırılmaktır.

Tilki Tilki, Saat Kaç?

Tilki Tilki, Saat Kaç?

Çocuklar bir daire oluşturur ve aralarından bir tilki seçerler. Tilkinin bir duvarın önüne geçmesi istenir, diğer çocuklar ise duvardan uzak bir yerde toplanıp yan yana sıra oluştururlar. Tüm grup tilkiye saatin kaç olduğunu sorar, tilkinin söylediği saat sayısı kadar adım atılmalıdır. Çocuklar, adım atarken adımlarını yüksek sesle saymalıdır. Tilkinin yanına gelindiğinde ise tilkinin arkasına dokunurlar ve kaçarlar. Tilki kaçanlardan birini yakalamaya çalışır ve yakaladığı kişi bu sefer tilki olur. Özellikle 4 yaş bahçe oyunları için harika bir seçimdir.

Bahçe Oyunları

Balon Yakalama Oyunu

Sulu bahçe oyunları arasında oldukça eğlenceli olan bu oyun için farklı bir topa ya da bir su balonuna ihtiyacınız olacak. Top veya su balonu kısa bir mesafeden fırlatılır. Her yakalamada oyuncular geriye doğru bir adım atmak zorundadır. Her birinin kaybolmadan önce ne kadar ileri gittiğini görene dek atışlara devam edilir. Elbette su balonları ile ıslanan ilk kişi oyunu kaybetmiş sayılır.

Bahçe Oyunları

Renk Bulma Oyunu

Renk bulma oyunu, özellikle öğretmenlerin anasınıfı bahçe oyunları için tercih ettiği hareketli ve eğlenceli oyunlardan. Bu oyunu oynamak için farklı renklerde kartonlara ihtiyaç olacak. Farklı renkte kartonlar çocukların sırtına yapıştırılır ve çocuklar bir daire oluşturur. Bir ebe seçildikten sonra ebenin dairenin ortasına geçmesi istenir. Diğer çocukların yüzü ebeye dönük olmalıdır, böylece çocukların arkasında yer alan renkli kartonları göremez. Ebe dairenin içinde dönerek çocukların arkasındaki kartonun rengini bilmeye çalışır. Çocuklar ise sırtlarında bulunan renkleri ebeye göstermemek için sağa sola hareket eder. Ebe, kimin sırtındaki rengi doğru söylerse kendisi ebe olur. Eğer bu oyunu oynamak için renkli kartonlara ihtiyacın varsa, buradan satın alarak Hopi'nin sana özel indiriminden yararlanabilirsin.

Bahçe Oyunları

Kim Yok?

Kalabalık bir oyun grubu için harika bir bahçe oyunudur. Çocuklar büyükçe bir daire oluşturur ve içlerinden biri ebe seçilerek gözleri bağlanır. Ebenin gözleri bağlıyken çocukardan biri gösterilen yere saklanır ve ebenin gözü açılır. "Kim yok?" diye sorular ve ebe, kimin olmadığını bulmaya çalışır. Doğru bildiğinde ve yok olan kişinin yerini tespit ettiğinde başka birisi ebe olur ve oyun böylece devam eder.

Bahçe Oyunları

Şekiller Oyunu

Renkleri, şekilleri, sayıları ve harfleri yeni yeni öğrenmeye başlayan okul öncesi çocuklar için harika arka bahçe oyunları vardır; bunlardan bir tanesi de şekiller oyunudur. Çocuklardan bir daire olmaları istenir ve ortaya üçgen, kare ve dikdörtgen çizilir. Grup dört eşit sayıya ayrılarak çizilen şekillerin içine girer. Her bir grubun adı, içinde yer aldığı şeklin adı olur. Ardından "Karada!" dendiğinde tüm çocuklar şeklin içine girmeli, "Denizde!" dendiğinde ise dışarı çıkmalıdır. Oyunu şaşıran kişi oyundan çıkar ve oyun son kişi kalana kadar devam eder.

Bahçe Oyunları

İp Atlama Oyunu

Bu oyun için ihtiyaç duyacağın bahçe oyun malzemeleri arasında sadece uzunca bir ip yer alıyor. İki çocuk karşılıklı olarak ipin ucundan tutarak ipi çevirir. Çocuklar is sırayla ipten atlamaya çalışır. Bu oyun oynanırken pek çok farklı tekerleme ve şarkı söylenebilir.

Bahçe Oyunları

İstop

Bahçe oyunları dendiğinde istop oyunundan bahsetmeden geçmek olmaz. İstop oyunu için çocuklardan bir daire oluşturmaları istenir. Oyunu başlatmak için çocuklardan biri ebe olur ve çocuklardan birinin adını söyleyerek elindeki topu havaya fırlatır. Top yere düştüğü sırada adı söylenen çocuk topu yakalarsa, başka birinin adını söylemeli ve yeniden topu havaya atmalıdır. Topu havada yakalayamayan çocuk ise topu yerden eline alıp "İstop!" diye bağırır. Kaçışmakta olan oyuncular bu komutla oldukları yerde donarlar, ebe ise duran oyunculardan birini topla vurmaya çalışır. Vurulan çocuk 1 puan kaybeder ve ebe yerine geçer. Toplamda 3 kere vurulmuş olana bir isim takılır ve oyun artık o isimle devam etmelidir. Topla oynanan bahçe oyunları arasında adeta bir klasik olan İstop, çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de sevdiği oyunlardandır.

Saklambaç

Saklambaç

Bir klasik haline dönüşmüş bahçe oyununu elbette en sona sakladık. Bahçede, parkta, plajda, hatta evde bile 7'den 70'e saklambaç oynamak kadar keyifli ne olabilir ki?

Birbirinden şık ve kaliteli bahçe mobilyalarına, bahçene renk katacak bahçe aksesuarlarına ve yazın açık hava keyfi yapmana yarayacak tüm ekipmanlara Evidea'nın Hopi'ye özel kampanyası ile sahip olabilirsin.

Senin için seçtiğim diğer içeriklere göz atmak ister misin?