Evinde bir şöminen var ama bulunduğu odayı nasıl dekore edeceğini bilmiyorsan doğru yerdesin. Şömineli dekorasyon önerileri yazımı takip ederek hayal ettiğin dekorasyona ulaşabilirsin.Ev dekorasyonu, bir evin iç mekanının düzenlenmesi için önemli bir detay olarak hayatımızda yer alıyor. Dekorasyon, ev sahibinin kişisel zevklerini ve tarzını ifade etmesini sağlayarak mükemmel bir fırsatı önüne seriyor. Fakat bir evi dekore etmek her zaman hayal edildiği kadar kolay olamayabiliyor. Özellikle de evinde bir şömine varsa. Evlerin odak noktalarından biri olan şömineler çoğunlukla salonlarda bulunuyor. Dolayısıyla bu odak noktasını vurgulamak hatta bir şömine köşesi bile oluşturmak isteyebilirsin. Bu alanı ön plana çıkartırken salonun geri kalanıyla da uyumlu bir şekilde dekore etmen önemli. Karışık bir işmiş gibi görünse de birkaç dekorasyon fikri ile şöminenin etrafını dilediğin gibi dekore edebilirsin. Şömineli dekorasyon önerileri hakkında küçük bir araştırma yaptık ve senin için yazımızın devamında yer verdik. Sen de bu detaylara dikkat ederek hayallerindeki şömineli ev dekorasyonunu yaratabilirsin!

Renk Uyumuna Dikkat Et
Ufak tefek detaylara girmeden önce dikkat etmeniz gereken ilk nokta renklerin birbiriyle uyumlu olduğundan emin olmalısın. Duvar ve mobilya renkleri şöminenin yapısı ve rengiyle uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisin. Şöminenin taş, ahşap veya metal görünümlü bir çerçeveye sahip olduğuna bağlı olarak renk uyumunu yakalayabilirsin. Tercihen şöminenin renklerine uyumlu bir duvar boyası ve eşya seçebilir, odanın genel görünümünde bir bütünlük oluşturabilirsin. Ortam içerisinde sakin huzurlu bir atmosfer oluşturmak istiyorsan beyaz, bej, gri, doğal ahşap tonları veya yeşil rengi tercih edebilirsin. Ortama daha sıcak bir hava katmak istiyorsan da turuncu, sarı, kırmızı gibi odaya canlılık katacak renkleri seçebilirsin.

Şömineye Uygun Oturma Planı Tasarla
Şömine dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise oturma planını şömineye uygun bir şekilde tasarlamak. Özellikle şömineyi oturma planı içerisinde dahil etmek istiyorsan, şöminenin konumuna uygun bir oturma planı tasarlamalısın. Oturma planınızı şömineyi merkez noktası almalısın. Büyük bir koltuğun varsa onu şöminenin tam karşına koyabilir, berjer, sandalye veya puf gibi daha küçük parçaları da şömineye yakın olacak şekilde dekore edebilirsin. Bu noktada şöminenin tipine göre eşyaların mesafelerini ayarlamayı unutma. Eğer şömineyi ısınmak için kullanacaksan ve çok ısı yayan bir şömineyse en az 1 metre uzakta eşyaları yerleştirmelisin. Daha az ateşte veya görselliğin ön planda olduğu bir şömineyse berjer ya da pufları daha yakında kullanabilirsin.

Şömine Aksesuarı Seçerken Dikkatli Ol
Şöminenin duvar rengi, oturma planı gibi büyük çaplı detayları belirledikten sonra sıra geldi ince detaylara: Aksesuarlara. Şömine etrafında kullanabileceğin aksesuarları seçerken dikkatli olmalısın. Şömineye, oda içerisine ve odanın nasıl görünmek istediğine göre uygun aksesuarları tercih etmelisin. Modern, rustik ya da klasik bir tarzı mı benimsediğine bağlı olarak uygun aksesuarları alabilirsin. İstediğiniz tarza uygun olarak tasarlanan ev şömine çeşitleri ile de uyumlu olduğundan emin ol. Örneğin rustik bir hava yaratmak istiyorsan ve taş bir şöminen varsa yine benzer taş, ahşap veya ferforje gibi aksesuarlar tercih edebilirsin. Rustik tarza sahip atmosfer yaratırken daha fazla aksesuar kullanabilirsin ama şöminenle modern bir hava yaratmak istiyorsan daha az, sade eşyalar tercih etmeli minimalist davranmalısın.

Şömine Üstü Ve Duvarını Boş Bırakma
Şömine üzerinin boş bırakılmaması şömineli ev dekorasyonunda önemli detaylar arasında.  Eğer klasik taş bir şömineye sahipsen ve şömine üzerinde taştan boş bir rafın varsa bu alanı değerlendirebilirsin. Dekoratif objeler, fotoğraf çerçeveleri gibi öğeleri kullanarak odanın genel görünümünü iyileştirebilir, ufak katkılarda bulunabilirsin. Şömine üstü dekorasyonu bu alanı kişiselleştirebilmek için de ideal bir yoldur. Şömine üzerine şamdan ve mum koymak da ortama daha samimi bir hava kazandırabilir. Boş kalmaması gereken alanlardan biri de şömine duvarı. Duvarın boş kalmaması dekorasyonun tamamlayıcı unsurları arasında yer alıyor. Dolayısıyla şömine üstüne büyük bir ayna veya tablo, saat gibi şık dekoratif öğeler asabilirsin. Şömineli duvar dekorasyonu yaparken aydınlatmalardan da yararlanabilirsin. Şömine üstüne veya yanlarına odanın dekorasyonuna uygun aplikler veya aydınlatmalar yerleştirebilmen de mümkün. Bu aşama tamamen senin hayal gücüne kalmış durumda.

Şöminenin Etrafını Değerlendir
Şömine etrafına yer alan boş alanları değerlendirerek daha şık bir şömineli salon dekorasyonu elde edebilirsin. Bu alanlara raflar yerleştirebilir, kitaplık oluşturabilirsin. Süs eşyaları veya bitki gibi dekoratif ögelerle de bu boşluğu doldurabilir, dekoratif açıdan değerlendirebilirsin. Şömine etrafındaki boşluğu değerlendirmenin en iyi yolu kitaplık ve kütüphane oluşturmak. Salona bir işlevsellik de katan kitaplık ve raflar şöminen ile uyumlu bir renkte seçerek adeta bir bütün oluşturabilir, kendine ufak bir kitap okuma köşesi de yaratabilirsin. Şömine etrafına yani zeminine, ateş yakarken ihtiyaç duyabileceğin ürünleri yerleştirerek de şömineli ev atmosferini tamamlayabilirsin. Şömine yanından konulan dekoratif odunluk şömine dekorasyonunu tamamlayan önemli detaylar arasında yer alıyor. Dolayısıyla şömine önü aksesuarları olarak da sayılan odunluklar ve soba maşası takımlığı gibi hem işlevselliği hem de dekoratifliği ile öne çıkan ürünleri kullanabilirsin.

Yakınlaştırıcı Mobilyalar Tercih Et
Şömineli bir salonun varsa mobilyalarını da buna göre seçmelisin. Oturma alanını şömine etrafına kurduysan rahat ve sevdiklerinde bir arada olabileceğin koltuklar tercih etmelisin. Geniş ve birden fazla kişinin oturabileceği koltuk modelleri bu alanlar için tercih edilebilir. Bunun yanında minder veya berjer gibi küçük oturma alanları da oluşturabilir samimi bir ortam yaratabilirsin. Bu alanı battaniye ve kırlent gibi dekoratif eşyalar ile tamamlayarak hayallerindeki ortamı yaratabilirsin. Bu mobilyaları bir halı ya da kilim ile tamamlayabilmen de mümkün. Yerin boş kalmaması için dekorasyona ve mobilyalara uygun bir halı tercih etmelisin. Kürk görünümlü yapay puf kilimler tercih edebilir ya da etnik dokuya sahip kilim ve halıları tercih edebilirsin.

Şömine Etrafını Mevsimler Olarak Düzenle
Şömine etrafını dilersen mevsimsel olarak değiştirebilirsin. Böylece ortam mevsime göre dekore ederek dilediğin şekilde kullanabilirsin. Yaz ve bahar aylarında canlı renkli objeleri tercih edebilir, şöminenin etrafını canlı bitki ve çiçeklerle donatabilirsin. Böylece doğal bir görünüm elde edebilirsin. Bu mevsimlerde şömineyi kullanmayacağın için minder ve örtü gibi eşyaları şöminenin hemen önüne konumlandırabilir ve sevdiklerinle vakit geçirebileceğin samimi bir ortam hazırlayabilirsin. Kış ve sonbahar aylarında ise sıcak bir ortam oluşturmak için ahşap objelerden yararlanabilirsin. Odunluk ve maşaları ön plana çıkartabileceğin ürünlerden yararlanabilir, kimi ve kürklü halılar ile ortamı hareketlendirebilirsin.

Şömineli Dekorasyon Fikirlerinde İhtiyaç Duyabileceğin İpuçları
Şömineli ev dekorasyonlarında hayatını kurutabilecek birkaç ipucu yer alıyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:


  • Eğer şöminen geleneksel bir şömineyse şömine kapağı kullanabilirsin. Metal şömine kapakları dekoratif anlamda da ortamı iyileştiren detaylar arasında yer alıyor. Aynı zamanda şöminenin kullanılmadığı zamanlarda da içerisindeki kül kalıntıların oda içerisinde dolmasının önüne geçiyor.

  • Mobilyalarınızı şömineyi odak nokta alarak dizayn etmediyseniz kendine özel minik bir oturma köşesi yaratabilirsin. Bunun için berjer ve minderlerden yararlanabilir, sakince dinlenebileceğin bir orta oluşturabilirsin.

  • Eğer şömineyi kullanmıyorsan iç kısmını dekoratif bir şekilde düzenlemen de mümkün. Büyük mumlardan şömine içine yerleştirebilir, bu boş alanı değerlendirirken istediğin zaman yakabileceğin mumlara da sahip olabilirsin.Dilersen Sıcak Bir Ev Dekorasyonu İçin 5 Öneri blog yazımıza göz atabilir, evini dilediğin hale getirebilirsin.