Sonbahar etkinlik önerisi mi arıyorsun? Hem çocuğunla hem tek başına yapabileceğin sonbahar etkinlikleri bu yazıda.

Her mevsimin ayrı bir güzelliği var; ancak sonbahar dendi mi renkler daha da bir belirginleşmeye başlıyor. Sarılar, kırmızılar, kahverengiler ortaya çıkınca doğa, göze başka bir güzel görünüyor. Biz de yazı ardında bırakırken kışa da arkasını dönmek isteyen sonbahara sesleniyoruz: Seninle etkinlik yapmak çok güzel. Dolayısıyla bu yazıda hem senin hem de ailen için pek çok güzel bahar sonbahar etkinliğinden bahsettik. Yazının devamını okuyarak ailenle ve tek başına kaliteli vakit geçirebileceğin alternatif yolları öğrenebilirsin. Hazırsan çocuklarla yapılabilecek etkinlik önerileri ile başlıyoruz.

Çocuklarla Sonbahar EtkinlikleriTahmin edersin ki yazının en eğlenceli kısmını burası oluşturuyor. Zira burayı çocuklarınla yapabileceğin sonbahar etkinlikleri arasında en çok tercih edilenlere ayırdık. Hem eğitici hem eğlendirici aktiviteler arasında soğan dikme, uçurtma uçurma, resim çizme, pipetle yaprak çekme, çocukluğumuzun patates baskısı, yapboz yapma ve buna benzer pek çok farklı etkinlik yer alıyor. Okumaya devam etmen yeterli.

Soğan Dikme


Bu etkinlik ile çocuğunun hem el kaslarını geliştirebilir hem de ona doğa sevgisini aşılayabilirsin. Okul öncesi sonbahar etkinlikleri sınıfına rahatlıkla girebilen soğan dikme aktivitesinde ihtiyacın olacak olan malzemeler birkaç adet soğan tohumu, ekilebilir bir alan, küçük bir kürek ve su. Tüm bu malzemelere sahip olduğunda ise ellerinin kirlenmesini göze al ve hemen işe koyul! Çocuğun bu işlem sonrasında soğanların, ilkbahara hazırlanmak ve büyümek için toprakta kalmaları gerektiğini pratikle öğrenecek. İlkbahar geldiğinde ise soğanların yavaş yavaş olgunlaşmaya başladığını fark ederek ilk doğa dersini almış olacak. Bundan daha kaliteli bir zaman geçirme şekli biliyorsan bize de söyle!
 
Uçurtma Uçurma

Sonbahar etkinlik önerilerine uçurtma ile devam ediyoruz. Uçurtma uçurmak, ailecek her mevsim yapılabilecek harika bir etkinlik. Sonbaharın güzelliğini de bu işe dahil edersek aktivitenin etkisi katbekat artıyor. Bu süreçte ihtiyacın olacak malzemeler ise bir adet uçurtma ve rüzgarlı bir sonbahar günü. Rüzgarlı derken, hava birazcık bile esintili olsa yeter. Çocuğun, elinde tuttuğu uçurtma ipini çeken rüzgar kuvvetini hissedecek ve onu dengede tutmak için neler yapması gerektiğini en eğlenceli yolda öğrenebilecek. Sen de onunla deneyimlediğin bu eşsiz zamanın keyfini çıkaracaksın.
 
Resim Çizme

Çocuklar için resim çizmek, çoğu zaman kendini ve duygularını ifade etmenin güzel bir yolu olabiliyor. Dolayısıyla zaten sevilen bu etkinliği, evindeki pencereden gördüğün sonbahar manzarasıyla yaptığında çok daha eğlenceli bir hale sokman mümkün. Eğer pencerende bir ağaç görüyorsan bunu çocuğunla resmetmeyi deneyebilirsin. Tek ihtiyacın olan bir set kuru boya ve bir adet kağıt. Ağacın sararmış ve kızarmış yapraklarını hangi renk kuru boyayla boyayacağınızsa tamamen çocuğunun ve senin hayal gücüne kalmış.

Yaprak Çekme


Sonbahar yaprak etkinliği dendiğinde çoğunuzun aklına bu etkinlik gelmeyecek muhtemelen; ama yaprak çekme aktivitesinin, çocuğunun çok eğleneceği bir zaman dilimi olarak hafızanda kalacağı kesin. Hazırsan etkinliğin nasıl yapılacağına geçiyoruz. Yaprak çekme etkinliğinde kişi sayısı kadar pipet ve dışarıdan toplanan sonbahar yapraklarının masada hazır olması gerekiyor. Kişiler masanın bir köşesinde dururken yapraklar da diğer köşede sıralanmış oluyor. Amaç, sadece ağzınla tuttuğun pipetler yardımıyla en fazla sayıda yaprağı toplamak. Burada çocuğun ve onun birkaç arkadaşını da oyuna dahil ederek işin içine rekabeti de katman mümkün. Hadi bakalım, eller arkada birleşsin ve oyun başlasın!
 

Patates Baskısı Yapma


Sen de muhtemelen çocukluğunda bu oyunu defalarca oynadın. Şimdi sıra oyunu tekrar oynamak. Ancak bu sefer kendi çocuğunla! Farklı boyutlardan iki tane patates, bir adet şekil şablonu ve bir adet sulu boya, ihtiyacın olan malzemeleri oluşturuyor. Patatesi iki böl ve şekil şablonuyla - ya da yetenekliysen bıçakla oyarak – patatesin ortasına bir şekil kabartması oluştur. Kalp ya da yıldız en çok denenenler arasında yer alıyor, bizden söylemesi. Daha sonra bu oluşturduğun kabartmalı alanı istediğin renge boya ve kağıda bastır. İşte, bu kadar. Bu kadar basit olan bu oyunun çocuğuna verecekleri ise paha biçilmez. Küçük kas gelişiminden renk ve şekilleri öğrenmeye kadar pek çok farklı bilgiyi bu oyun sayesinde küçüğüne kazandırabilirsin.
 

Yapboz Yapma 


Sonbahar sanat etkinliği önerileri arasında sıklıkla denenen bir başka aktivite ise yapboz. Ailecek kaliteli zaman geçirmenin en eğlenceli yollarından biri olan yapboz yapma; dikkat eksikliğini gidermeden görsel hafızayı geliştirmeye, sorun çözme yeteneğini iyileştirmeden özgüveni artırmaya pek çok alanda başarı sağlamaya da yardımcı olmakta. Dolayısıyla güzel sonbahar günlerinde ailenle birlikte yapboz yaparak eğlenmeye ve gelişmeye hemen başlayabilirsin.
 

Boncuk Dizme


Boncuk dizme, deyip geçme! Düzenli aralıklarla yapacağın bu harika etkinlik sayesinde çocuğunun el-göz koordinasyonu azami derecede iyileşiyor. İhtiyacın olan malzemelerse farklı renklerde ve boyutlarda boncuklar ve bir adet makara. Arka planda çalan bir çocuk şarkısı eşliğinde ailecek boncukları dizmeye başlayabilirsiniz.

Genel EtkinliklerÇocuğunla yapacağın sonbahar etkinlik önerilerinin ardından biraz da tek başına yapabileceklerin hakkında fikir sahibi olmaya ne dersin?

Bisiklete Binmek


Sonbahar etkinlikleri arasında en sık yapılanlardan olmasa da şehir hayatının stresinden uzaklaşmak için en iyisi, biraz pedal çevirme olabilir. Model fark etmeksizin bir bisiklet edinerek sonbahar yaprakları arasında dolaşmak hem kafanı boşaltmaya hem de egzersiz yapmaya birebir. Trafikten uzak durmak şartıyla!
 

Ata Binmek


Tıpkı bisiklet binmek gibi ata binmek de son derece keyifli. Ata binmenin bisiklete binmekten tek farkı altında canlı bir varlığın olması. Bu sayede sana eşlik eden bu harika hayvanın hareketlerine uyum sağlayarak kendini keşfedebilirsin.

Kahve ve Kitap İkilisi 


Sonbahar ile ilgili etkinlikler listesinde olmazsa olmazlar arasında sıcacık bir kahve ve sürükleyici bir kitap da var. Özellikle yalnız olduğun günlerde kafayı boşaltmak ve biraz rahatlamak için mis kokulu kahve eşliğinde kitabını okuyabilirsiniz. Bu sana farklı perspektifler açacak ve hayallere dalmanı kolaylaştıracak güzel bir zaman dilimi yaratabilir.
 

Yürüyüşe Çıkmak


Yürüyüş, zaten her daim yapılması gereken aktiviteler arasında. Eğer sonbahar günlerinde her gün en az yarım saat yürüyüş yaparsan metabolizmanın düzenli çalışmasına katkıda bulunabilirsin. Ayrıca rengarenk sonbahar yaprakları arasında yürümek; ruh halini iyileştirmeden ısınmaya, oksijen alımından rahatlamaya kadar pek çok farklı konuda sana iyi gelecek. Bu aşamada dikkat etmen gereken konular arasında yürüyüşe çıkmadan en az iki saat önce yemek yemen ve tabi eğer kalp ritminle ilgili bir sorun yaşıyorsan hekimine danışman.

Makrome Yapmak


Yaratıcılığa katkıda bulunmak için en güzel işlerden biri de makrame yapmak. Hem el becerilerini geliştirebileceğin hem de harika ürünler ortaya çıkarabileceğin bu çalışma ile evinin dekorasyonuna yeni objeler eklemen mümkün. Üstelik bunlardan şahane hediyeler bile çıkarabilirsin. Sevdiklerinin doğum günü ya da özel günlerinde onlara verebileceğin bu şaheserler hem tamamen senin ürünün olacak hem de el emeği göz nuru sayılarak senelerce saklanacak. Tek ihtiyacın olan malzemeler ise istediğin renklerde makrame ipleri, makas ve birkaç parça ağaç dalı. Tüm bunlar bir araya geldiğinde balkonlar veya odalar makrameyle süslenecek. Şimdiden kolay gelsin!