Yaz aylarında deniz ve güneş, saçları yıpratıyor. Denizin tuzu, klorlu havuz suları saçların kurumasına ve uçlarının kırılmasına neden oluyor. Düzenli saç bakımı yapmak ve kaliteli saç bakım ürünleri kullanmak, saçları bu gibi zarar verici etkilerden koruyor. Öncelikle saçının özelliklerine uygun bakımın ne olduğunu bilmen önemli. Saç bakımı ile ilgili önerilerimi dikkate alırsan, saçlarında güzel değişimler görmeye başlayacaksın.  

Güneş Öncesi Saç Bakımı


Tatile gitmeden önce yapacağın saç bakımı saçlarını güçlendirir ve dış etkenlerden korur. Saçlarını beslemek ve güçlendirmek için kullanacağın saç bakım ürünleri saç diplerine nüfuz etmeli ve yüksek nemlendirme özelliğine sahip olmalı. Argan yağı kullanılarak üretilen saç bakım ürünleri çok iyi sonuçlar veriyor. 
Tükettiğin gıdalar da saç sağlığını direkt etkiliyor. Omega-3, protein, demir, D ve B12 vitaminleri saçının gücünü artırıyor. Çinko, selenyum, demir ve kükürt zengini olan yumurta, saçlarda kırık oluşmasını engelliyor. Badem ise saçlarının nemini koruyor, parlak ve canlı görünmesini sağlıyor.  
 

Yaz Aylarında Saç Bakımı Rutini


Günlük saç bakımı için saçlarını yoğun olarak besleyen, saç tipine uygun, yumuşak bir temizleme formülü olan ve saçının nemini almayan şampuanları tercih etmelisin. Saç maskeleri de sürekli kullanabileceğin saç bakımı ürünleri grubunda yer alıyor. Özellikle silikon ve mineral yağ içermeyen doğal ürünleri kökten uca uyguladığında, kabarıklığın ve tiftiklenmenin ne kadar azaldığını göreceksin. 

Deniz, Güneş ve Saç Bakımı 


Saç bakımı plajda da devam edebilir. UV filtreli saç koruyucuları saçının gün boyu maruz kalacağı etkileri önler. Deniz ve güneş saç rengini açacağı için plajda şapka kullanman şart, tabii eğer saç renginde bir değişim olsun istemiyorsan. Her gün kullanacağın saç bakımı ürünleri arasında, etkisi uzun süre süre devam eden saç serumları da yer alabilir. Saç serumları denizden sonra kullanıldığında da saçlara doğal bir parlaklık kazandırıyor.

Saçlar Ne Sıklıkta Yıkanmalı? 


Denizden her çıkışında duş alarak saçlarını tuzdan arındırmalısın. Bu da saçlarının sıklıkla suyla temas etmesi anlamına gelir. Saçlarının nem ve yağlanma dengesini koruyan özel bir şampuan kullansan da haftada iki kez saç bakımı yapman gerekebilir. 

Tatilden Sonra


Tatilden sonra sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için haftada 2 kere saç bakımı maskesi kullanabilirsin. Düzenli olarak yapacağın maskeler, kısa zamanda saçlarının ihtiyacı olan nemi geri kazandıracak. Kuru ve yıpranmış saçlar için üretilen %100 doğal yağ kürleriyle de saçlarını güçlendirebilirsin. Bu saç bakımı kürleri saçlarını daha canlı ve yenilenmiş bir görünüme kavuşturacak.

Doğal Kurutma


Son yıllarda çok çeşitli elektrikli saç kurutma ve şekillendirme aletleri üretilmeye başladı. Bu aletler saçın nemini azaltıyor ve saçları zayıflatıyor. Kışın zorunlu olduğun için kullandığın saç kurutma ve şekillendirme makinelerini yaz aylarında bir çekmeceye kaldırabilirsin. Çünkü ihtiyacın olan tek şey artık sadece bir fırça.

Saçlarını Korurken Dünyayı Koru


Yeme içme, giyim ve kişisel bakım ürünleri gibi tüketim ihtiyacını hayvansal olmayan ürünlerden sağlamayı hedefleyen veganlar her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Bu felsefe doğrultusunda üretilen saç bakım ürünleri sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu demek oluyor ki 2000 yıldır kullanılan monoï, hindistancevizi yağı ve nefis kokulu tiare çiçeği özleriyle hazırlanan ürünleri denemenin tam zamanı. Çünkü %100 vegan olan bu ürünler cildini, saçlarını ve dünyayı koruyor.