Kitaplığında mutlaka yer alması gereken kitapları öğrenmek ister misin? O zaman okunması gereken kitaplar listeme hemen göz at!

Okunacak çok kitap var, kabul. Peki, sana öncelikle okuman gereken kitapları söylesem?
 
Kitaplığına yepyeni kitaplar eklemek istiyor, bunu yaparken de ünlü edebiyatçıların, eleştirmenlerin onayından geçmiş mutlaka okunması gereken kitaplara öncelik vermek istiyorsan bu kitap listesi tam senlik!

 

Dostoyevski - Yeraltından NotlarBazı kitaplar vardır ki hangi dönemde okunursa okunsun kişide derin izler bırakır. Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar’ı tam da böyle bir kitap. Hem klasik kitaplar hem de zamansız kitaplar arasında yerini alan bu eser, varoluşçu felsefenin edebiyata yansımalarının da en güzel örneklerinden biridir. Bir devlet memurunun sıradan ve tekdüze hayatını konu alan kitapta pek çok kısmın altını çizeceğine eminim.


Bulgakov - Usta ile MargaritaRus edebiyatının dahi yazarları arasında gösterilen Bulgakov, Usta ile Margarita’da fantastik bir dünya yaratır ve bu dünya üzerinden toplumu, toplumsal olayları en derin şekilde eleştirir. Pek çok yazara ilham veren ve edebiyat eleştirmenlerince okunması gereken kitaplar arasında gösterilen Usta ile Margarita’yı okurken kendini hayal ile gerçekliğin arasında bir yerde hissedecek, zaman zaman da heyecanlanacaksın.


Madeline Miller - Ben KirkeEğer mitolojiyi seviyorsan Ben Kirke’yi de çok seveceksin. 2018’de Goodreads’in fantastik kategorideki “En İyi Kitaplar” listesinde ilk sırada yerini alan Ben Kirke, Yunan mitolojisindeki büyücü tanrıça Kirke’nin hikayesini anlatırken bir yandan da Yunan mitolojisindeki pek çok hikayeyi de öğrenmeni sağlayacak.


Erlend Loe - DopplerEğlenceli ve espri diliyle okuyanları bir anda içine çekiveren Doppler, Norveçli bir aile babası olan Andreas Doppler’ın etrafında gelişen olayları konu alıyor. Günlük olaylara ve hayattaki çabalarımıza farklı bir açıdan bakmamızı sağlayacak roman yayınladığı tarihten itibaren en güzel kitaplar arasında gösteriliyor.
 


Günler Aylar Yıllar - Yan LiankeGünler Aylar Yıllar, 2020’de yayınlanan ve 2020’nin en iyi kitaplar listelerinde sıkça karşımıza çıkan bir kitap. Çin’in en iyi yazarları arasında gösterilen Yan Lianke imzalı eser, kuraklıkla kavrulan ve herkesin terk ettiği bir bölgede köpeğiyle baş başa kalan yaşlı bir adamın hikâyesini konu alıyor.


Proust - Kayıp Zamanın İzindeFransız edebiyatının da dünya edebiyatının da en iyi yazarları arasında yer alan Proust’un Kayıp Zamanın İzinde, 7 kitaptan oluşan bir başyapıt. 20. yüzyıla damgasını vuran en iyi romanlar listesinde başı çeken Kayıp Zamanın İzinde, Proust’un hayatından da izlere taşıyor. Derinlemesine analizler ve muhteşem betimlemelerle dolu eser başucu kitapların arasında yerini alabilir.


Clarissa Pinkola Estes - Kurtlarla Koşan KadınlarC.P. Estes, Kurtlarla Koşan Kadınlar’da kadınların içlerindeki doğal sesi bulmasına yardım ediyor. Kadınların içlerindeki gücün de yaratıcılığın da kurtlardan geldiğini düşünen ve bu düşünce doğrultusunda kadın zihninin derin sularına giriyor. Ortaya benzersiz bir rehber çıkıyor. Eğer kadınlara ya da kadınlığına dair bir rehber ve yol gösterici arıyorsan okunacak kitaplar listene Kurtlarla Koşan Kadınlar’ı ekle!
 


Edouard Louis - Babamı Kim Öldürdü?2020’nin okunması gereken kitaplar listesinde “Babamı Kim Öldürdü?” de var. Kitap, doğduğu ve büyüdüğü kasabayı gidip yatalak babasını ziyaret eden bir yazarın hikâyesini anlatıyor. Pek çok eleştirmen bu kitabı kısa ve çarpıcı olarak tanımlıyor.
 


Olga Tokarczuk - Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri ÜzerindeNobel Edebiyat Ödüllü Olga Tokarczuk’in “Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde” isimli kitabıyla yakın dönemde oldukça ilgi çekti. Okunması gereken romanlar listelerinde sıkça karşılaştığımız bu kitap, Polonya’nın bir köyünde şiir çevirileri yaparak, yıldızları inceleyerek vakit geçiren ve çevresi tarafından tuhaf biz gözle bakılan Janina’nın hikâyesini konu alıyor.


Ferit Edgü - Hakkari’de Bir MevsimTürk edebiyatının usta kalemlerinden Ferit Edgü, “Hakkari’de Bir Mevsim” isimli romanında Hakkari’de öğretmenlik yaptığı yıllarda yazarın karşılaştığı hikayeleri masalsı bir dille işliyor. Hem gerçek hem de biraz fantastik hikâyeleri okurken kendini o köyde, o sobanın başında, o kitapçıda hissedeceksin.


Mutlaka okunması gereken kitaplar listesindeki kitapları ve almak istediklerini hemen buradan alabilir, üstelik %3 Paracık kazanabilirsin.