Yüz yıkamak, dünyanın en düz ve basit işi diye düşünüyor olabilirsin ama buna özen göstermediğin zaman akne dâhil pek çok cilt problemiyle karşılaşabilirsin. Cildinin tipi, dokusu veya mevcut durumu ne olursa olsun, işte doğru bir temizleme rutini için yapman ve yapmaman gerekenler!

Önce Makyaj Temizliği


Gözenekler gece boyu ciltten dışarı toksin atar. Ancak tıkalı olmaları durumunda tüm bu toksinler içeride kalır ve cildin kendini olması gerektiği gibi yenileyemez. Özellikle yatmadan önce, yüzünü yıkamaya geçmeden yumuşak bir makyaj temizleyici kullanmalısın. Bunu yaparken de yüzünü ovalamaman gerektiğini unutma.

 

Asla El Sabunu Kullanma


Yüz için özel olarak formüle edilmediyse eğer, kalıp sabunlar cildini hem çok fazla kurutur hem de pH değerini bozarak başka bakterilerin oluşmasına neden olur. Ayrıca “çok köpüren iyi temizler“ düşüncesinin tamamen yanlış olduğunu bilmelisin. Yüzü fazla köpürtmek, cildinin onu nemli tutan doğal yağlarını kaybetmesine yol açar.

 

Ilık Su Olmalı


Merak etme ılık su gözeneklerini açmaz ama çok sıcak su tahriş edebilir. Çok soğuk su ise krem ve makyaj kalıntıları ile yağ artıklarını çözüp temizlemekte zorlanabilir. Bu nedenle ortalama bir su sıcaklığını alışkanlık hâline getirmeyi düşünebilirsin. 

Boynunu İhmal Etme

Çene kemiğin ve boynun en çok kir ve döküntü toplayan bölgelerdendir. Yüzünü yıkarken çenenin altını da temizlemeyi ihmal etmemelisin. Ayrıca her yıkamada boynundan başlayıp yüzüne yukarı hareketlerle hafif masajlar yapmarak kan dolaşımını hızlandırabilir, yüz ve çene altı sarkmalarını önleyebilirsin. 

 

Yumuşak Kurulama


Havluyla sertçe kurulamak cildini hem tahriş eder hem de özellikle yukarıdan aşağıya yüzü çekerek kurulamak cildin erken sarkmasına neden olur. Bunun yerine, antimikrobiyal bir havluyla hafifçe pat pat vurarak kurulamayı alışkanlık edinebilirsin. 

 

Nemlendiriciyi Atlama


Yıkamadan sonra kuruyacak olan cildinin nemini koruman çok önemlidir. Nemsiz bir cilt kırışıklara ve erken yaşlanmaya açık hâle gelir. Soyulup çatlayabilir ve hassaslaşır. Bu yüzden yaşına ve cilt tipine uygun bir nemlendiriciyle son dokunuşu yapmayı unutmamalısın.

Doğru uygulanmış bir temizleme rutini pek çok cilt problemini daha başlamadan çözebilir. Var olan sorunların azalmasına, cilt görünümünün iyileşmesine yardımcı olur. Yaşına ve cilt tipine en iyi uyan makyaj temizleyiciler, tonik ve nemlendiricileri Gratis’te bulabilirsin.