Ev tekstili içerisinde sıklıkla adı geçen nevresimin ne hangi örtü olduğuna dair net bir bilgiye sahip misin? Cevabın hayırsa o zaman doğru yerdesin. Seni için nevresim nedir sorusu ve nasıl yıkanacağına dair küçük bir araştırma yaptık. Cevaplar için okumaya devam edebilirsin.Günlük yaşantının bir parçası olan nevresimler, yatak odalarının konfor ve şıklığını sağlayan parçalar arasında yer alıyor. Ev tekstili kategorisinde değerlendirebileceğimiz nevresimler, birçok kişi taraşında da karıştırılan bir eşya olarak bulunuyor. Nevresimler, yataklar üzerinde kullanılan bir parça olup uyku kalitesi ve sağlığına yönelik önemli rolü bulunuyor. Rahat bir uyku deneyimi yaşamak için önemli olan nevresim kullanımı, nasıl yıkanacağı konusunda da soru işaretlerine sahip olan detaylar arasında. Senin için yazımızda nevresim nedir ve nevresim hangi programda yıkanır, sorularının detayına değindik. Merak edilen detaylara haydi gel birlikte bakalım.
Nevresim Nedir?
Nevresim, yatak takımlarının bir parçası olarak kullanılan takım veya tek satılabilen yatak odası tekstil ürünlerinden biri. Yorgan ya da battaniye kılıfı olarak kullanılan bu parça, yorganı korumak gibi çeşitli görevleri bulunuyor. Yorganın korunmasının yanında estetik bir görünüme kavuşmasını sağlamayı hedefliyor. Yorganın hem dekoratif hem de temiz kalmasını sağlıyor. Takım, set veya tekli olmak üzere birden farklı şekilde bulunuyor. Yatak odalarının şıklığı ve konforunu arttırmak için tercih edilen nevresimler, ev tekstili ürünleri arasında en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Yatak odalarının olmazsa olmazları arasında bulunan nevresimler, her zevk ve ihtiyaca uygun modelleri ile karşına çıkıyor. Dolayısıyla tarzına uygun bir model bulamayacağım endişesine kapılmamalısın. Çoğunlukla yastık kılıfları ile birlikte satılan nevresimler, yatak üzerinde bir bütün oluşturmana da yardımcı oluyor.
Nevresim Nasıl Yıkanır?


Nevresim ne demek, sorunun cevabını verdiğimize göre şimdi de nasıl yıkandığını inceleyelim. Birçok  detaya dikkat edilerek alınan nevresimleri yıkarken dikkat edilmesi gerekiyor. Uygun sıcaklık ve sıkma düzeyinde yıkanması gereken nevresimler, aksi durumda renkleri solabilir ya da boyutlarında kısalmalar olabiliyor. Bu da akıllara nevresim nasıl yıkanır, sorusunu getiriyor. Nevresim yıkarken dikkat etmen gereken birkaç nokta bulunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:


1.Nevresimin Kalitesini Kontrol Et


Nevresim kaç derecede yıkanır sorusunu öğrenebilmek için kalitesini öğrenmen gerekiyor.  Bunun için de nevresimin etiketin kontrol edebilirsin. Burada nevresim kumaşı ile ilgili tüm detaylar yer alıyor olup nasıl yıkaman gerektiğine detaylara ulaşabilirsin. Bazı kumaşlar çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olmayıp elde yıkama gerektiriyor olabilir. Bunun gibi detaylar nevresimi daha uzun süre kullanabilmene yardımcı oluyor. Dolayısıyla yıkama yapmadan önce etiketi kontrol etmeli, kaç derece nasıl yıkayacağını ve kumaş kalitesini öğrenebilirsin. Talimatları okuduktan sonra yıkama yöntemini belirleyebilirsin.


2.Ön Yıkama Yapabilirsin


Nevresim çarşaf hangi programda yıkanır, sorusunu etikete bakarak öğrendikten sonra çarşafları bu programda yıkayabilirsin.  Eğer çarşafın üstende leke var ise çamaşır makinesine attıktan sonra ön yıkama yapabilirsin. Leke üstüne leke çıkarıcı dökebilir ya da leke çıkarıcı bir deterjan kullanarak lekelerin çıkmasını sağlayabilirsin.


3.Nevresimleri Renklerine Göre Ayırmalısın


Nevresim takımlarını bir arada ya da diğer çamaşırlar ile yıkayacaksan mutlaka renklerine dikkat etmelisin. Renk farklılıklarına göre ayırman gerekenler çamaşırlarda nevresimler de dahil. Bunun için beyaz ve renkli olmak üzere basit bir şekilde ikiye ayırabilir, benzer renkleri birlikte yıkayarak daha etkili bir sonuç alabilirsin. Aynı zamanda renkli çamaşırların renginin beyaz çamaşırlara geçmesinin de önüne geçebilmen mümkün.


4.Deterjan Seçimine Dikkat Etmelisin
Nevresim yıkamanın inceliklerinden biri de doğru deterjan tercihi oluyor. Nevresimin kumaş kalitesine uygun bir deterjan tercih etmelisin. Ağır kimyasallara sahip deterjanlardan uzak durmalı kumaşa zarar verebilecek veya renkleri solduracak türde yıkama ürünlerini kullanmamaya özen göstermelisin. Nevresim yıkarken yumuşatıcı kullanmasan da olur. Onun yerine beyaz sirke kullanabilirsin. Beyaz sirke nevresim takımının daha temiz durmasını sağlarken aynı zamanda yumuşatıcı gibi kumaşın yumuşak bir doku oluşturmasına yardımcı oluyor.  Bunun yanında deterjan yerine çamaşır sodası da kullanabilmen mümkün. 


5.Kumaşa Uygun Yıkama Programını Ayarla


 Yıkama ayarını etikette yazan kullanma talimatlarına göre ayarlayabilirsin. Çoğunlukla düşük sıcaklıklarda yıkanması önerilen nevresimler, aşırı sıcak olan yıkamalarda dokuları bozulabiliyor ya da küçülme yapabiliyor. Bu nedenle orta ve düşük sıcaklıklarda yıkamaya özen göstermen önemli. Çamaşır makinelerinde pek çok program yer alıyor olup bu programlar arasında en uygun olanını tercih ederek nevresim takımının bozulmadan temizlenmesini sağlayabilirsin.


6.Kurutma İşleminde Tarafını Seç


Sıra geldi yıkana nevresimleri kurutmaya. Bunun için tercih edebileceğin iki seçenek mevcut. İster çamaşırları asarak doğal olarak kurumaya bırakabilir istersen de kurutma makinesi yardımıyla çarşafların kurumasını sağlayabilirsin. Eğer kurutma makinesinde kurutmayı tercih edeceksen yüksek ayarda kurutmamaya özen göstermelisin. Aksi takdirde kumaş kırışacağı gibi küçülebilir.


7.Nevresimleri Ütüleme Zamanı


Nevresim kuruduktan sonra kırışıklığı gidermek için ütülemen gerekebilir. Bunun için yine fazla yüksek sıcaklıkları tercih etmemen önemli. Yüksek sıcaklıkta yapılan ütü renklerin solmasına neden olabilir. Bunun için pürüzsüz bir görünüm elde etmek için orta sıcaklıkta bir ütü ile ütüleme yapabilirsin. Eğer nevresimin etiketi üzerinde bir ütüleme ile ilgili bir talimat var ise mutlaka buna uymalısın.
 
Nevresimlerini yıkarken düzgün bir şekilde yıkanabilmesi için çamaşır makinesini fazla doldurmamaya dikkat etmelisin. Fazla veya kapasitesini aşmış bir çamaşır makinesi nevresimlerin düzgün yıkanmamasına neden olabiliyor.
Nevresim Çeşitleri ve Yıkama Dereceleri
Nevresimler kumaş türüne göre birbirlerinden farklılaşıyor. Kumaşın türüne göre de yıkama şekil ve dereceleri de farklılık gösterebiliyor. İşte kumaş türlerine göre nevresimler ve özellikleri:


Pamuklu Nevresim


Pamuklu nevresimler, %100 pamuk kullanılarak üretilmiş olup dört mevsim de kullanmaya uygun olan nevresim çeşitleri arasında yer alıyor.  Sağlığa uygun olması açısından pek çok kişi tarafından da tercih ediliyor. Çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olan bu nevresimler, yıkama talimatlarına uyulduğu takdirde hiçbir hasar almadan uzun yıllar boyunca kullanılabiliyor. Bu nevresim modelleri 30 ila 40 derece arasında yıkanmaya uygun olup dayanıklı ürünler olarak karşına çıkacaktır.


Keten Nevresimler


Keten veya keten karışımlı nevresimler en çok kullanılan bir diğer kumaşlar arasında yer alıyor. Çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun olan keten nevresimler, genellikle yaz aylarında daha çok tercih ediliyor. 30 – 40 derecede yıkanmaya uygun olan bu nevresimler, hassas bir kumaşa sahip olmasından dolayı kumaş türüne uygun bir modelin tercih edilmesi gerekiyor. Bunun yanında ütüleme yaparken de orta ısıda yapman yeterli olacaktır.


Saten Nevresimler


Saten nevresimler, hassas kumaşları nedeniyle yıkama yapılırken dikkat edilmesi gerekiyor. Çamaşır makinesinden ziyade elde yıkamaya daha uygun olan bu nevresimler yıkama koşullarına uyulduğu takdirde daha uzun yıllar boyunca kullanılabiliyor. Nazik bir şekilde ovalayarak bu nevresimleri yıkayabilir akabinde doğal olarak kuruması için balkona asarak kurumaya bırakabilirsin.  Ütü yapılması pek fazla tavsiye edilmese de ütü gereksinimi olan saten nevresimi düşük sıcaklıkta  ütüleyebilirsin.
 
Dilersen Dokuma Kumaşlar Nelerdir? yazımıza da göz atabilirsin.