İçinde kendini en iyi hissedeceğin bikiniyi mi arıyorsun? Vücut tipine göre ne tür bir bikini seçmen gerektiğini bu yazıda öğrenebilirsin.

Havaların ısınmasıyla birlikte rafları süsleyen bikiniler aklını karıştırmasın. Vücut tipine göre bikini seçimi sayesinde üzerine en çok yakışacak bikiniyi kolayca bulabilirsin. Canlı renkler, eğlenceli desenler, fırfırlar, ipler, boncuklar ve birbirinden güzel detaylarla süslenmiş bikiniler yaz alışverişinde epey dikkat dağıtabiliyor. Yalnızca bu renklere ve ilginç tasarımlara kapılıp yapılan bikini alışverişleri de çoğu zaman hüsranla sonuçlanıyor. Üzerinde en güzel duracak bikiniyi seçmek için öncelikle vücut tipine dikkat etmen gerekiyor. Eğer sen de beğendiğin modeli denediğinde, mankenin üzerinde durduğu gibi senin üzerinde durmadığını düşünüyorsan, üzülme. Tek yapman gereken o doğru kesimi bulmak. Vücudunun doğru kısımlarını ön plana çıkarıp gizlemek istediğin tarafları örten modeller seni adeta bambaşka bir görünme kavuşturacak. Bu sene plaja bomba gibi düşmeni sağlayacak bir model bulabilmen için bikini seçimine yardımcı olabilecek pek çok noktayı bu yazıda derledik. Sen de bikini dosyasını açmaya hazırsan hadi bu derin kuyuya birlikte dalalım.
 Önce Vücut Tiplerini Sınıflandıralım


Vücut tipine göre bikini seçeceksen öncelikle kendi vücut tipini doğru tahlil etmen gerekiyor. Belli noktalara dikkat ederek bunu kolayca anlayabilmen mümkün. Yapılan sınıflandırmaların sayısı, farklı kaynaklarda ters üçgen, elmas, oval gibi isimlerle çoğaltılsa da en yaygın bilinen haliyle vücut tiplerini dörde ayırabiliriz. İşte ayna karşısında kolayca ayırt edebileceğin bazı vücut tipi özellikleri:

  • Elma Tipi Vücut

Elma tipi olarak adlandırılan vücut tiplerinde, ağırlıklı olarak vücudun üst bölümü kilo almaya yatkın oluyor. Bu sebeple de bacak ve basen bölümleri daha fit görünüyor. Üst bölgede yer alan kollar ise gövdeye göre daha ince olabiliyor. Elma vücut tipinin en belirgin özellikleri arasında geniş omuzları ve büyük göğüs bölgesini sayabiliriz. Kilo alımı da genellikle göğüs ve karın bölgesinde yoğunlaşıyor. Artan kilolarla birlikte vücudun üst bölümü bir elmayı anımsattığı için bu şekilde adlandırılmış.

  • Armut Tipi Vücut

Kimi zaman üçgen tipi vücut olarak da adlandırılan armut tipinde, üst bölüm darken alt bölüm daha geniş oluyor. Aslında bu vücut tipi elmanın tam tersi diyebiliriz. Çünkü vücudun kilo almaya yatkın olan tarafı alt bölüm oluyor. Bu vücut tipinde popo ve buna bağlı olarak da üst bacaklar daha geniş yapıda. Üst bölümde ise dar ve düşük omuz yapısı ile küçük göğüsler ön plana çıkıyor. Vücudun alt bölümüyle üst bölümü arasındaki bu fark, kilo alımıyla birlikte daha görünür hale geldiğinde ise bir armut formunu anımsatıyor. Bu sebeple vücudunun alt bölümü daha geniş olan kişiler armut tipi vücut olarak sınıflandırılıyor.

  • Dikdörtgen Tip Vücut

Kadınlarda yaygın olarak görülen vücut tiplerinden olan dikdörtgen tip, düz bir görünüme sahip. Bu vücut tipine sahip olan kadınların beli, kalça ve göğüslerle hemen hemen yakın genişlikte oluyor. Kıvrımları az olan dikdörtgen vücutlarda zaman zaman geniş bir kalça veya göğüs ile bu görüntünün oranı değişebiliyor. Eğer ölçüm yaptığında belinin ölçüsü göğüs çevrenden maksimum 20 cm daha inceyse sen de dikdörtgen tip bir vücuda sahipsin demektir. Kısacası bikini alışverişlerinde bu tüyoyu hatırlamanda fayda var.

  • Kum Saati Tipi Vücut

Görülme oranı diğer vücut tiplerine oranla çok daha az olan kum saati vücut tipi, iki temel özelliğe sahip. Bu tip vücutlarda, kalça ve göğsün ölçüsü birbirine son derece yakın olmalı. Ayrıca göğüs ve kalça arasındaki bu eşitliğin bir kum saatini andırması için ince bel ile tamamlanması gerekiyor. Zaman zaman vücut yapılarına göre kolların daha kalın, omuzların daha geniş veya kalçanın daha dolgun olduğu kum saati tipleri de görülebiliyor.Elma Tipi Vücut için Bikini Seçimi


Eğer elma tipi bir vücuda sahipsen üst bedenin daha geniş olacağı için bu bölgeyi mümkün olduğunca toparlayacak ve doğru şekilde örtecek bikinileri tercih etmen gerekiyor. Bu tür vücut tiplerinde kilolar özellikle karın bölgesinde toplandığı için düşük belli bikinilerden uzak durmanda fayda var. Onun yerine vücut şekline göre bikini seçiminde yüksek belli ve toparlayıcı modelleri tercih edebilirsin. Burada öne çıkaracağın nokta bacakların olmalı. Halhal ve aksesuarlar ile bacaklarını daha fazla ön plana çıkarabilir ve üst bölgeni hafifçe kamufle etmek için birbirinden güzel pareo ve kimono modellerinden yararlanabilirsin. Plaj modasında bikini seçiminin yanı sıra faydalanabileceğin aksesuar alternatifleri hakkında bilgi sahibi olmak istersen şu yazımıza da göz atabilirsin.Armut Tipi Vücut için Bikini Seçimi


Eğer alt bedenin vücudunun üst bölümüne göre daha genişse doğru bikini seçimi için ilgiyi üst tarafa çekmelisin. İddialı renkler ve desenleri üst parçada kullanıp alt parçada daha düz renkleri ve toparlayıcı kalıpları tercih edebilirsin. Bu nedenle bikini altında büyük desenlerden de kaçınmalısın. Armut tipi vücuda sahip olan kişilerde üst ve alt beden arasında farklar olacağı için bikini seçimini takımlar yerine ayrı ayrı yapmak her zaman avantajlı. Böylece kalçanı sıkıştıracak ve ön plana çıkaracak bedenler yerine daha rahat alt parçalar seçebilirsin. Ayrıca göğüslerin kalçana göre çok küçükse destekli veya hareketli bikini üstlerini tercih ederek daha orantılı bir görüntü ortaya çıkarabilirsin. Birbirinden güzel bikini modellerine Hopi anlaşmalı markalardan göz atabilir ve alışverişlerini avantajlı hale getirebilirsin.Dikdörtgen Tip Vücut için Bikini Seçimi


Dikdörtgen tip vücutlarda bikini seçimi nasıl olmalı diye merak ediyorsan cevap çok basit. Eğer bu tip bir vücuda sahipsen bütün çılgın tasarımları denemeye açıksın demektir. Vücuduna hareket katacak, daha kıvrımlı gösterecek ve farklı bölümleri ön plana çıkaracak bikinileri tercih etmelisin. Bu sebeple de sıkıcı ve düz tasarımlardan uzak durmalısın. Göğüs bölgeni ön plana çıkaracak fırfırlı modelleri mutlaka denemelisin. Üst bölgeni daha geniş gösteren bikini üstleri aynı zamanda belinin de daha ince durmasını sağlayabilir. Nasıl bikini giymeliyim diye düşünürken unutmaman gereken bir başka nokta da mayolardan uzak kalmak. Parçalı modeller, vücudunda farklı bölümleri öne çıkarma özgürlüğünü sana sunduğu için bir hayli avantajlı. Fakat mayolar genellikle tüm üst vücudu sardığı ve düz bir şekilde aşağıya indiği için istenilen etkinin tam tersini bırakabiliyor.Kum Saati Tipi Vücut için Bikini Seçimi


Bikini seçiminde şanslı gruplardan biri olan kum saati tipine sahip vücutlar çoğu zaman bu konuda sorun yaşamıyor. Sen de orantılı bir vücuda sahipsen nasıl bikini seçmeli noktasında birkaç küçük noktaya dikkat ederek muhteşem görünebilirsin. Kum saatinde en çok öne çıkan noktalardan biri ince bel olduğu için belinin kıvrımını en güzel şekilde sergileyecek bikini çeşitlerini tercih etmelisin. Desen ve renk konusunda özgür olsan da modeller konusunda biraz kısıtlanabilirsin. Çünkü halihazırda orantılı bir vücuda sahipsen bu görüntüyü bozacak geniş üst parçalarından ya da üst bölgeni daha kısa gösterebilecek yüksek belli alt parçalardan uzak durmalısın. Üçgen bikini kimler tercih etmeli sorusuna mükemmel bir yanıt olan kum saati tipi vücutlar sade modellerle kolayca parlayabiliyor. Farklılık olması amacıyla seçilen modeller ise mevcut orantılı görüntüyü bozabiliyor. Sen de vücudunun güzelliği ile ön plana çıkmak için sadelikten şaşmamalısın.Hangi bikini sana yakışır kolayca bulabilmen için farklı vücut tiplerini ele aldık. Artık vücudunun hangi noktalarını ön plana çıkarman gerektiğini biliyorsun. Plajlarda rüzgar gibi esmek için vücut tipine uygun plaj kıyafetini seç, hatta seçerken de Paracık kazan!