Güzellik sektörünün revaçta olduğu günümüzde ipek kirpikler de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Peki ipek kirpik bakımı hakkında yeterli bilgiye sahip misin? Cevabın hayırsa doğru yerdesin. İpek kirpik bakımına dair detaylar bu yazıda!Gözler yüzün en dikkat çeken yerlerinden biri olması nedeniyle kirpikler de bu önemli özellikten nasibini alıyor. Gözler kadar ön planda olan kirpikler de pek çok kadının müdahale ettiği yerler arasında yer alıyor. Bu alan için en çok tercih edilen işlemlerden biri de ipek kirpik uygulaması oluyor. Görünüm açısından kişilerin istedikleri görüntüyü sunan ipek kirpikler gözlerin daha çarpıcı görünmesini sağlıyor. Bu noktada ipek kirpik bakımı da oldukça önemli bir etkiye sahip. İpek kirpik bakımı, doğal ve yapay kirpiklerin daha sağlıklı ve çekici görünmesini sağlar. Aynı zamanda daha uzun süre kullanılması için düzenli olarak yapılması gereken işlemler arasında yer alır. İpek kirpikleri düzenli olarak temizleyip, nemlendirerek korumak, gözlerin de daha çekici ve çarpıcı görünmesini sağlar. Peki ipek kirpiklerin bu denli güzel ve çekici görünmesi için neler yapılması gerekir? Bu yazıda senin için ipek kirpik ve bakımının detaylarına değindik. İşte kirpiklerinin sağlığını ve görünümünü korumak için uygulayabileceğin yöntemler ve daha fazlası.

İpek Kirpik Nedir?
İpek kirpik bakımına geçmeden önce ipek kirpik nedir, sorusunu cevaplayalım. İpek kirpik, genel bir ifade ile kozmetik amaçlar için kullanılan yapay kirpik türlerinden biri. Bu yapay kirpik çeşitleri ince ve hafif yapıları ile doğal kirpiklere çok benzerler ve gözü rahatsız etmeyecek şekilde üretilirler. Doğal kirpik benzeri bir yapıya sahip olmasından dolayı da kirpiklerin daha dolgun ve çekici görünmesine yardımcı olur. Çoğunlukla da göz makyajının daha çekici görünmesi ve kirpiklerin daha uzun görünmesine yardımcı olur. Hafif, yumuşak sentetik malzemeden ya da gerçek ipekten üretilen bu kirpikler, gözü rahatsız etmeyecek şekilde kullanılır. Doğal kirpik tellerine uygulanan bu yapay kirpikler göze zarar vermeyecek özel bir yapıştırıcı ile kullanılır. Güzellik sektörü içerisinde oldukça popüler olan ipek kirpikler, doğal görünümleri ve gözleri daha dikkat çekici göstermeleri doğrultusunda pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Birçok özelliğe de sahip olan bu kirpiklerin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.


 • Gerçek ipekten ziyade sentetikten üretilen ipek kirpiklerin alerji riski daha düşük olduğundan daha sık tercih edilir.

 • Hafif yapıları sayesinde ağırlık yapmazlar.

 • Parlak ve pürüzsüz yüzeyleri bulunduğu için doğal kirpikler ile uyum içinde olan ipek kirpikler, ayırt edilmesi güçtür.

 • Farklı uzunluk, kıvrım ve kalınlıklara sahip olan bu kirpikler kişiye özel stil ve kişiselleştirme imkânı sunar.


İpek Kirpik Nasıl Takılır?
İpek kirpikler hakkında merak edilenlerden bir diğeri de ipek kirpik nasıl takılır, sorusu oluyor. İpek kirpikler kirpiklere daha fazla hacim kazandırmak için tercih ediliyor. İpek kirpik uygulaması dikkat ve uzmanlık gerektiren bir işlem olmasından dolayı profesyonel güzellik salonlarında yapılan işlemler arasında yer alır. Bunun için güvendiğin bir yere gitmen önemli. İpek kirpik uygulaması öncesinde uzman tarafından göz şeklin ve doğal kirpik yapın incelenerek nasıl bir işlem yapılacağı konusunda sana bilgi sunacaktır. Ardından işleme daha bilinçli bir şekilde başlayabilirsin. İpek kirpik uygulamasında ise şu sıra izlenir:


 • İlk olarak göz çevresi temizlenir. Ardından alt kirpiklere yapıştırıcı bulaşmaması açısından bu kirpikler korunur.

 • Yapıştırıcı seçimi çoğunlukla hipoalerjenik bir tercih yapılarak alerji riskine karşı koruma sağlanır.

 • Ardından ince bir cımbız yarımıyla ipek kirpikler doğrudan cilde değmeyecek şekilde kirpik diplerine yapıştırılır. Her göz için 90 ila 150 kirpik eklenir.

 • Uygulama işlemi bittikten sonra yapıştırıcı tamamen kuruyana kadar 10-15 dk. arasında gözle kapalı bir şekilde kalır ve son kontroller de yapıldıktan sonra kullanmaya başlayabilirsin.İpek Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır?
Şimdi de gelelim esas merak edilen sorunun cevabına ipek kirpik bakımı nasıl yapılır? İpek kirpiklerini uzun süre kullanmak, sağlıklı ve güzel görünmesini sağlamak için doğru bakımını uygulaman önemli. İpek kirpik bakımı, yapıldığın günden itibaren başlayarak kullanacağınız sürenin sonuna kadar devam eder. İpek kirpikler uygulandıktan sonra ilk 24 saat kirpiklerinin su ile temasından kaçınmalısın. Böylece yapıştırıcının tam kurumasını sağlayabilirsin. İpek kirpik bakımı ve dikkat etmen gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir.


 • İpek kirpik uygulamasından sonra kullandığın makyaj temizleme ürünlerine dikkat etmelisin. Yağsız makyaj temizleyiciler kullanmaya özen göstermelisin.  Yağlı makyaj temizleyicileri kirpik yapıştırıcısının tutma gücünü zayıflatacağından ipek kirpiklerinin kullanım süresini kısaltır.

 • Yüzünü yıkadıktan sonra kurulamak için havlu yerine pamuklu bir bez veya havlu kağıt ile nazikçe kurulamalısın.

 • Hamam, sauna ve sıcak duş almaktan kaçınmalısın.

 • İpek kirpiklerin dökülme hızı doğal kirpiklerin dökülmesine bağlı olarak gelişir. Dolayısıyla bu kirpikleri uzun süre kullanmak istiyorsan ayda bir yenileyebilirsin.

 • Kirpik bakımının yanında ipek kirpik malzemeleri kullanarak da kirpiklerini daha uzun bir süre kullanabilirsin. 


İpek Kirpik Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular İpek Kirpik Ne Kadar Kullanılır?


İpek kirpik kullanımı, bakımı düzgün yapıldığında ve doğru bir şekilde takıldığında uzun süre kullanabilmek mümkün. Ortalama ipek kirpiğin kullanım süresi 4 ile 6 hafta arasında değişiklik gösteriyor. Bu süre kişisel olarak değişebilir bir durum olup kişinin kirpik büyüme döngüsüne bağlı olarak değişebiliyor. Bunun yanında düzenli bakım yapılıp yapılmadığına ve işlem sırasında kullanılan yapıştırıcının kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.


 


İpek Kirpik Nasıl Çıkarılır?
İpek kirpikler belli bir sürenin sonunda kendiliğinde dökülür. Fakat kendiliğinden dökülmesini beklemek istemeyen kişiler için de elbette bir çözümü var. Bu noktada bir kirpik uzmanında yardım almalısın. İpek kirpiklerin çıkarılması için kullanılan yapıştırıcının çözünmesi ve etkisini kaybetmesi için özel bir solüsyon bulunur. Kirpik uzmanları ile bu solüsyon ile doğal kirpiklere zarar vermeden ipek kirpiklerin çıkarılmasını sağlayabilir. Özenle ve dikkatli bir şekilde yapılması gereken bu işlemin bir uzman tarafından yapılması önemli olup evde kendi başına yapmaktan kaçınmalısın. Aksi takdirde evde yapılan acemice işlemler doğal kirpiklerinin dökülmesine yol açabilir.Kimler İpek Kirpik Yaptırmalı?


İpek kirpik, kirpiklerinin daha dolgun ve uzun görünmesini isteyen pek çok kişi için uygundur. Bu işlem daha çok ince, seyrek ve kısa kirpiklere sahip olan kişiler tarafından daha çok tercih edilir. İpek kirpik yaptırmadan önce bir uzmana danışılması önemli olup hassas ciltli kişilerin herhangi bir alerjik reaksiyon göstermemesi için dikkatli olması gerekir.Evde İpek Kirpik Takılır Mı?


İpek kirpik uygulaması her ne kadar profesyonel bir yerde yaptırılması tavsiye edilse de evde de uygulanabiliyor. Ev ortamında uygulanabilmeye özel kitleri bulunan ipek kirpiklerin uygulanışı da oldukça kolay. Profesyonel uygulama ile benzer özelliklere sahip olan evde ipek kirpik uygulamasında da özel yapıştırıcılar bulunuyor. Özenli bir şekilde yapıldığında uzun bir süre kullanılabiliyor.
 
Sen de ipek kirpik yaptırmak istiyor aynı zamanda kirpiklerinin doğallığının ve sağlığının bozulmasını istemiyorsan A’dan Z’ye Evde Kirpik Bakımı yazımıza da göz atabilir, kirpiklerinin bakımını sağlayabilirsin.