Sevilen kuruyemişlerden biri olan leblebinin sağlığa faydalı olduğunu biliyor muydun? Cevabın hayırsa o zaman doğru yerdesin. Senin için leblebinin faydalarını araştırdık listeledik. İşte o cevaplar.Sevilen kuruyemiş çeşitlerinden biri olan leblebi lezzeti ile beğenileri kazandığı kadar sağladığı fayda ile de en çok tüketilen lezzetlerden biri. Leblebinin faydaları içerisinde barındırdığı vitamin ve minerallerden geliyor. Zengin içeriği ile binlerce yıldır farklı kültürlerde de ün salmış olan leblebi insan sağlığı açısından önemli besinler arasında yer alıyor. Birden farklı çeşitleri olsa da hangi leblebiyi tüketirsen tüket etkileri ve faydaları aynı.  Peki onlarca faydası olduğu bilinen leblebinin bu faydaları neler? Senin için leblebi hakkında merak edilen o faydaları araştırdık. Haydi gel leblebinin sağlıklı ve gizli dünyasına bir de birlikte bakalım.
1. Tokluk Hissi Yaratmada Uzman Bir Besin
Leblebi faydaları geniş bir besin olması açısında pek çok kişi tarafından tüketiliyor. Özellikle de diyet yapanlar ve diyet programları içerisinde sıkça yer alan bir besinler arasında. Leblebi, düşük kalorisi ve tokluk hissi yaratan bir besin değeri olması ile açlık durumlarına hızlı bir çözüm sunuyor. Diyete olan desteği ile de faydalı bir besin olan leblebiyi sen de özellikle de diyet yaparken mutlaka kullanmalısın.
2. Protein Deposu
Leblebi, çerisinde yer alan proteinler açısından zengin bir besin kaynağı olarak biliniyor. Böylece kas yapısını destekleyerek vücut fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasını yardımcı oluyor. Özellikle de vejetaryen ve vegan beslenme açısından önemli bir besin kaynağı olan leblebi protein alımının artmasını destekliyor.
 
Sen de öğünlerine veya ara öğünlerine leblebi eklemek istiyorsan Eski Tadında üzerinden dilediğin leblebiyi seçebilir, sağlığını desteleyebilirsin. Üstelik yapacağın tüm alışverişlerde %10 indirim kazanma şansını da yakalayabilirsin.
3. Lif Kaynağı
Leblebinin faydaları nelerdir, sorusunun bir diğer cevabı ise lif kaynağı olması oluyor. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini düzenler ve bağırsak yapısının sağlığını koruyor. Zengin lif oranı aynı zamanda tokluk hissi de yaratıyor olup kilo verilmesi noktasında da destek sağlıyor. Bağırsak sistemini de düzenleyen leblebi özellikle ishal gibi bir rahatsızlıklarda bir avuç leblebi yenilmesi problemin giderilmesini destekleyerek sorunlara karşı çözüm sunabiliyor.
4. Bağışıklık Sistemini Destekler
Leblebi içerisinde bulunan vitamin e mineraller bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynuyor. Düzenli bir tüketimde vücut direncini arttırarak mevsimsel rahatsızlıkların önüne geçiyor. Özellikle de kışın gribal enfeksiyonlara karşı koruyarak rahat bir kış mevsimi geçirebilmene yardımcı oluyor. Eğer kış aylarında sıkça hastalanan biriysen her gün bir avuç leblebi tüketerek bağışıklığını koruyabilirsin.
5. Kolesterol Seviyesini Dengede Tutar
Leblebi kolesterol dengelenmesi açısından da faydalı besinler arasında.  Özellikle de beyaz leblebiden ziyade sarı leblebinin faydaları kolesterol açısında daha belirgin avantajlara sahip. LDL olarak bilinen kötü kolesterolün düşürülmesini destekleyen leblebinin her gün tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bunun yanında vücudu zararlı besinlerden koruyarak kalp sağlığının desteklenmesinde rol oynuyor. Sen de kolesterolün konusunda dengesizlikler yaşıyor, kötü kolesterolün artıyorsa leblebi tüketimine özen gösterebilir, riskli durumlarda tüketebilirsin. Dilersen ozelbeslenme.com üzerinden beslenme biçimine uygun yiyeceklere de ulaşabilir, sağlığını koruyabilirsin.
6. Kan Şekerini Dengeler
İçerisinde yer alan proteinler, kan şekerinin dengelenmesi konusunda da destek sağlıyor. Düşük glisemik indeksine sahip olan leblebi kan şekerinin ideal düzeyde tutulmasına yardımcı oluyor. Özellikle de diyabet rahatsızlığı yaşayan kişilerin kan şekerlerini düzenlemek için leblebi yenilmesi önerilen yöntemler arasında yer alıyor. Kan şekerinin değişmesi sonucu açlık krizleri, baş dönmesi ve yorgunluk gibi semptomların yaşanmasının da önüne geçiyor. Sen de kan şekerinin düştüğü ve yükseldiği durumlarda birkaç leblebi yiyerek durumu kontrol altına alabilirsin.
7. Enerji Sağlar
Leblebi besin değeri açısından zengin bir içeriğe sahip olmasından dolayı gün içinde enerji sağlamaya da yardımcı oluyor. İçerisinde yer alan kompleks karbonhidratlar, enerji seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olurken tokluk hissiyatı da oluşturur. Bu yüzden diyetteyken, yoğun egzersizler yaptığın zaman enerjini kontrol altında tutabilmek için ideal bir besin kaynağı olarak yer alıyor. Sporcular tarafından da tüketimi sık olan leblebileri sen de beslenme programın içerisine dahil edebilirsin.
8. Anne Sütünün Artmasını Destekliyor
Leblebinin en bilinmeyen etkilerinden biri olan anne sütünü arttırması konusu, oldukça dikkat çeki noktalardan biri. Leblebi içerisinde yer alan folik asit annelere ve anne adaylarına önerilen besinlerden bir tanesi oluyor. İlk olarak hamilelik döneminde mide bulantılarına iyi gelen leblebi akabinde düzenli kullanıldığında vücudun folik asit ihtiyacını karşılıyor. Özellikle emziren annelerin her gün bir avuç leblebi tüketmesi öneriliyor. Böylece içerisinde yer alan mineraller ve vitaminde vücudun eksikliklerini tamamlayacak ve anne sütünün artmasını destekleyecektir.
9. Mide Sağlığına İyi Geliyor
Leblebinin mideye faydası bu besin kaynağının bilinen en yaralarından bir tanesi. Mide suyunun emilmesine yardımcı olan leblebi, mide yanmaları başta olmak üzere, gastrit, reflü gibi çeşitli mide sorunlarına karşı da iyi gele besinler arasında. Mide bulantısını da hafifleten leblebi genel sindirim sisteminin de daha verimli ve aktif çalışmasını destekleyerek gün içinde daha rahat etmeni sağlıyor.
Eğer mide sorunları ile ilgili problem yaşıyorsan leblebi tüketiminin yanında sağlık kontrolüne gitmeyi de ihmal etmemelisin. Allianz.com.tr üzerinden kendin ve sevdiklerine tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak en iyi hizmeti alabilir, üstelik 500 Paracık’a kadar puan kazanma şansını yakalayabilirsin. 
10. Kemik Gelişimine Katkı Sağlar
Leblebi içerisine yer alan minerallerin zengin olduğu bir besin olması açısından kalsiyum açısından da oldukça etkili. Bu nedenle kemik sağlığı ve gelişimini noktasında olumlu etkileri bulunuyor. Yaşın ilerlemesiyle beraber, kemik erimesi gibi hastalıkların önlenmesinde de faydası bulunuyor. Sağlıklı bir bedene ulaşmak için düzenli ve belirli miktarlarda leblebi tüketimi öneriliyor. Kemik sağlığının yanında dil sağlığı açısından da etkili bir besin. Birden fazla olumlu etkiye sahip olan bu besini sen de mutlaka tüketmelisin. 
11. Cildin Yenilenmesine Yardımcı Olur
Genel vücut sağlığına olan etkilerinin yanında cilt üzerinde de olumlu sonuçları bulunan leblebi, sevilen ve fayda sağlayan besilerden biri. Genellikle kuruyemiş olarak tüketilen bu kesin kaynağı cilt üzerinde de pek çok avantajı bulunuyor. doğrudan tüketildiğinde hücre yenilenmesi sağlayan leblebi, toz haline getirilerek de cilt üzerinde kullanılabiliyor. Leblebi tozu maskeleri ile cildinin daha nemli ve parlak görünmesini sağlayabilirsin. Leke ve yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bu mucizevi besin kaynağı her derde deva. Sen de ister yiyerek isterse maske yaparak leblebinin tüm bu faydalarından yararlanabilirsin.
 
Dilersen leblebi içerisinde de bulunan folik asit hakkında detaylı bilgi edinmek için Folik Asit Nedir? Ne İşe Yarar? blog yazımıza göz atabilir, faydalarını öğrenebilirsin.