Evine bohem bir şıklık katmak istiyorsan işe kilim ile başlamanda yarar var. Neyse ki bir halı ve kilim cennetinde yaşıyoruz. Seçeceğin kilim modelleri ile evinin havasını bir anda değiştirebilirsin. Minimal mobilyalarının önüne atacağın el dokuması bir Milas ile bohem bir hava yakalayabilirsin. Gaz lambaların ve hasır sepetlerinle kombinleyeceğin canlı renklerdeki Fas işi bir kilim ve ev aksesuarlarıyla tamamen etnik bir atmosfer yaratabilirsin. Ya da çıkarırsın kilimleri balkona bahçeye, ferah ferah oturursun!

Motiflerin Dili


Öncelikle sana kilim ve kilim modelleri ile bilgi edinmeni öneririm. Ahmet Diler’in Marc Antoine Gallice ile birlikte, kilim sembolleri üzerine yazdığı, şahane görsellerle dolu bir kitap var, adı Kilimin Sembolleri. Kilim almadan önce bu kitaba göz atmanda yarar var. Motifler; köylerde kilim dokuyan kadınların hayalleri, arzuları, o anda yaşadıkları hayatlarla ilgili ipuçları taşır. Belki sen de bu motifler aracılığıyla kendine ya da sevdiklerine bazı mesajlar vermek istersin. Örneğin, kilim motiflerinden en bilinenlerinden birinin adı, Elibelinde. Doğurganlık ve bereketi sembolize ediyor. Koçboynuzu adındaki bir başka kilim motifi ise erkek kahramanlığının sembolü olarak biliniyor. Saflık ve temizlik için ibrik, mutluluk için yıldız, nazar için çengel motifine kilimlerde yer veriliyor. Evini, anlamını bildiğin ve yaşamınla uyumlu olduğunu düşündüğün motiflerle dokunmuş bir kilim ile dekore etmek eminim çok hoşuna gidecek.
 

Yaz Dekoru


Çıktığın o Kapadokya tatilinde oturduğun teras hâlâ rüyalarını süslüyor değil mi? Sen de balkon ya da terasına atacağın birkaç kilim ve üzerine yerleştireceğin bir yer sofrası ile benzer etkiyi yakalayabilirsin.

Kilim, kireç duvar ve kayrak taş üzerinde de çok hoş duruyor. Sen de yazlık evindeki ıslak zeminin üzerine atacağın el dokuması bir kilim ile evine bohem bir hava katabilirsin. Aynı şekilde kireç bir duvara asacağın kilim, bir sanat eseri etkisi de yaratabilir. Orta sehpadaki antika kutu ve tespih gibi aksesuarlar bu tarzı perçinleyecek. 

Benim sana önerim; kilim kullandığın mekânda ya çok az mobilya kullanman ya da maksimalliğin dibine vurman! Scandi boho bir tarz için kilimini krom ayaklı, minimal bir kanepenin önüne serebilirsin. Maksimal bir hava için balkonuna tüm aksesuarların haricinde bir de nargile alabilir, hatta kilimlerini bahçeye çıkarabilirsin. 

 

El Dokumaları


Kilim seçerken bütçe kısıtlaman yoksa kesinlikle el dokuması bir kilime yatırım yapmanda yarar var. Bazı kilim modelleri, zaman içinde değer kazanıyor. Güvendiğin bir kilim satıcısından konuyla ilgili bilgi almanı ve satın alacağın kilimi sertifikasıyla birlikte isteyebilirsin. Çünkü kilimin ikinci el piyasası oldukça iyi. 

 

Antika Kilim


Hangi kilim sever antika bir Sivas’a hayır diyebilir ki? Sen de evine yaşanmışlığı olan bir kilim sermek istiyorsan müzayedeleri takip etmeye başlayabilirsin. Zaman zaman şahane parçalar, şaşırtıcı fiyatlara alıcı bulabiliyor. Takipte olmak önemli!

 

Bütçe Dostu Kilimler


Benzer bir havayı bütçeni zorlamadan da yakalaman mümkün. Makine dokuması kilim modelleri bunun için iyi bir seçenek. Çeşitli mağazalarda çizgilisinden düzüne, Türk motiflisinden geometrik desenlilerine, Afgan tarzında olanından Fas işi olanına kadar pek çok çeşit kilim bulabilirsin.