Temiz ve enerjisi yüksek bir evin ilk şartı, ortalığın derli toplu olmasıdır. Dağınıklık insanın enerjisini düşürür, dikkatini dağıtır. Evin ister büyük ister küçük olsun, onu düzenli tutmak aslında sandığın kadar zor değil. Salonundan giysilerine kadar evini düzenlemek için güzel önerilerim var. Umarım uygularsın. :)

Sadeleş ve Fazlalıklardan Kurtul


Dağınıklık çoğu zaman, ortalıkta gereğinden fazla eşya olmasından kaynaklanır. Biblolar, süsler, işe yaramayan dekoratif aksesuarlar ortamı sıkışık ve dağınık göstermekle kalmaz, hatırı sayılır miktarda da toz toplar. Evini düzenlemeye her şeyden önce bu tarz fazlalıkları ortalıktan kaldırarak başlayabilirsin. Bunun için en büyük destekçin tabii ki boy boy, çeşit çeşit dekoratif kutular olacaktır. Her renk, desen ve malzemeden edinebileceğin bu kutuların içine oyuncaktan kırtasiyeye, süs eşyasından gazetelere kadar dağınıklık yaratan her şeyi doldurabilirsin. 
 

Salondaki Sessiz Kahramanlar


Evin en sık kullanılan ve hâliyle en çok dağılan bölümü, salonlar ve oturma odaları olur. Buralarda bazalı kanepeler kullanmak hayat kurtarır. Battaniyeler, örtüler, atmaya kıyamadığın dergiler, eski ve yeni elektroniklerin kabloları ve daha pek çok şeyi toparlayıp gözünün önünden kaldırabilirsin. Kapağı minder, içi kutu biçimindeki puflar da hızlı bir toparlama gerektiğinde işine çok yarayacaktır.
 

Şahane Duvarlar


Duvarlar evin yapı taşı olduğu kadar yeni depolama alanları yaratmak için de şahanedir. Duvarlarını olabildiğince efektif kullanmayı düşünebilirsin. Boş duvarlarını süsleyecek dekoratif raflar ve kitaplıklar, tekli ya da çoklu dolaplar sana yerden kazandırarak hem kitaplarını toparlayacak hem de evinin genel görünümünü zenginleştirecektir.

Dolapta Daha Çok Alan 


Pek çok kişi gardırobunda yeterli alan olmadığı için dağınık olduğuna inanır. Oysa günümüzde dolap içi düzenleyicilere ulaşmak ve bu sayede mevcut dolapların içerisinde daha efektif kullanım alanları yaratmak çok kolay. Ayrıca gardırop raflarını düzenlerken asmadığın giysilerini rulo yaparak yerleştirebilirsin. Çok daha fazla giysi dağınıklığını toparlayacağından emin olabilirsin.

Çekmece Bölmeleri Koca Odayı Toplayabilir


Çekmece azlığı sebebiyle aynı çekmecenin içinde her şey birbirine girmiş halde duruyorsa, çoklu ve ebatları ayarlanabilen çekmece bölmelerinden yardım alabilirsin. Böylelikle kolyeler çoraplara dolaşmaz, o aradığın fuları elinle koymuş gibi bulabilir, saat ve kemerlerinin odada yarattığı dağınıklıktan kurtulabilirsin. Kırtasiye ürünlerini de bu yöntemle çok güzel bir biçimde düzenleyebilirsin. 

Antrede Kendine Yer Aç


Antreler çıkarılıp öylece bırakılmış ayakkabılardan kolaylıkla adım atılmaz hâle gelebilir. Hâlbuki evine ilk adım attığın yerin durumu, o evde bulunup bulunmama arzuna doğrudan etki eden bir faktördür. Ayakkabıların için fazla yerin olmadığını düşünüyorsan girişe az yer kaplayan dar ayakkabı dolaplarından yerleştirebilirsin. 
 

Ve Kullanılmayan Her Şey Hurçlarda


Bir şeyi son iki yıldır hiç kullanmadıysan aslında o şeye pek ihtiyacın yok demektir. Yatak odanda “belki giyerim” diyip hiç giymediğin giysi ve ayakkabılar tahmininden de fazla yeri işgal ediyor. Bunları, pek kullanmadığın havlu ve nevresimleri, fazla kazakları, montları ve geri kalan her şeyi (mümkünse vakumlu) hurçlarda baza içinde muhafaza etmeyi deneyebilirsin. Artık kullanmadıklarını ayırarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsin.
Şimdi güzel bir müzik aç ve işe koyul. :) Evini derli toplu tutman için gereken yüzlerce saklama ve depolama fikri IKEA’da seni bekliyor.