Üretim süreçlerini ve dolayısıyla tüm dünya ekonomisini ciddi şekilde dönüştürecek Endüstri 4.0 nedir? Bu yazıda anlattım.

Su ve buhar gücünün verimli kullanılması, seri üretim hattı, programlanabilir makineler derken bugün endüstriyel devrimin dördüncü büyük kolonunu inşa edecek bir strateji serisi konuşuluyor: Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 Nedir?

4. Sanayi Devrimi olarak da adlandırılan Endüstri 4.0, ilk olarak 2011'de Almanya Hannover Fuarı'nda kullanıldı. Ekim 2012'de ise Bosch ve iş insanı Henning Kagermann'ın ortak çalışma grubunun oluşturduğu öneri dosyasında yerini aldı. Kısacası Endüstri 4.0 gerçek bir Alman ürünü. Üretim sektöründe yaşanan gelişmeler sonrasında ülkeler ve şirketler gittikçe zorlaşan global rekabet koşulları içerisinde üstünlüklerini sürdürmek amacıyla devamlı strateji geliştiriyor. Almanya'nın gündeme getirdiği Endüstri 4.0 da işte bu stratejilerden biri oluyor.

Endüstri 4.0'ın Kapsamı ve Amacı Nedir?

endustri-4-0-ın-kapsami-ve-amaci-nedir

Endüstri 4.0 temelde bilişim teknolojileri ve endüstriyi bir araya getirmeyi amaçlıyor. Yeni nesil yazılımları; az maliyetli, az enerji harcayan, az ısı üreten ve yüksek güvenlikli donanımlarla buluşturmayı, böylece işletim ve yazılım sistemlerinin az kaynak ve bellek kullanarak optimum verimle çalışmasını hedefleyen Endüstri 4.0, aynı zamanda nesnelerin internetinden (internet of things) de faydalanıyor. İnternetin gücüyle dünyadaki tüm cihazların birbiriyle bilgi ve veri alışverişi yapabildiği bir ortamı oluşturmak isteyen Endüstri 4.0, tüm araçlarla entegre olabilen, sensörlü, internet bağlantılı ve son derece akıllı elektronik sistemler kurmanın peşinde. Bu sistemlere siber-fiziksel sistemler de deniyor. Üretim sürecinin siber-fiziksel sistemlerle gerçekleştirilmesiyle fabrikalardaki insan gücünün azalacağı, makinelerin kendi kendilerini koordine ve optimize edeceği düşünülüyor. Kısacası Endüstri 4.0 hayali gerçekleştiğinde akıllı fabrikalara kavuşarak üretim süresini, maliyeti ve enerji miktarını azaltıp  üretim miktarı ile kalitesini artırabileceğiz.

Peki Endüstri 4.0 tam olarak ne zaman hayata geçecek? Üretim süreçlerinde kullanılacak makinelerin Endüstri 4.0'ın öngördüğü standartlara uygun hâle getirilmesi uzun bir zaman alabilir gibi görünüyor. Bu aynı zamanda oldukça maliyetli ve riskli de bir süreç. Kısacası bu sorunun cevabını vermek o kadar kolay değil.

Endüstri 4.0'ın Avantaj ve Dezavantajları Neler?

Bugün hiçbir üretim süreci ya da hiçbir meslek kolunun tarihçesi sanayi devrimlerinden bağımsız şekilde ele alınamaz. Üretim bir zorunluluk olarak her daim hayatın tam ortasında ve ekonomi de üretimle birlikte şekil alıyor. Şimdiye kadarki süreci gözden geçirirsek her bir devrimin kendi teknolojisini yarattığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla Endüstri 4.0'ın da yepyeni teknolojilerin gelişmesinin ve yepyeni sektörlerin kurulmasının önünü açacağını tahmin etmek zor değil. 

Akıllı fabrikalarda üretilen akıllı ürünlerle hayat mutlaka daha da kolaylaşacak. Ancak bu dönüşüm çok doğal bir şekilde şirketleri ve insanları da etkileyecek. Örneğin pek çok insanın işini kaybedeceğini, ortaya ne çapta olacağı şu an için bilinmeyen bir istihdam krizinin çıkabileceğini öngörmek mümkün. Bir yandan Endüstri 4.0'ın olumlu yönleriyle bu etkileri en aza indirme şansı da yok değil. Bugün gerek büyük şirketler gerekse eğitim kurumları aracılığıyla gençler geleceğin meslekleri hakkında bilgilendirilip eğitiliyor. Dönüşümün eşiğinde bu tip hazırlıkların detaylı şekilde yürütülmesi oldukça önemli görünüyor.

Endüstri 4.0 Yatırımları

PwC'nin Almanya'da 235 işletme ile yaptığı araştırmaya göre şirketler önümüzdeki 5 yılda yıllık cirolarının yüzde 3,3'ünü Endüstri 4.0'a odaklanan çalışma ve projelere ayırmayı hedefliyor. Aynı süre içinde yapılacak Endüstri 4.0 yatırımlarının ise yıllık 140 milyar Euro'yu bulacağı öngörülüyor.

Projelere gelecek devlet desteği de süreci hızlandıracak. Bugün Almanya, Finlandiya, Çin ve ABD hükümetleri ve kar amacı gütmeyen birçok kuruluş Endüstri 4.0'a ciddi yatırımlar yapıyor. Almanya hükümeti Endüstri 4.0 projelerine 2020'ye dek her yıl 40 milyar Euro'luk yatırım yapma sözü bile verdi.

Kolektif Çaba Gerekiyor

Endüstri 4.0 vizyonunun gerçekleşmesi için şirketlere, üniversitelere, araştırma kuruluşlarına ve teknoloji sağlayıcılarına büyük görevler düşüyor. Özellikle şirketlerin kendi ekosistemlerine bu alanda bilgi beslemesi yapması şart.


 

Senin için seçtiğim diğer içeriklere göz atmak ister misin?