“Ev otomasyonu” olarak da bilinen akıllı ev sistemleri, çok değil bundan 20 sene önce bilim kurgu filmlerinde görüp ancak torunlarının erişeceğini düşündüğün teknolojilerdi. Halbuki bugün, çocukken izlediğin Jetgiller'in sahip olduğu lüksten bile fazlasına sahip olabilirsin. (Tamam, uçan arabalar hariç...) Akıllı telefonlar ve diğer ağ aygıtları üzerinden kontrol edilebilen bu teknolojiler güvenlik, konfor ve enerji verimliliği sunuyor. Nesnelerin interneti (Internet of things - IoT) kavramının da bir parçası olan akıllı ev sistemleri, akıllı aygıtların veri paylaşımı yaparak birbirleriyle uyumlu şekilde çalışmasını sağlıyor. Böylece ev sahibi olarak tercihlerine en uygun yaşam alanına kavuşuyor ve home sweet home yerine home smart home diyorsun.

1. Akıllı Hoparlör (ve çok daha fazlası): Amazon Echo Dot:Konu akıllı hoparlörlerse Amazon'un Echo serisinin bu işin kompetanı olduğunu biliyorsun. Amazon Echo Dot da tıpkı kuzeni Echo Plus gibi sevgili Alexa sayesinde sesinle kontrol edebildiğin bir hoparlör. Keskin tizleri ve derin basları ile 360° kristal berraklığında ses kalitesi sunan Echo Dot, minik boyutları sayesinde fazla yer de kaplamıyor. Bu küçümene dilersen havayı, son havadisleri, gideceğin yerin yol tarifini ve aklına gelen herhangi bir “nasıl” sorusunu da sorabilirsin. Müzik dinlemeye başlamak için Echo Dot'u kullandığın müzik servisiyle (Spotify, Apple Music, vb.) eşleştirmen ve istediğin şarkının ya da şarkıcının adını söylemen yeterli. Echo Dot'un bir güzelliği de onu akıllı evinin ana kontrol kumandası ('hub' da diyorlar) olarak kullanabilmen. İşleri büyütürsen Echo ile entegre çalışabilecek kapı kilitleri, lambalar vb. aygıtlar da alabilir, hepsini Alexa ile kontrol edebilirsin. Nasıl mı? Bakınız: Bir sonraki madde! 2. Akıllı Lamba: Philips Hue Go White and Color:Eve yorgun argın, elin kolun dolu gelmişsin, ışıkları kim açacak? Tabii ki sesin! Alexa ile entegre çalışan Philips Hue Go White and Color ile her zaman ışıl ışıl bir eve geleceksin. Dilersen ışığı henüz yoldayken telefonundaki uygulamasından açabilir, dilersen daha evden çıkmadan zaman ayarlayıcıyı kullanabilirsin.3. Akıllı Termostat: Somfy:İşte Alexa ile konuşabilen bir başka cihaz: Somfy Akıllı Termostat. Coğrafi konumlandırma özelliği sayesinde sıcaklığı sen evden uzaktayken düşük tutup eve yaklaşırken artıran bir akıllı termostat kulağa nasıl geliyor? Sıcaklık ve nem sensörü olan Somfy ile hissedilen sıcaklığı evindeki sıcaklık ve nem seviyesini de hesaba katarak mümkün olan en yakın seviyeye getirebilir ve böylece maksimum konfora ulaşabilirsin. Evinin enerji performansını, yakıt tüketim durumunu, yaşadığın bölgenin iklim koşullarını ve alışkanlıklarını analiz eden Somfy ile faturalarını daha ekonomik hâle getirebilirsin.


4. Akıllı Kilit: August Smart Lock Pro + Connect:Eve geldiğin an açılan ışıklardan söz ediyorduk değil mi? Peki ışıktan önce neyi açıyorsun? Evet, kapıyı. Peki o da kendisi açılsın istemez miydin? August Smart Lock, sen eve geldiğinde kapının kilidini otomatik olarak açıyor, sen çıkarken de kapıyı kilitliyor. Aynı zamanda kamera sistemi sayesinde sen evde yokken kimlerin gelip kapını çaldığını da telefonundan görebiliyor, 7/24 etkinlik kaydı tutabiliyorsun. Bu akıllı kapı kilidi sistemi, Alexa, Siri ve Google Home ile de kontrol edilebiliyor. Açıl susam açıl!5. Akıllı Robot Süpürge: Xiaomi Roborock S50:Akıllı navigasyon ve ıslak süpürge özellikli Xiaomi Roborock, 12 farklı sensörü ile evini hem süpüren hem de paspas yapan bir elektrik süpürgesi. Xiaomi Roborock, temizlik sırasında şarjı biterse şarj ünitesine kendi gidip kendini şarj eden, ardından tam da kaldığı noktadan temizliğe devam eden harika bir robot. Engel ve tehlikeleri algılayarak onlardan kaçan süpürgeyi dilersen evin her yerinde dilersen özel olarak istediğin bir bölgede çalıştırabiliyorsun. Üzerinde bulunan lazer mesafe sensörü ile evinin iç haritasını çıkarabilen, kullananların en çok yüksek emiş gücü ile dip köşe temizlik yapma kabiliyetini övdüğü cihaz, çok kısa sürede evinin demirbaşlarından biri hâline gelebilir.

Ayrıca evinin güvenliği için Hopi'de harika bir teklif seni bekliyor.