Summary: Son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığımız, egzersiz ve diyet programlarının vazgeçilmezi protein tozu nedir ve ne işe yarar? Haydi birlikte bakalım.

Bir spor salonuna düzenli olarak gidiyorsan, ağırlık makinelerinin başındaki adamların antrenmandan sonra içtikleri protein shake'lerinden ve ne tür protein tozu tercih ettiklerinden bahsettiğini muhtemelen duymuşsundur. Shake haline getirilen veya istediğin gibi tüketilen protein tozları, besin takviyesi olarak giderek daha popüler hale geliyor. Protein tozlarını her beslenme mağazasından veya internette pek çok farklı e-ticaret sitesinden satın alabilirsin. Birçok mağazada önceden karıştırılmış, içmeye hazır protein karışımları bile bulabilirsin. Ancak protein tozları sadece vücut geliştiriciler için mi yoksa sıradan bir sporcu da bunlardan yararlanabilir mi? Şimdi hep birlikte protein tozu nedir, ne işe yarar ve protein tozu hakkında merak edilen diğer soruların cevaplarına bakacağız. Protein Tozu Nedir? 

Protein tozu çeşitli şekillerde gelir. Üç yaygın olanı peynir altı suyu, soya ve kazein proteinidir. Peynir altı suyu, suda çözünür bir süt proteini olduğu için en yaygın kullanılanıdır. Aynı zamanda tam bir protein, yani tüm bu avantajlara sahip. Tam proteinler, insan beslenme ihtiyaçları için gerekli olan dokuz amino asidin hepsini içerir. Vegan insanlar soya proteinini tercih edebilir, ancak tadı bazen daha nahoş olarak kabul edildiğini ve suda o kadar iyi çözünmediğini belirten kesimler de mevcut. Protein tozları ayrıca çok çeşitli fiyat etiketleriyle gelir. Antrenmanlarının belirli bir döneminde özel bir ihtiyacı olmayan sıradan bir sporcu için maliyet o kadar da önemli değil. Yani onları kullanacaksan, hemen hemen aynı protein tozu faydalarını daha ucuz, daha ticari olarak bulunabilen proteinlerden elde edebilirsin.
 


 

Protein Tozu Ne İşe Yarar? 

Özel durumlarda protein tozları oldukça faydalı olabilir, dolayısıyla duruma göre sayısız protein tozu yararlarından söz etmek mümkün. Kolay, kullanışlı, eksiksiz ve yüksek kaliteli protein kaynaklarıdır. Ancak unutmayın: Çoğu insan, hatta sporcular bile sundukları her şeyi et, balık, tavuk ve süt ürünleri gibi yağsız protein kaynakları yiyerek de alabilir. Protein İçeren Besinler yazımızı okuyarak bu kaynaklar hakkında detaylı bilgi edinebilirsin. Peki protein tozu kullanımı nasıl ve ne zaman olmalıdır? Sıradan bir sporcunun diyetinde daha fazla protein istemesinin birkaç nedeni olabilir:


   • Büyürken: Bir gencin antrenmanlarını beslemek için daha fazla proteine ihtiyacı vardır çünkü vücutları hala gelişmektedir ve genel olarak daha fazla protein kullanır.
  • Bir spor programına başlandığında: Egzersiz yapmaya yeni başladıysan ve kas yapmaya çalışıyorsan, normalden daha fazla proteine ihtiyacın olacak.
  • Antrenmanlarını hızlandırdığında: Normalde haftada birkaç kez yarım saat çalışıyorsan, ancak şimdi maraton için çalışmaya karar verdiysen, vücudunun daha fazla proteine ihtiyacı olacaktır.
  • Bir yaralanmadan iyileşirken: Spor yaralanmaları olan sporcular, iyileşmelerine yardımcı olmak için sıklıkla daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar.
  • Eğer vegan olacaksan: Vegan veya vejetaryen bir yaşam tarzı sürdüren insanlar, et, tavuk ve balık ve bazen de süt ürünleri ve yumurta dahil olmak üzere bir dizi yaygın protein kaynağını diyetlerinden çıkarırlar.
     
 

Protein Tozu Nasıl Kullanılır? 

Protein tozlarına suyla içebilir, süt veya hindistancevizi suyu gibi aromalı sıvılarla karıştırabilir ve sağlıklı bir meyveli smoothie içine dökebilirsin, hatta yemek pişirmek için bir malzeme olarak bile tercih edebilirsin. Çoğu protein tozu için servis önerileri tipik olarak yaklaşık 30 g'dır ve bunun iyi bir nedeni vardır. Araştırmalar, bunun, antrenmanın verdiği hasarı onarmak ve yeni kas dokusunun döşendiği süreç olan kas protein sentezini başlatmak için ideal miktar civarında olduğunu gösteriyor. Araştırmalar ayrıca, yüksek proteinli bir diyetin vücut yağ seviyelerini azaltmaya da yardımcı olabileceğini gösteriyor, bu nedenle sadece daha büyük ve daha güçlü olmakla kalmayacak, aynı zamanda daha zayıf olacaksın. 


 

Antrenmandan sonrası, protein tozu tüketmek için en bariz zaman, çünkü kaslarının buna en çok ihtiyaç duyduğu zamanlardır. Egzersiz seansını bitirdikten sonra 30 dakika içinde soğuk su veya sütle karıştırılmış bir peynir altı suyu proteini karışımı içmek, kan dolaşımını yeni kas dokusu haline gelmek için hızla kas hücrelerine taşınan amino asitlerle doldurarak iyileşmeyi başlatacaktır. Diğer zamanlarda da protein tozu alınabilir. Peki yemeklerde kullanmak üzere protein tozu nasıl yapılır? Mesela en sevdiğin lezzetten bir kepçe yumurta ve muzla karıştır, ardından yüksek proteinli kahvaltılık veya tatlı krep yapmak için bir tavada pişir. Ve tüm gün dışarıdayken ve uygun bir yemek yemeye vaktin olmadığında, shake yapmak için elinde protein tozu olması özellikle yararlıdır.
Protein Tozu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


 

Protein tozu kilo aldırır mı?


 

Zorlu bir antrenman programına ve yüksek proteinli bir diyete rağmen sürekli olarak kas boyutunu artırmakta zorlanıyorsan, önemli miktarda karbonhidrat da içeren yüksek kalorili bir saf protein tozu düşünmen gerekebilir. Kilo aldırıcılar olarak bilinen bu ürünler, daha kaslı bir boyut oluşturmaya yardımcı olmak için kalori tüketimini önemli ölçüde artıran, hızlı ve yavaş salınan karbonhidratların yanı sıra birden fazla protein formunu içerebilir.


 

Protein tozu zararlı mı?


 

Protein tozu sağlıklıdır ve doğru markayı seçersen faydaları risklerinden ağır basar. Kas inşa etmek, dokuyu onarmak ve sistemlerimizi dengede tutan önemli enzimler ve hormonlar yapmak için proteine ihtiyacımız var. Ancak, yüksek oranda işlenmiş veya garip katkı maddeleri içeren herhangi bir ürünü tüketmemen sağlığın ve iyiliğin için çok önemlidir. Her zaman beslenme etiketine bak ve ksantan sakızı, dekstrin ve glikoz gibi şeyler içeren markalardan kaçın. Genel bir kural olarak, ilave şekerlerden ve her türlü yapay tatlandırıcıdan da kaçınmaya çalışmalısın. Gizli şekerlerden kaçınmak için etiketi kontrol et, çünkü kaşık başına 23 grama kadar şeker içeren tozlar bile olabiliyor.


 

Protein tozu bozulur mu?


 

Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez; protein tozu da buna dahil Her türlü protein tozunun (kenevir, peynir altı suyu, kolajen vb.) bir raf ömrü vardır ve sonunda bozulabilir. Ancak önemli olan şu: Son kullanma tarihleri genellikle yalnızca bir tahmindir. Her zaman doğru tüketim tarihini izah etmenin en ideal yolu olmayabilirler. Çalışmalar, ortalama raf ömrünün oda sıcaklığına ve neme bağlı olarak genellikle 9 ila 19 ay arasında olduğunu göstermektedir. Bazı markalar, ömrü bunun da ötesine uzatabilecek katkı maddeleri içerebilir. Örneğin, protein tozunun raf ömrünü uzatmak için lesitin ve maltodekstrin eklenebilir.


 

Kreatin mi protein tozu mu?


 

Vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri almanın uygun bir yolunu arıyorsan, gidilecek yol protein tozudur. Enerji seviyelerini ve egzersiz performansını artırmaya odaklanıyorsan, kreatin size avantaj sağlayabilir.


 

Protein tozu sivilce yapar mı?


 

Bazı protein tozları sivilceye neden olabilir. En büyük potansiyel suçlular, peynir altı suyu protein tozları ve androjenik steroidlerle kontamine olmuş bazı kas geliştirici tozlardır. Peynir altı suyu protein tozları, bazı insanlar için vücuttaki hormon seviyelerini artırabilecekleri için sivilce ve akne açısından sorun teşkil edebilir.Eğer sen de hemen şimdi protein tozu alıp faydalarından nemalanmak istiyorsan, Hopi’ye özel N11 ya da Hepsiburada kampanyalarından yararlanarak alışverişini tamamlayabilirsin. Egzersizlerin ve kilo verme rejimlerinin bir diğer vazgeçilmez değeri L-Karnitin Nedir, hemen bu yazımız üzerinden öğrenebilirsin.