Temizliğin en uğraştırıcı noktalarından biri hiç şüphesiz mutfaklar oluyor. Pek çok detayın yer aldığı yer nasıl temizlenmeli? Sen de düşündükçe işin içinden çıkamıyorsan doğru yere geldin demektir. İşte mutfak temizliğinin nasıl yapılacağına dair o adımlar.Evin kalbi ve yaşam döngüsünün sürdürülebilmesini sağlayan yerlerden biri şüphesiz ki mutfaklardır. Her gün yemek hazırlamanın, sohbetlerin ve birçok anın paylaşıldığı bu yer temizliğin ve düzenin de ortaya serildiği yerler arasında. Mutfaklar, temizlik denildiğinde en çok çekinilen yerlerden arasındadır. Detayların yoğun bir şekilde bulunduğu, ince detayların gözden kaçmaması gerektiği, düzenin sağlamasının en dikkat edilmesi gereken bir yer olan mutfaklar, güzel anıları canlandırsa da temizlik açısından aynısını söylemek mümkün olmayabilir. Fakat gözün hiç korkmasın. Bu yazımızda mutfak temizliği nasıl yapılır, konusunu ele aldık. Yazımızın devamından adım adım mutfak temizliği detaylarını öğrenebilirsin. İşte Mutfak temizliğini kolay ve etkili çözümleri.
Dağınıklığı Topla
Mutfak temizliğinde işe ilk başta etraftaki dağınıklığı temizleyerek başlayabilirsin. Böylece dağınıklığı yok ederek daha düzenli bir şekilde temizliğe başlayabilirsin. Bu aşamada gereksiz gördüğün veya kullanmayacağın eşyaları da kaldırabilir ve kendine daha fazla alan yaratabilirsin.
Temizlik Malzemelerini Hazırla
Mutfaktaki dağınıklığı temizledikten sonra temizlik malzemelerini hazırlayabilirsin. İhtiyacın olan temizlik ürünlerini önceden hazırlaman daha pratik ve hızlı bir şekilde hareket edebilmene yardımcı olur. Temizlik bezi, sünger, bulaşık deterjanı, eldiven gibi ihtiyaç duyduğun ürünleri yakınlarında barındırman önemli.
Tezgah ve Mutfak Dolapları ile Temizliğe Başlayabilirsin
Mutfak nasıl temizlenir, sorusuna istinaden tezgahlardan başlayarak temizlik yapabilirsin. Tezgahı düzenli olarak temizlemek mutfak hijyeninin önemli bir parçasıdır. Genel bir mutfak temizliği yapmayı planlıyorsan tezgah ve dolapları temizlemeye başlayabilirsin. Özellikle mutfak dolabı temizliği sırasında dolapların içerisinde çıkaracağı tabak çanakları koyacağın yerleri silerek temiz bir zemin üzerine koyabilirsin. Ardından mutfak dolaplarına zarar vermeyecek temizlik malzemeleri ile mutfak dolaplarının içini ve dışını temizlemelisin. Bu işlem sırasında mikrofiber bez tercih edebilirsin. Böylece bezin yumuşak dokusu dolaba zarar vermeyecektir. Herhangi bir temizlik malzemesi kalıntısının kalmadığından emin olduktan sonra mutfak gereçlerini dolaplara yerleştirebilirsin.
Sıra Geldi Ocak Temizliğine
Dolap içlerinin temizliği bittikten sonra ocak temizliğine başlayabilirsin. Kirlerin ana noktası olarak sayılabilecek yerlerden biri olan ocaklar, mutfağın en çok kirlenen yerleri arasında. Yemek kalıntılarının, yağların olduğu bir alan bu ocakları temizlerken detaylı bir temizleme işlemi yapmakta fayda var. Detaylı bir ocak temizliği için şu adımları takip edebilirsin:


  • İlk olarak üstünde tencereleri koymaya yardımcı olan telleri lavabonun içine almalısın. Bu teller üzerinde de yağlar olabileceği için üstüne bulaşık deterjanı dökerek tüm kirler çıkıncaya kadar temizlemelisin.

  • Bu sırada sen telleri temizlerken ocağın üzerine de bulaşık deterjanı dökerek kirlerin yumuşamasını sağlamalısın. Böylece zorlu kirleri daha rahat çıkarabilirsin.

  • Tellerin temizliği bittikten sonra bulaşık süngeri ile ocağın üstünü ovalamaya başlayabilirsin. Eğer sünger ile kirleri çıkarmakta zorlanıyorsan bulaşık teli kullanabilirsin. Tel yardımıyla zorlu lekeler daha rahat bir şekilde çıkacaktır.

  • Ovalama işlemini bittikten sonra ocağı deterjandan arındırarak tüm parçalarını yerine yerleştirebilirsin.


Ocak temizleme işlemi sırasında aspiratörünü de temizlemen detaylı bir temizliğin olmazsa olmazları arasında yer alır. Aspiratör mazgalını çıkararak ılık su ve bulaşık deterjanıyla temizleyerek kurulamalısın. Ardından aspiratörün dış yüzeyini de temizleyerek mazgalı yerine yerleştirebilir, birkaç dakika içinde ocak ve aspiratör temizliğini tamamlayabilirsin.
Buzdolabı Temizliği
Detaylı mutfak temizliğinin olmazsa olmazlarından biri de buzdolabı temizliğidir. Bu noktada ile dolap içerisinde bozulmuş veya içi geçmiş sebze, meyve veya açılmış konserveleri çöpe atmak ile başlayabilirsin. Ardından dolabın içini boşaltarak silmeye başlamalısın. Dolap içi deterjanla silinmemesi gereken yerler arasında. Dolayısıyla buzdolabını temizlemek için ayrı bir karışım hazırlaman gerekiyor. Dolap temizliği için kullanacağın karışımın içine; 4 yemek kaşığı sirke veya iki yemek kaşığı karbonat ekleyerek kovanın yarısına kadar su doldurmalısın. Ardından bez yardımıyla bu karışım ile dolap içini temizlemeye başlayabilirsin. Silme işleminin ardından kuru bir bezle tüm katları ve dolap içini kurulamalı ve kuru olduğundan emin olmalısın. Temizliği bitirdikten sonra buzdolabını yerleştirmeye başlayabilirsin.
Mutfak Evyesini Unutma
Sıra geldi mutfak lavabosunu parlatmaya. Her ne kadar tezgahı ilk başta temizlemiş olsan da evye temizliği sırasında son dokunuşları yapmalısın. Mutfağın parlamasının ve temizlendiğinin baş göstergesi olan evyeler mutfak temizliğinde unutulmaması gereken yerler arasında. Mutfak evyesini temizlemek için sıcak su kullanman gerekebilir. Dilersen ocakta su kaynatabilir dilersen de mutluktan gelen sıcak suyu kullanabilirsin. Lavabo içine bulaşık deterjanı döküp sünger yardımcıyla güzelce ovalamasın. Ovalama işlemi bittikten sonra sıcak su ile durulamalı ve yağ ve yemek artıklarından arındığından emin olmalısın. Musluk kenarlarında çıkmayan bir yer dikkatini çekerse diş fırçası ucu yardımıyla küçük kirleri de ortadan kaldırabilirsin. Son olarak ise mutfak tezgahını temizleyerek deterjan kalıntılarından arındırmalısın. Ardından mutfağını eski düzenine kavuşturabilirsin.
Mutfak Yerlerini Sil ve Etrafı Topla
Mutfak temizliği nasıl yapılmalı, sorusuna verilebilecek en son cevap ise mutfak yerlerinin temizliği oluyor.  Temizlik aşamasında ister istemez yerler de batabilmektedir. Dolayısıyla en son işlem olarak yerleri de temizlemelisin. Önce yerleri süpürmeli ardından bez ve yer silme ürünleri ile her bir köşe silmelisin. Daha sonra mutfak içerisindeki dağınıklığı toplamaya başlayabilirsin. Temizlik ürünlerini yerine yerleştirebilir, mutfakta masa varsa tozunu olarak üzerini düzenleyebilirsin. Böylece mutfak içindeki düzeni sağlayarak tüm temizliği bitirmiş olursun.
Mutfak Temizliği Yaparken Dikkat Etmen Gerekenler
Mutfak temizliği ayrıntılı bir iş olup vakit alabilmektedir. Özellikle temizlenecek birden fazla alan olmasından dolayı koca bir gününü bile alabilir. Bu noktada mutfak temizliği yaparken vaktini daha etkin kullanabileceğin ve fazla kimyasala maruz kalmadan sağlıklı bir şekilde mutfak temizlerken dikkat etmen gereken birkaç detaydan bahsedeceğiz. Mutfak temizliği yaparken dikkat etmen gerekenlere haydi gel birlikte bakalım.


  • Mutfakta birden fazla ahşap yüzey yer alabilir. Bunların başında mutfak dolapları gelmektedir. Temizlik sırasında ahşapların nemli kalması ilerleyen zamanlarda sorun yaratabilir. Mutfak mobilyalarının küflenmesine neden olabileceği gibi kötü koku ile de ev içerisinde seni rahatsız edebilir. Dolayısıyla buraların nemli kalmaması için mikro fiber kuru bir bez ile iyice kurulandığından emin olunması gerekir.

  • Mutfak tezgahını temizlerken aşağıdan yukarıya doğru değil de üst raflardan başlamak her zaman daha sağlıklıdır. Bunun nedeni alt raftan başlandığında üst rafları temizlerken alt raflar tekrardan kirlenebilmektedir. Tekrardan temizlemeye gerek kalmaması açısından üst raftan temizliğin başlanması oldukça önemlidir.

  • Dolap içlerini temizlemeden önce dolap içinden çıkan eşyaları koyacağın yerlerin temiz olmasına dikkat etmelisin. Eğer temiz değilse önce orayı temizlemeli ardından dolap içine geçmelisin.

  • Yüksek yerleri temizlerken merdiven veya sandalye kullanacaksan yerlerin kaymadığına emin olmalısın. Islak bir zemin üzerine merdiven veya sandalye koyup çıkmamalısın.


Sen de tüm bu detayları göz önüne alarak mutfağını dilediğin gibi temizleyebilirsin. Dilersen Dip Köşe Temizlik İpuçları blog yazımızı da okuyabilir, evini baştan aşağı temizleyebilirsin.