İtalya, eski Roma medeniyetinin doğduğu yer. Rönesans ve Barok gibi dünyaya yön veren akımların ilham kaynağı. İtalya Michelangelo, Botticelli, Caravaggio ve Leonardo Da Vinci gibi efsanevi sanatçıların da ana vatanı. Bu muhteşem ülkede Floransa, Roma, Verona, Venedik, Napoli ve Rimini kentleri etkileyici mimarisiyle seni keşfe bekliyor. İtalya’da yüksek sanatın güzelliğinden ve anlam yoğunluğundan fenalık geçirmek anlamına gelen Stendhal sendromu geçirmemek için ön hazırlık yapmakta fayda var. Çünkü İtalya her köşesi Floransa kadar iddialı ve güzel bir ülke.

İtalya ve Çağdaş Mimari


Dünyanın en ünlü mimarlarından Renzo Piano’nun tasarladığı Cenova metro istasyonları, Venedik'teki Vedova Vakfı, Roma’daki Müzik Parkı… Yine dünyaca ünlü mimar Massimiliano Fuksas’ın Roma’daki Kongre Merkezi, Ponredera’daki Yeni Tarih Müzesi ve Milano’daki Yeni Ticaret Merkezi’ni görmelisin. Eserleriyle dikkat çeken bir diğer İtalyan mimar da Gae Aulenti. Aulenti, Oberdan bölgesi ve Milano'daki Ferrovie Nord Tren İstasyonu projeleriyle tanınıyor. Bu çağdaş mimarlık örnekleri İtalya'daki sembolik, çağdaş ve görülmeye değer eserlerinden sadece bir kaçı. İtalya mimarlık mirası ve çağdaş mimarlık eserleriyle seni büyüleyecek. Otelini seç, biletini al ve ver elini İtalya…

Floransa


Michelangelo veya Botticelli gibi birçok sanatçıya ilham veren Floransa, İtalya ve dünyanın en önemli sanat ve mimarlık eserlerinin bulunduğu rüya şehir. Floransa Rönesans’ın da beşiği. İtalya’nın göbeğindeki Floransa ayrıca Toscana’nın da başkenti. 14-16.yy’de şehrin en güçlü ailesi Mediciler birçok saray ve yapı yaptırarak Floransa kentinin sanat ve mimarlık tarihine geçmesine neden oldular. Dünya mimarlık mirasına sivil, dini ve askeri yapılar kazandırdılar. Dolayısıyla muhteşem bir Rönesans kenti olan Floransa seni fazlasıyla etkileyecek. Floransa; Medici Sarayı, Vecchio Sarayı, Boboli Bahçesi, Bacchino ve Carciofi çeşmeleri, Uffizi Galerisi, Duomo Meydanı ve Arno Nehri’nin büyüleyici ambiyansı demek. Floransa senin için keyifli bir keşif olacak.

Roma


Roma gezin daha doğrusu İtalya fethin, antik çağdan günümüze gelmeyi başarmış görkemli Kolezyum ile başlayabilir. Vatikan, Aziz Peter Meydanı ve Sistina Şapeli için en az yarım gününü ayırmalısın. Roma ayrıca çeşmeleriyle ünlü. Aşk Çeşmesi diye de bilinen Trevis Çeşmesi’nde kısa bir mola vermeyi unutma. Roma Forumu, Vespasian Tapınağı, Titus Kemeri, Satürn Tapınağı, İspanyol Meydanı, Cumhuriyet Meydanı ve Colonna Meydanı da görülmesi gereken tarihi mekânlar arasında. Gece gündüz hareketli terasları ve meşhur pazarıyla Campo dei Fiori de Roma'nın en otantik bölgelerinden biri.

Verona


Dünya, İtalya sanat tarih ve ticaret merkezi olan Verona’yı, Shakespeare’in ünlü eseri Romeo ve Juliet’le tanıdı. Meydanları, dar sokakları, Arnavut kaldırımları, tarihi binaları ve içinden geçen Adige nehri bu şehrin ruhuna romantizm katıyor. Tarihi evlerle çevrili Piazza delle Erbe, şehrin en güzel ve en canlı meydanlarından biri. Piazza Bra da görülmesi gereken meydanlardan bir diğeri. Verona Arenası, Lamberti Kulesi, Castelvecchio Kalesi ile San Zeno Maggiore Bazilikası da görülmesi gereken yerler arasında.

Venedik


400 köprüsüyle büyülü bir su şehri. İtalya denilince ilk akla gelen şehirlerden biri. Bu güzel İtalya kentinde gün batarken San Marco Meydanı’nda klasik müzik eşliğinde içeceğin bir kadeh şarap hep hatıralarında kalacak. Doge Sarayı, Dükler Sarayı ve Ahlar Köprüsü’nü görmeden dönmemeni öneririz. Saat Kulesi, kütüphane, darphane, Murano & Burano adaları da gezi programında yer almalı.

Napoli


Napoli’nin dolambaçlı sokaklarında gezerken, renkli pazar tezgâhları arasında kendini bir labirentin içinde hissedebilirsin. Centro Stroriko meydanları, dar sokakları, Barok kiliseleriyle gezinin başlangıç noktası olabilir. Ancak onlarca Barok katedralle karşılaşacaksın Napoli’de. Görkemli Vesüv villaları, San Gennaro Katedrali, Santa Chiara Kilisesi de unutulmamalı. San Gregorio Armeno Caddesi de alışveriş ve renkli fotoğraf kareleri için ideal bir adres.

Rimini


Deniz ve kültür arasına seçim yapmak istemiyorsan, her ikisini de sunan Rimini harika bir seçim. Adriyatik kıyısındaki en gözde İtalya kentlerinden biri olan Rimini tatilinde gündüz saatlerini deniz kenarında değerlendirebilirsin. Güneş gücünü kaybetmeye başladığında da sıra, Roma Amfi Tiyatrosu, Sant'Agostino Kilisesi, Arengo Sarayı veya Augustus Triumphal Kemeri'ni keşfedebilirsin. Rimini’de alışveriş ve gece hayatı da çok renkli!