Nasıl her gezginin “ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerler” listesi varsa, gerçek bir dalış sevdalısının da bir dalış destinasyonu listesi olmalı. İster tüplü dalış ister serbest dalış yap, bu listedeki dalış noktalarından birini mutlaka gör ve büyülen! 

1. Savusavu, Fiji 

Fiji’ye seyahat eden gezginler genelde Manamuca ve Yasawa adalarına gider. Ancak dalış meraklısıysan varış noktan kesinlikle Savusavu olmalı. Dünyanın en geniş yumuşak mercan rezervlerine sahip Savusavu, mavi denizyıldızından deniztavşanına kadar sürprizlerle dolu bir su altına sahip. Güne okyanus manzarasıyla başlamak istersen Vuni Pine Homestay’de yerini ayırtmalısın.
 

2. Dahab, Mısır


El değmemiş resifleriyle dünya üzerindeki en güzel dalış noktalarından biri olan Blue Hole, Dahab’da yer alıyor. Kıyıda dizine gelen suyun aniden derinleştiği Blue House, özellikle tüplü dalış yapanların listesinde üst sıralarda. Anemon balıkları, mürenler ve kaplumbağalar etrafında yüzerken kendini bambaşka bir dünyada hissedeceksin. Bu ünlü dalış merkezlerine çok yakın olan Monica Hotel’de konaklayabilirsin.
 

3. La Paz, Meksika


Deniz kâşifi Jacques Cousteau, ünlü Cortez Denizi’ne “dünyanın akvaryumu” adını vermişti. La Paz ise bu denizde su altında dalış maceraları için uygun bir başlangıç noktası. Burada balina köpek balıkları ve denizaslanlarıyla yüzebilir, devasa vatozlarla gece dalışı yapabilirsin. Hotel Catedral La Paz ise merkezi konumuyla konaklama için doğru tercih.
 

4. Durban, Güney Afrika
 

Kendini korkusuz bir dalış meraklısı olarak görüyorsan Durban tam sana göre. Çünkü Durban, onlarca çeşit köpek balığını vahşi doğada görmek için dünyanın en iyi yerlerinden biri. Adrenalin dolu bir günün ardından yorgunluğunu okyanus manzaralı bir otelde atmak istersen rezervasyonunu Ocean Vista Boutique Guest House’a yaptırmalısın.
 


5. Sipadan Adası, Malezya


Sipadan’ın öne çıkan özelliği, dalış yapanları köpek balıkları ve iskarmoz balıklarıyla çevreleyen mercan duvarı. Burası yalnızca dalış rezervinin olduğu çok küçük bir ada, dolayısıyla konaklama için Pulau Mabul’daki tesisleri tercih etmen gerekiyor.
 

6. Paskalya Adası, Şili  

Unutulmaz bir dalış deneyimi için bazen çok uzaklara gitmek gerekir. Yolun sonunda öyle güzelliklerle karşılaşırsın ki “iyi ki geldim” dersin. Büyük Okyanus’taki Paskalya Adası da bunlardan biri. Dünyanın en bakir bölgelerinden olan adada 60 metrede 160 türle karşılaşabilirsin. Rahat bir konaklama için Kona Koa Lodge, ahşap kulübeleriyle ilgi çekiyor.

 

7. Shark ve Yolanda Resifleri, Mısır


Kızıldeniz’de yer alan Shark ve Yolanda Resifleri, su altı güzellikleriyle tüplü dalış sevenlerin başını döndürüyor. Dört mevsim dalış yapabileceğin bölgede orfoz, yılan balığı, kaplumbağa, Napolyon balığı ve kartal vatozlarını yıl boyu görebilirsin. Resiflerin bağlı olduğu Şarm El-Şeyh ise Mısır’ın en popüler tatil kenti!

 

8. Kailua Kona, Hawaii 


Kailua Kona’da okyanusun tabanına yerleştirilen su altı lambaları planktonları, bu planktonlar ise bölgenin devasa hayalet vatozlarını çekiyor. Hayalet vatozlar tüplü dalış yapanlara o kadar çok yaklaşıyor ki çarpmamaları için sürekli hareket etmek gerekiyor. Otel olarak ise yeşillikler arasındaki Hale Hualalai harika bir seçenek.  
 

9. Büyük Mavi Çukur, Belize


Dalış tutkunları için Belize’deki Büyük Mavi Çukur kadar heyecan verici çok az yer vardır. Belize City açıklarındaki Lighthouse Resifi’nin merkezinde bulunan bu deniz obruğu, mercan resifleri ve köpek balıklarıyla dolu bir doğa harikası.
 

10. Malapascua Adası, Filipinler


Filipinler’de Cebu kentinin açıklarında küçücük bir ada olan Malapascua, sapan balıklarının düzenli olarak görülmesi sebebiyle dünyaca ünlü bir yer. Ayrıca 500'den fazla farklı türde sert ve yumuşak mercan bulunan ada, tüplü dalış ya da şnorkelle dalış yapanlar için tam bir cennet.