Dip köşe temizliğin püf noktaları burada buluşuyor. Dip bucak temizlik yapmanın inceliklerini öğrenmek için hemen bu yazıyı okumaya başla!

Ev yaşamında en çok efor harcanan bir aktivite varsa, o da şüphesiz ev temizliğidir. Ne kadar dikkatli olursak olalım bir ev kullanıldığı sürece muhakkak kirlenir. Evin hava alması için camları açtığımız kısa bir zaman dilimi bile evin kirlenmesi ve tozlanması için yeterlidir. Bunun için ev temizliğinin de düzenli olarak yapılması gerekir. Ev yaşamındaki konforunun temizlikten geçtiğini düşünüp çok yoruluyorsan doğru adrestesin! Bu yazımızda senin için dip bucak temizlik yapmanın pratik ve etkili yöntemlerini derledik. Başlıklarımızı detaylı olarak inceleyerek ev temizliğini kolaylaştıracak birçok püf noktası öğrenebilirsin. Süpürgeyi ve bezi almadan önce hadi başlayalım!

Dip Bucak Temizlik Nasıl Yapılır?


Detaylı ve dip köşe bir temizlik yapmak demek fazla yorulmak demek değildir. Bunu yazımızı detaylı bir şekilde incelediğinde fark edeceksin. Pratik ve etkili bir ev temizliği için önemli olan doğru alandan başlamaktır. Tabi dikkat etmen gereken yalnızca bu değil. Şimdi dip köşe temizlik nasıl yapılır gibi sorulara tam anlamıyla cevap verebilmek için madde madde ilerleyelim.

Temizlik Öncesinde Çamaşırlar Sepete!


Nevresim takımı, yastık kılıfı, perde ve çarşaf… Bu tür tekstil ürünleri ev yaşamının temel gereçleri arasında yer alıyor. Bunun için eğer dip köşe kusursuz bir temizlik gerçekleştirmek istiyorsan evindeki tekstil ürünlerini de göz ardı etmemende yarar var. Temizliğe başlamadan önce yastık kılıflarını ve perdelerini çamaşır makinesine yıka. Böylece temizlik bittiğinde tekstil ürünlerin de tertemiz bir şekilde hazır olabilir. Temizlik havasını doyasıya solumak için bu önerimizi uygulamadan geçme!

İlk Olarak Odalardan Başla


Ev temizliğine nereden başlanır sorusuna verebileceğimiz tek cevap kişisel alanlar olan odalar. Temizliğe odalardan başlaman, planlı ve pratik bir şekilde ilerlemene yardımcı olacaktır. Özellikle oturma odası, çocuk odası ve yatak odası gibi alanlar kişisel kullanıma özel alanlar. Bu tür odalarda temizlik yaptıktan sonra kapısını kapatarak o sırada steril kalmasını sağlayabilirsin. Bu taktik, temizlik konusunda pratik bir şekilde ilerlemeni sağlayacaktır. Sonrasında banyo, mutfak ve salon gibi toplu alanlara geçebilirsin.

Öncelik Yüksek Alanlar Olmalı


Ev temizliğini pratik bir şekilde tamamlayabilmen için bu başlığımızı sakın unutma! Unutma ki tozlar evinin her bölgesinde bulunabilir. Bunun için tablo, aplik veya kitaplık gibi yüksek alanlarda bulunan objeleri de silmen gerekir. Pratik bir temizliğe ilk olarak bu objelerden başlayabilirsin. Yüksek alanlarda bulunan objeleri temizlediğinde oradaki mobilyalara ve parkelere düşecektir. Sonraki adımda da mobilya ve parke temizliği yaparak evinin tamamen steril hale geldiğinden emin olabilirsin. Eğer bunun tam tersi yönünde ilerlersen evin tekrar kirlenebilir. Bu durum temizlikte daha fazla efor harcamana sebep olabilir.

Pratik Temizlikte Üç Adım: Toz Al, Süpür ve Sil!


Etkili bir genel ev temizliği nasıl yapılır gibi sorular kafanı kurcalıyorsa bu adımları sırasıyla uygulaman gerekir. Aksi takdirde yaptığın temizlik evini daha da kirletebilir. Diyelim ki, temizliğe ilk olarak silme işlemiyle başladın. Bu durum yerdeki tozların köşelerde kalmasına veya yerlerin çamurlu bir görünüme bürünmesine sebep olabilir. Bu tür durumlara mahal vermemek için ilk olarak toz almakla başla. Sonrasında temizliğine yerleri süpürerek devam et. Bu işlemler sonrasında yerde ve mobilyalarda bulunan tüm tozları temizlemiş olacaksın. Son adımda ise silme işlemine geçerek parıl parıl ve mis gibi kokan bir yaşam alanına sahip olabilirsin. Bu aşamalar yerleri temizlemen için izleyebileceğin en ideal yol. Şimdi gelelim mobilya temizliğine.

Mobilya Temizliğinde Detaylı Düşün


Mobilya temizliğinin yüzeysel olarak gerçekleştirilmesi etkili bir temizlik için yetersiz kalabilir. Çünkü kir, toz ve kırıntılar genellikle mobilyaların aralarında birikir. Bunun için ilk olarak mobilyaların köşe ve kenar kısımlarındaki aralıkları temizlemekle başla. Bu bölgelerde bir sürü toz ve kırıntıyla karşılaşman muhtemel. Detaylı bir mobilya temizliği için koltuk gibi eşyaların dış kısımlarını da ihmal etme. Belirttiğimiz bölgeleri göz artı etmediğinde mobilyalarını kapsamlı bir şekilde temizlemiş olacaksın. Tabi detaylı bir temizlik için sadece süpürme işlemi yeterli olmayabilir. Evde en çok haşır neşir olduğun mobilyalarında oluşabilecek leke ve kirler için ufak bir silme işlemi uygulayabilirsin. Mobilyaların kumaş yapısına özel olarak geliştirilen birçok temizlik ürünü bulunuyor. Bu ürünlerle etkili ve hijyenik bir temizlik gerçekleştirebilirsin.

Hijyenik Bir Temizlik İçin Mutfak İlk Sırada


Ev yaşamında gün boyunca tüm beslenme ihtiyaçları için mutfak kullanılır. Bunun için genel temizlikte mutfak hijyenini sağlamak da oldukça önemlidir. Kapsamlı ve steril bir temizlik için mutfağınızda kullandığınız tezgah, ocak ve davlumbaz gibi alanları temizlemeyi ihmal etmeyin. Bu alanlarda yağ ve kireç lekeleri bulunabiliyor. Bunun için yağ çözücü gibi temizlik ürünlerini kullanabilirsin. Mutfak temizliği nasıl yapılır sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevap ise dolaplar! Mutfak dolapları yemek yapımında kullanılan birçok gerecin yer aldığı alanlar. Eğer hijyenik bir mutfağa sahip olmak istiyorsan bu alanları da göz ardı etmemen gerekir. Mutfak gereçlerini daima steril bir ortamda tutman için dolap temizliğini de rutinine ekleyebilirsin. Mutfak gereçlerinin olduğu kadar gıdaların da temiz bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Bunun için sonraki adresin buzdolabı olabilir. Buzdolabı çeşitleri uzun süreli kullanımda kirlenme ve koku gibi problemler yaratabilir. Islak ve temiz bir bez yardımıyla düzenli olarak temizleyerek bu tür olasılıkları ortadan kaldırabilirsin. Tabi buzdolabını da düzenlemeyi unutma.

Son Adres Banyo!


Banyo ve tuvalet ev hijyenini korumak için muhakkak ilgilenmen gereken yerlerin başında gelir. Çünkü klozet, lavabo ve duşakabin gibi toplu kullanılan alanlarda bakteri oluşumu gözlemlenebilir. Dip köşe bir banyo temizliğiyle evini steril bir hale getirmek için temizlik ürünleri ve gereçlerinden yardım alabilirsin. Paspas, fırça, çamaşır suyu, yüzey temizleyici ve banyo temizliğine özel sunulan ürünler bu konuda işini bir hayli kolaylaştıracak. Lavabo ve klozet gibi çizilmez yüzeye sahip alanları temizlik ürünleriyle fırçalayarak hijyenik bir hale getirebilirsin. 

Düzen Her Zaman Kurtarır


Ev temizliğini tamamladıktan sonra şimdi eşyalarını düzenli bir şekilde organize etme zamanı. Kişisel bakımdan küçük ev aletlerine günlük yaşamda kullandığımız birçok ürün evimizde bulunur. Bu ürünleri düzenli bir şekilde yerleştirerek bir sonraki temizlik rutininin pratik geçmesini sağlayabilirsin. Ev temizliğinin önemli bir parçası olan düzenleme işlemine ilk olarak kişisel bakım ürünleriyle başlayabilirsin. Ağırlık olarak banyoda yer verilen bu ürünleri organizerlerle düzenleyerek daha geniş ve steril bir alana sahip olman mümkün. Eşyalarını bu şekilde düzenleyerek evinin daima temiz görünmesini sağlayabilirsin. Tabi kusursuz bir ev düzeni için sadece kişisel bakım ürünlerini toparlamak yeterli gelmeyebilir. Kıyafetlerden mutfak eşyalarına kadar tüm küçük gereçlerini düzenleyerek ev konforunu artırabilirsin. Bu uygulama ev temizliğinde daha fazla efor sarf etmene sebep olabilir. Fakat düzenini bir kez kurduğunda, sonraki ev temizliği rutinlerinin ne kadar pratikleşeceğini sen de fark edeceksin.
 
Düzenleme fikirleri hakkında daha fazla bilgi almak istersen “Evini Yeniden Düzenlemek İçin Öneriler” adlı yazımızı incelemeden geçme!