Doğanın bir mucizesi olan kuşburnu çekirdeği yağının faydalarını merak ediyorsan doğru yerdesin.

Genellikle bitki çaylarında karşımıza çıkan kuşburnu bitkisinin ne kadar faydalı olduğunu az çok hepimiz biliyoruz. Fakat görece daha az bilenen kuşburnu çekirdeği yağı faydaları da saymakla bitmiyor. İçerisinde pek çok farklı vitamin bulunan kuşburnu çekirdeği yağı hem cilde hem de saçlara uygulanabiliyor. Sen de çok daha sağlıklı görünen bir cilde ve ışıltılı saçlara sahip olmak istiyorsan doğanın sana sunduğu bu mucizeden faydalanabilirsin. Eğer kişisel bakım rutininde farklılık yapmayı düşünüyorsan senin için derlediğimiz bilgilere mutlaka göz atmalısın.

Kuşburnu Çekirdeğinin İçeriğinde Neler Var?
Kimyasal içerikli bakım ürünleri hem kolay muhafaza edilmesi hem de pratik kullanımı sebebiyle sıkça tercih ediliyor. Fakat tüm bu ürün çeşitlerinin yanı sıra direkt olarak doğadan gelen bitkiler de son derece etkili sonuçlar ortaya koyabiliyor. Sen de cildini korumak, beslemek ve kişisel bakımında doğal ürünlere yer vermek istiyorsan doğal yağ çeşitlerine şans verebilirsin. Bu konuda kuşburnu çekirdeği yağının faydaları son derece cezbedici. Bu yağın içerisinde Provitamin A olarak da bilinen (çoğunlukla beta-karoten) maddesi yoğun olarak bulunuyor. Diğer yandan cilde faydalarıyla bildiğimiz E ve D vitaminlerini de içeriyor. Omega 6 ve Omega 3 esansiyel yağ asitleriyle birlikte az miktarda tretinoin ve önemli oranda da linoleik asit, bu faydalı yağın içeriğinde yer alıyor. Fakat C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu çayının aksine çekirdeğinin yağında C vitamini oranı oldukça düşük. Bunun sebebi ise C vitamininin büyük ölçüde suda çözünebilen bir vitamin türü olması. Yağda çözünen vitaminler yönünden zengin olan kuşburnu çekirdeği yağı ne işe yarar diye merak ediyorsan etkilerini birkaç başlıkta inceleyebiliriz.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları
Cilt üzerinde pek çok farklı yönde etkisi bulunan kuşburnu çekirdeği yağını kişisel bakım rutinine eklediğine pişman olmayacaksın. İşte bu yağı kullanabileceğin bazı alternatif uygulama seçenekleri;


  • Aydınlatma ve Nemlendirme


Kuşburnu çekirdeği yağı cilde faydaları arasında en sık bilinenlerden biri nemlendirme ve aydınlatma etkisi. Ama nemlendirme deyince gözün korkmasın. Cilt tarafından kolayca emilebilen bu yağ çeşidi neredeyse bir kuru yağ kıvamına sahip. Bu sayede de nemlendirme amacıyla sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Üstelik içeriğindeki vitamin ve mineraller, cildini nemlendirirken beslenmesine de yardımcı oluyor. Kuşburnu çekirdeği yağında bolca bulunan linoleik asit, cildindeki sebum dengesini korumaya yardımcı unsurlardan. Sen de gözeneklerini tıkamadan mükemmel yumuşaklık sağlayacak bir nemlendiriciye ihtiyaç duyuyorsan kuşburnu çekirdeği yağını kesinlikle denemelisin.


  • Kırışıklık Görünümünü Azaltma


Yıllara meydan okurken cildinin canlı ve sağlıklı görünmesini istiyorsan bu bitkisel yağı kullanabilirsin. Kuşburnu çekirdeği yağının faydaları arasında öne çıkan etkilerinden biri de kırışıklık görünümünü azaltmak. Cilt hücrelerini güçlendirmeyi sağlayan bu yağ özellikle göz çevresinde ve kırışıklıkların yoğun olduğu bölgelerde kullanılıyor. Kuşburnu çekirdeği yağı göz çevresine uygulanırken yumuşak hareketlerle cilde yediriliyor. Ayrıca uygulama sırasında alın ve dudak kenarlarını da atlamamak gerekiyor. Sen de gece bakım rutinine bu yağı ekleyerek cildinin kendini onardığı saatlerde maksimum etki alabilirsin.


  • Cilt Lekesi ve Yara İzi Görünümünü İyileştirme


Sivilce lekesi ve güneş lekesi, yüze en sık görünen leke türlerinden oluyor. Besleyici ve onarıcı etkisiyle bilinen zengin kuşburnu çekirdeği yağı da cilt üzerindeki leke görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Özellikle düzenli kullanımda cildini daha temiz, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlıyor. Kuşburnu çekirdeği yağı yüze faydalarını öğrendikten sonra sen de cilt lekesi tedavisinde kullandığın bakım ürünlerine bu yağı ekleyebilirsin.


  • Saçları Besleme ve Canlandırma


Düzleştirme ve diğer ısıl işlemlerle şekillendirme saçlara büyük oranda zarar veriyor. Buna durulanmayan saç şekillendirme ürünleri de eklendiğinde periyodik saç bakımı bir ihtiyaç haline geliyor. Saçlarının eski ışıltısını geri kazandırmak ve güçlenmesini sağlamak için kullanabileceğin doğal ürün seçenekleri arasında kuşburnu çekirdeği yağı oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Kuşburnu çekirdeği yağı saça faydalarından en önemlisi kırılan, kopan ve cansızlığını yitiren saçları beslemesi. İçeriğindeki farklı vitamin ve mineraller sayesinde saçlarını beslemeye yardımcı oluyor. Kuşburnu yağını maske olarak uyguladıktan sonra ilk kullanımdan itibaren saçına kattığı canlılığı fark edebilmen mümkün. Böylece sen de düzenli kullanımda kalıcı sonuçlar görebilir ve saç dökülmesini azaltabilirsin.

Kuşburnu Yağı Nasıl Kullanılır?
Eğer kuşburnu çekirdeği yağı nasıl kullanılır diye düşünüyorsan bu sorunun cevabı son derece basit. Cildine yapacağın uygulamalarda yağın nemlendirici özelliğinden faydalanmak istiyorsan birkaç damla kuşburnu çekirdeği yağı yeterli olacaktır. Bu yağı avucunun içine dökebilir veya direkt olarak damlalıkla yüzüne damlatabilirsin. Eğer eline döküyorsan avuç içini hafifçe ovuşturarak yağın biraz ısınmasını sağlayabilirsin. Bu yöntemle yüzüne yapacağın uygulamayı da kolaylaştırabilirsin. Sonrasında cildindeki yağı parmak uçlarında masaj yaparak her yere güzelce yedirmelisin.
Aromaterapi alanında da kullanılabilen kuşburnu yağını banyo suyuna sıkabileceğini de unutmamalısın. Tamamen rahatlamak ve üzerindeki gerginlikten kurtulmak için küvete doldurduğun suya birkaç damla kuşburnu çekirdeği yağı dökebilirsin.
Saç uygulamalarında kuşburnu yağını, tatlı badem ve argan gibi diğer doğal yağlarla karıştırarak maske haline getirebilirsin. Saç diplerine masaj yaparak uyguladıktan sonra uçlara da yağı tamamen yedirmelisin.  Minimum 30 dakika bekleteceğin bu maskeyi dilersen daha uzun süre saçında tutabilirsin. İçerisindeki tüm yağlar doğal olduğu için zaman konusunda endişelenmene gerek yok. Buna ek olarak saçlarına canlılık katması için kuşburnu çekirdeği yağını şampuanına da katabilirsin.
Yüz ve saçlardan sonra vücudunu da unutmamalısın. Özellikle kuruluk ve çatlak problemi için kuşburnu çekirdeği yağı bire bir. Yine avuç içine yaydığın bu doğal yağı vücuduna dairesel hareketle uygulayabilirsin.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Evde Hazırlanır mı?
Genellikle soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen kuşburnu çekirdeği yağı evde nasıl yapılır merak konusu. Orijinal sıkım yönteminde ilk olarak kuşburnunun çekirdekleri çıkarılıyor ve çıkan çekirdekler tamamen kurutuluyor. Sonrasındaçekirdekler soğuk pres yapılabilen bir sıkma makinesine alınıyor. Makinede çekirdekler yüksek basınç ile sıkıştırılıyor ve içerisindeki yağlar çıkarılıyor. Böylece yağ ve posa birbirinden ayrılıyor. Buradan yola çıkarak kuşburnu çekirdeği sıkımının özel ekipman gerektiren bir işlem olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Bu sebeple evdeki malzemelerle hazırlanabilmesi maalesef mümkün değil. Kuşburnu çekirdeği yağı nasıl yapılır öğrendikten sonra kendin soğuk sıkım yapamasan da güvenilir markaları ayırt edebilirsin. Yapacağın alışverişleri daha avantajlı hale getirmek için de Hopi fırsatlarından yararlanabilirsin.
Eğer yazımızı faydalı bulduysan ve sağlığını güçlendirebilecek farklı ürünleri tanımak istiyorsan Keçiboynuzu Özü Faydaları başlıklı yazımıza da göz atabilirsin.