Koltuk altındaki kararmayı saklamaya çalışanlar buraya! Sen de koltuk altı kararmasına çözüm arıyorsan okumaya devam et!

Günümüzde kadın ya da erkek ayrımı yapmadan pek çok kişinin sorunları arasında yer alan koltuk altı kararması, birtakım farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Genetik faktörler, fazla deodorant kullanımı, epilasyon ve ağda uygulamaları ve diğer nedenler koltuk altı kararmalarına yol açıyor. Biz de bu yazıda bu cilt sorununun doğal ve kozmetik çözümlerini seninle paylaşmak istedik. Yazının devamını okuyarak kol altı kararması nasıl geçer, hangi ürünleri kullanarak uzun vadede etkili sonuçlar elde edebilirsin öğrenmen mümkün. Hadi başlayalım!
Koltuk Altı Neden Kararır?
Daha ince ve az şeyler giydiğimiz yaz aylarının korkulu rüyası olan koltuk altındaki kararma nasıl geçer sorusunu cevaplamaya çalışacağımız bu bölümde çok detaya inmeden ilerlemekle birlikte bu sorunun kaynağını genel ifadelerle açıklıyoruz. Uzmanlara göre koltuk altı ve kasık bölgesi gibi kıvrımlı ve kapalı bölgelerde zaman içinde renk değişiklikleri oluşabilmekte. Çoğunlukla ciddi olmayan bu sorunu çok kafaya takıyorsan bir dermatoloğa görünmen faydalı olabilir. Bunun yanı sıra koltuk altı kararma nedenleri arasında en yaygın olanlar ise şöyle sıralanmakta:


 • Mantar enfeksiyonu

 • Liken

 • Kadife deri hastalığı

 • Deodorant kullanımı

 • Sık ağda uygulamaları

 • Epilasyon uygulamaları

 • Düzenli kullanılan bazı ilaçlar

 • Hormonal bozukluklar

 • Çok nadir de olsa bazı cilt kanseri türlerinin yarattığı etki

 • Doğuştan yatkınlık

 • Aşırı terleme

 • Aşırı kilolu olma

 • Hamilelik

 • Ölü deriler


Yukarıda da gördüğün gibi koltuk altı kararması nasıl giderilir, sorusunun cevabını verebilmek için öncelikle bu sorunun birincil kaynağını bulmak gerekiyor. Sen de gerek deneye yanıla gerekse bir dermatoloğa görünerek sorunun çözümüne bir adım daha yaklaşabilirsin. Aşağıda ise koltuk altı kararmalarına çözüm arayanlar için bazı yöntemleri sıraladık. Öncelikle doğal olanlardan başlıyoruz.

Koltuk altında kararma nasıl geçer, dediğini duyar gibiyiz. Panik yok! Bunun için hem evde kendin kolayca uygulayabileceğin yöntemler hem de bu cilt problemi için kullanabileceğin bazı kremleri burada bilgine sunuyoruz. Doğal beyazlatıcı olarak bilinen doğa harikaları ile başlayarak ilerleyelim istedik. Patates, limon, karbonat, şeker ve salatalık gibi gıdaların cildi beyazlatma etkilerinden yararlanarak koltuk altı kararması için çözüm bulabilirsin. Denemeye değer!
Patates: Sen de tam bir organik tutkunuysan ve hamilelikte koltuk altı kararması nasıl geçer diye soruyorsan patates senin ilacın olabilir. Toprak ananın bize verdiği ürünlerden sadece biri olan patatesle koltuk altı kararmanı uzun vadede gidermen mümkün. Bunun için bir adet patatesi al ve ince ince dilimlemeye başla. Dilimlerden birini bir koltuk altına diğerini öbür koltuk altına koy ve 10 dakika bekle. Bu süre sonunda koltuk altını yıka ve sorunun gitmeye başladığını fark edene dek bu uygulamayı tekrarlamaya devam et. İşte bu kadar!
Karbonat: Yukarıda da bahsedildiği üzere koltuk altı kararmasının bir sebebi de o bölgede zamanla oluşan ölü deriler olabilir. Bu sebeple öncelikle oradaki ölü derilerden kurtulman gerekecek. Bunun içinse en doğal yollardan biri karbonattan faydalanmak. Gelelim işin uygulama kısmına. Bir miktar karbonatı alıp yeteri kadar su ya da gülsuyuyla karıştırıyoruz. Burada amaç, bir macun kıvamı elde etmek. Karbonatlı macunu elde ettiğinde koltuk altına sür ve bir süre bekle. Uygulamayı düzenli olarak tekrar ettiğinde o bölgedeki renk değişiminin kademeli olarak yok olduğunu görebilirsin.
Esmer Şeker: Esmer şeker de koltuk altı kararması sorunlarında en az karbonat kadar etkili ürünlerden biri. Burada amaç, cilde peeling yaptırmak. Şekerin minik taneli ve pürüzlü yapısı sayesinde koltuk altındaki lekelenmeden kurtulabilirsin. Esmer şeker ve zeytinyağını bir kasede karıştır ve koltuk altına sür. Bir süre bekle ve bölgeyi yıka. Kol altın beyazlamaya başlayana kadar devam et. Bu kadar basit!
Limon: Sen de bu konuda sabırsızlanıyor ve koltuk altı kararması hemen nasıl geçer diye soruyorsan limon senin çaren olabilir. Asidik yapısı sayesinde beyazlatıcı etkisi bulunan limonu, tıpkı patates uygulamasında olduğu gibi ince dilimler halinde keserek koltuk altımıza uyguluyoruz. Bir süre beklettiğimiz limonları daha sonra koltuk altından alarak bölgeyi yıkıyoruz ve bu uygulamayı haftada birkaç defa yineliyoruz. Burada dikkat etmen gereken tek konu, uygulama sonrası cildine bir nemlendirici krem sürmen gerektiği. Zira limonun asidik yapısı cildini kurutabilir, aman dikkat!
Salatalık: Doğal beyazlatıcılar arasında üst sıralarda yer alan salatalık da koltuk altı kararması probleminde sıkça kullanılan gıdalardan. Yukarıdaki birkaç örnekte olduğu gibi salatalığı da ince ince dilimleyerek koltuk altımıza yerleştirip bekletiyoruz. Bölge beyazlamaya başlayana dek uygulamayı devam ettirmek önemli.
Tüm bu doğal ürünlerin ardından sırada kozmetik tutkunlarını mutlu edecek bölüm var. Koltuk altı kararması sorununa çözüm olabilecek beyazlatıcı kremlerden en çok tercih edilen ikisini senin için aşağıda listeledik. 

Luis Bien Krem: Luis Bien cilt beyazlatıcı ve nemlendirici krem, ikisi bir arada etkisini senin için sergiliyor. Özel içeriği sayesinde; ciltteki koyuluğu ve renk tonu eşitsizliğini gidermeye yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bu ürün sayesinde sen de kısa sürede koltuk altı kararmalarından kurtulabilirsin. Ayrıca sıkı dur! Bu ürün sadece koltuk altında değil; dirsek, yüz ve özel bölgelerdeki kararmalar için de ideal. Uygulamaya başlamadan önce cildinin makyaj ürünlerinden arınmış ve temiz olduğundan emin ol ve kremi, kararma olan bölgeye ince bir tabaka halinde sürmeye başla. Ürün emilene dek ovalamaya devam et. Düzenli aralıklarla sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa uyguladığında cilt rengindeki gözle görülür farklı hissedeceksin.
Justin Beauty Krem: Sırada adenosin, niasinamid ve 10 farklı beyaz çiçek içeren bir beyazlatıcı krem var: Justin Beauty Beyazlatıcı ve Işıltı Veren Krem. Üstelik sadece cilt kararlamalarında değil, kırışıklık ve ince çizgi sorunlarına da çözüm olabilecek bu kremi yüzünde ve vücudunda kullanman mümkün. Justin Beauty Yaşlanma ve Kırışıklık Karşıtı bu krem, uzun süre kalıcı formülünün yanı sıra uygulama sonrası cilde bakım yapmayı da ihmal etmemesiyle kullanıcıların gözdesi konumunda. Paraben ve benzeri zararlı kimyasalların yer almadığı bu beyazlatıcı etkili krem ile sen de koltuk altı kararmana çözüm bulabilirsin.
Tabi tüm bu yöntemlerin yanı sıra tıbbi metotları da deneyerek bu cilt problemiyle savaşmak mümkün. Özellikle cildi çabuk tahriş olan hassas bünyeli kimseler için uygun olabilecek tıbbi tedavi yöntemlerinin herkeste farklı sonuçlar vereceğini de unutmamak gerek. Tam da bu sebeple herhangi bir tedaviye başlamadan önce dermatoloğuna danışmanda fayda var. Hekiminin tavsiyeleri doğrultusunda senin için en uygun tıbbi yöntem bulunabilir ve gerekirse buna ek olarak beslenme şeklini yeniden düzenlemen gerekebilir.
Diğer yandan Ev Yapımı Cilt Beyazlatıcı Maskeler hakkında detaylı bilgi almak istersen bu yazımıza tıklaman yeterli. Ayrıca Hopi anlaşmalı markaların kampanyalarından faydalanarak senin için en uygun cilt beyazlatıcı ürüne ulaşabileceğini de unutma!