Evde yapabileceğin cilt beyazlatıcı maskeler için hangi malzemelere ihtiyacın var? İşte pratik ve ev yapımı maske tarifleri!

Yazdan kalma güneş lekeleri, senelerin getirdiği sivilce lekeleri, zamanla yer eden cilt lekelerine karşı zafer kazanmaya hazır mısın? Zaten şehir hayatının yorduğu cildini eski sağlıklı ve canlı görünümüne kavuşturmak için doğal tariflerden yararlanmaya ne dersin? Hem pratik ve sağlıklı hem de zaman kazandıran tariflerle evde on beş dakika içinde cilt bakımını yapabilir, cilt beyazlatıcı maskeler ışığında hoşuna gitmeyen cilt lekelerinden kurtulabilirsin.

yogurt-maskesi

Yoğurt Maskesi

O kadar kolay ki! Tarife bile gerek yok. Yoğurdun cilt beyazlatıcı etkisini mutlaka duymuşsundur. Hem ferahlatıcı hem de beyazlatıcı etkisiyle yoğurt ev yapımı pratik maske tariflerinin içinde mutlaka yer alır. Cilt beyazlatıcı maskeler arasında da bir numaradadır. Mümkünse ev yoğurdunu akşamları yüzüne sürüp 10 dakika beklettiğinde cilt lekelerine iyi geleceğini göreceksin. Cilt tipine ve alerji durumuna göre limon veya zeytinyağı kullanabilirsin.

aloe-vera-maskesi

Aloe Vera Maskesi

Mucize bitki aloe vera; ciltteki lekelerin kaybolmasına, cilt renginin açılmasına yardımcı olur. Aloe veranın yaprağını ortadan ikiye bölerek içindeki jeli yüzüne sürmek, cilt beyazlatıcı maskeler arasında yine en pratik olanlarından biri! Kuru ciltliler nemlendirmek için ekstra Hindistan cevizi yağı kullanarak maskeyi zenginleştirebilir.
 

patates-maskesi

Patates Maskesi

Patatesin suyunun cilt beyazlatıcı maskeler diyince yine ilk akla gelenlerden biri patatesin suyudur. Evde rendeleyeceğin bir küçük patatesin suyunu iyice sıkarak bir kaba ayır ve yüzün bu suyla yıka. İşte bu kadar kolay! Antioksidan özelliğiyle patates cildini onaracak, nemlendirecek, cilt ve güneş lekelerine iyi gelecek. 

pirinc-unu-maskesi

Pirinç Unu Maskesi

Cilt beyazlatıcı etkisiyle bilinen bir diğer önemli tarif de pirinç unuyla yapılan maskedir. Hem cildi sıkılaştırıyor hem de beyazlaştırıyor! Pirinç ununu süt ile açarak maske kıvamına getirip öncesinde temizlediğin yüzüne uygula. Kuruduktan sonra da bol suyla yıkayıp nemlendiricini sürebilirsin.

balli-maske

Ballı Maske

Biraz limon suyu, az bal ve yoğurt ile maske kıvamına gelen karışımı cildine uygulayabilirsin. Hem besleyici hem de cilt beyazlatıcı etkisi vardır. Bu arada limonun cilt beyazlatıcı maskelerde yeri bir başkadır. Etkisi büyüktür ama hassas ciltlerde tahrişe sebebiyet verdiği için her cilt tipine uygulanması mümkün değildir. Lütfen dikkat!

onemli-not

Önemli Not:

Doğal maskeler de olsa cildine sürmeden önce mutlaka kolunda mini bir hassasiyet testi yapmalısın. Cilt tipine ve olası alerjilere göre değerlendirmeden hiçbir maskeyi yüzüne uygulamamanı öneririm. 
Cildinin diğer ihtiyaçları için Gratis'e bakalım mı?