Erkek cilt bakım tüyoları hakkında detaylı bilgi arıyorsan doğru adrestesin. Cilt temizliğinden tıraş sonrası bakıma erkeklere özel cilt bakımı ipuçları bu yazıda.

Zamana meydan okumak istiyorsan erkek cilt bakımı ürünlerini öğrenmeli ve bunları hayatına dahil etmelisin. Göz kamaştırıcı kombinlerin ve havalı bir saç kesiminin en iyi tamamlayıcısı bakımlı bir cilt. Sen de bakımlı görünmek ve cildinin sağlığını korumak istiyorsan kendine bir cilt bakım rutini oluşturmanda fayda var. Genel ortalamaya baktığımızda erkeklerin cilt problemlerinin kadınlardan daha az söyleyebilmek mümkün. Fakat erkelerin kendi arasında sivilce, siyah nokta, pul pul dökülme ve kuruluk sorunlarına da oldukça sık rastlanıyor. Eğer cildinde bu tür sorunlar yaşıyorsan doğru ürünleri düzenli olarak kullanarak çok daha sağlıklı görünen bir cilde kavuşabilirsin. Her erkeğin bakım rutininde olması gereken adımları aşağıda sıraladık. Sen de bu adımları kendi günlük bakımına uyarlayabilir ve ilgini çeken ipuçlarını not alabilirsin.

Cilt Temizliği Önemli


Günlük olarak atlamaman gereken bakım adımlarından ilki temizlik. Erkek cilt bakımı nasıl yapılır diye merak ediyorsan rutinine bir temizleyici ürünle başlayabilirsin. Kullanacağın diğer ürünlere cildini hazırlamak ve günün yorgunluğunu gözeneklerinden silip atabilmek için cildini güzelce temizlemen gerekiyor. Bu adımda yalnızca su kullanan veya el sabunu tercih eden erkekler son derece fazla. Fakat cildine gerçekten önem veriyor ve sahip olduğun gençliği uzun yıllar korumak istiyorsan daha yumuşak ve cildinle uyumlu ürünler tercih etmelisin. Kişisel bakım ürünleri satan mağazalarda pek çok farklı markanın ürettiği cilt temizleyicileri bulabilirsin. Eğer yüzünü su ile birlikte köpürterek yıkamak istiyorsan iki farklı seçeneğin var. İster yüz için üretilen sabunları tercih edebilir istersen de jel kıvamdaki ürün çeşitlerine göz atabilirsin. Jel ürünler kolayca köpürüyor ve yüzünün her yerine rahatça dağılabiliyor. Hassas bir cilde sahipsen ve pamuk ile yüzüne uygulayabileceğin ürünleri denemek istiyorsan cilt temizleme sütlerine, yağ içeren çift fazlı temizleyicilere ve micellar su çeşitlerine göz atabilirsin. Micellar su, yapısı nedeniyle herhangi bir durulama gerektirmiyor. Fakat temizleme sütü veya yağ içeren ürünleri bir pamuğa sıkıp cildini temizledikten sonra durulaman gerekiyor. Doğru ürün seçimi içinse kendi cilt tipini iyi tanıman gerekiyor. Eğer kuru bir cilde sahipsen yağ içeren ve süt formundaki ürünleri tercih edebilirsin. Ayrıca jel ve sabun seçiminde de nemlendirici etkiye sahip olan ve cildi kurutmayan ürünler arasından seçim yapmanda fayda var. Yağlı ve karma ciltlerin uzak durması gereken şey ise yağ içerikli cilt temizleyiciler. Cildindeki fazla yağı ve sebumu söküp atacak ürünler bu noktada ilk tercihin olmalı. Bu nedenle ürünlerin üzerinde yazan cilt tiplerine de mutlaka dikkat etmelisin. 

Peeling ile Derinlemesine Temizlik


Erkek cilt bakımı nasıl olmalı diye merak edenlerin atlamaması gereken bir diğer adım da peeling. Geniş gözenekler, gerekli şekilde temizlenmeyen cilt ve genetik faktörler sebebiyle siyah nokta oluşumu bazı kişilerde daha fazla olabiliyor. Özellikle yüzün en çok yağlanan bölgelerinden olan burun ve alın çevresinde gözenekler daha fazla genişliyor. Bu sebeple de gözeneklerin içi havadaki toz ve kirler ile kolayca dolabiliyor. Ayrıca yağlı ciltlerde yanak ve çene bölgesinde de komedon ve siyah nokta görünebiliyor. Erkek yağlı cilt bakımı için cildini temizledikten sonra haftada bir veya iki olmak üzere peeling uygulaması yaparsan gözeneklerini tıkayan bu kirlerden kurtulabilirsin. Eğer cildinde leke kalmasını ve sivilce gibi görünen kızarıklıkların oluşmasını istemiyorsan bu komedon ve siyah noktaları asla sıkmamalısın. Cildinin nazikçe temizlenebilmesi için peeling öncesi bir kabın içerisine sıcak su koyup yüzünü sıcak su buharının üzerine tutabilirsin. Böylece sıcağın etkisiyle genişleyen gözeneklerin daha kolay bir şekilde temizlenebilir. Çok daha kolay bir yöntem arıyorsan peeling işlemini banyo sonrası da gerçekleştirebilirsin. Sen banyo yaparken sıcaktan yumuşayan cildin rahatça temizlenecektir. Peeling aynı zamanda cildindeki ölü derileri temizlemek ve pul pul dökülmelerin önüne geçmek için de çok iyi bir uygulama. Eğer kuru bir cilde sahipsen ve bu tür kuru cilt belirtilerine sahipsen cilt bakım rutinine peeling ürünlerini ekleyebilirsin. 

Cildini Nemlendirmeyi Unutma


Cilt bakımı denince temizlik ön plana çıksa da bu uygulamaların önemli bir ayağı da nemlendirme. Erkekte cilt bakımı adımları arasında da nemlendirme son derece önemli bir yer tutuyor. Tıraş sırasında tahriş olabilen, hava değişimiyle kuruyan ve zaman zaman ihmal edilebilen ciltler neme ihtiyaç duyuyor. Sen de cildinde kuruluk veya gerginlik hissediyorsan yüz için özel olarak üretilen nemlendiricileri mutlaka kullanmalısın. Tıpkı diğer cilt bakımı ürünleri gibi nemlendirici çeşitlerinde de cilt tiplerine göre ayrımlar bulunuyor. Bu ayrımlara dikkat ederek cildine en uygun nemlendiriciyi bulabilirsin. Eğer daha önce cildine sürdüğün kremler cildinde fazlalık yaptı ve seni rahatsız hissettirdiyse muhtemelen yanlış ürünü denemişsin. Yağlı veya karma bir cilde sahipsen cildinde ağırlık yapmayacak ve kolayca emilecek su bazlı nemlendirici krem çeşitlerinden birini tercih edebilirsin. Yağ bazlı ürünlerdense uzak durmalısın. Cildinin üzerinde kolayca emilemeyen bu ürünler, nemlendirmek yerine büyük ihtimalle cildini yağlı hissettirecektir. Üstelik cilt üzerindeki bu fazla yağ akne oluşumunu da tetikleyebilir. Su bazlı ürünlerse hızlıca emilip geride yalnızca nemli bir cilt ve yumuşak bir his bırakacak. Diğer yandan kuru ciltler, yağ bazlı ürünlerin keyfini doyasıya çıkarabilir. Yüksek miktarda neme ihtiyaç duyan bu tür ciltlerde su bazlı ürünler saniyesinde emilip geride hiçbir şey bırakmayacaktır. Bu zayıf etki yerine cilde tutunan yağ bazlı ürünler, kuru ciltlerin nem ihtiyacını doyasıya karşılayabilir ve uzun süren rahatlık sağlayabilir. Erkek cilt bakımı evde yapılırken en basit adımlardan biri aslında nemlendirme. Sen de cildini temiz tutup nemlendirerek kendi cildinin temiz ve canlı görünmesini sağlayabilirsin. 

Tıraş Sonrası Bakım 

Erkeklerde cilt bakımı nasıl olmalı diye sorulduğunda atlanmaması gereken adımların arasına tıraş sonrası bakımını da ekleyebiliriz. Cildini dışarıdan gelen bakteri ve mikrop gibi tehditlere açık hale getirdiğin tıraş süreci sonrasında bakımlarını aksatmaman gerekiyor. Özellikle iş, okul veya farklı bir gerekçe nedeniyle her gün tıraş olman gerekiyorsa bu tür bakımlara daha çok önem vermelisin. Cildindeki kaşıntıyı ve tahrişi önlemek için temizlik ve nemlendirme adımlarını atlamamalısın. Tıraş sonrasında tahrişi ve yanmayı önlemeye yardımcı olan ürünleri tercih etmende fayda var. Sonrasında cildine nemlendirici uygulayıp yüzündeki yumuşaklığın keyfini çıkarabilirsin. Kullandığın tıraş sonrası ürünün bakteri oluşumuna izin vermeyecek ve herhangi bir kıl kökü enfeksiyonunu önleyecek içeriklere sahip olması bu noktada sana fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sakallarını uzatmayı tercih ediyorsan sık sık taramayı, mümkün olduğunca havalandırmayı ve bakım yağlarıyla sakallarını beslemeyi aksatmamalısın. Böylece sağlıklı bir şekilde sakallarını uzatabilir ve güzel görünmesini sağlayabilirsin. Evde erkek cilt bakımı yaparken kullandığın tıraş ürünlerinin hijyenini de atlamamalısın. Tıraş bıçaklarını sık sık değiştirmeyi ve tıraş makinesinin başlıklarını her kullanım sonrası temizlemeyi unutmamalısın. Böylece cildinde oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon veya sivilcenin önüne geçebilirsin.

Erkeklerde cilt bakımı adımlarını bu şekilde sıralayabiliriz. Tabii bu konuya ilgi duyuyorsan yüz maskeleri ve Anti-Aging ürünler gibi kendi bakım rutinini renklendirebileceğin farklı seçenekler mevcut. Yazımızı beğendiysen daha fazla bakım önerisi için buraya tıklayabilirsin.