Son zamanlarda Batı’daki sağlıklı yaşam trendlerinin de etkisiyle hayatımıza yeni yiyecekler girmeye başladı. Sağlığa son derece faydalı, konsantre formda yüksek besin değerlerine sahip olan süper gıdalar, günlük beslenmenin içinde çokça yer almaya başladı. Avokado, somon balığı ve fındık bu tanımlamaya giren besinlerin başında geliyor.

En Süper Gıda Hangisi? 


Tek süper gıda avokado ya da somon balığı değil. Harvard’ın yayınladığı süper gıda listesine göre yeşil yapraklı sebzeler de (ıspanak, pazı vb.) süper gıda kategorisine giriyor. Bunun yanı sıra yoğurt, domates, meyve, tam tahıllar, turpgiller (karnabahar, lahana, havuç vb.) da aynı kategoride yer alıyor. Kuru bakliyat ve zeytinyağı da hem besleyici özellikleri hem de sağladıkları yüksek enerjiye karşın düşük kalorili olmalarından dolayı süper gıda olarak adlandırılıyorlar. 
 

Süper Denilmesinin Bir Sebebi Var! 


Bu gıdalar kronik hastalıkları önlemeye ve gün boyunca kendini iyi hissetmene yardımcı oluyor. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve tüm hastalıkların baş sebebi olarak bilinen kronik enflamasyonu engelliyor. Ayrıca vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak detoks görevi görüyorlar. Günlük beslenmene kolayca ekleyebileceğin süper gıdalar, düzenli egzersiz ve dengeli bir diyetle birer mucizeye dönüşüyor. 
 

Avokado Mucizesi 


Avokado enerji değeri yüksek bir meyve, yağ ve protein açısından da oldukça zengin. Ayrıca bol miktarda A ve E vitamininin yanı sıra B vitamini ve potasyum içeriyor. Avokado iyi kolestrolü yükseltiyor ve kötü kolestrolü düşürüyor.

Faydaları Saymakla Bitmez 


Aynı muz gibi avokado da yüksek oranda potasyum içerdiği için hipertansiyon hastalarına bol bol avokado tüketmesi tavsiye ediliyor. Güzellik konusunda da çok fazla yararı bulunan avokado, kuru cildi beslerken, içerdiği lutein sayesinde gözleri yaşlanma belirtilerine karşı koruyor. 
 

Kalp Dostu Somon Balığı 


Somon balığı süper gıdalar listesindeki bir diğer önemli besin. Somon balığı içeriğinde bulunan Omega 3 yağ asidi, kalp hastalıklarının bir numaralı düşmanı. Beyin sağlığını da geliştiren somon balığı kolon, pankreas ve mide kanserini önlemeye yardımcı oluyor.
 

Kalorisi Düşük, Faydası Büyük 


Somon balığı kalorisi, faydalarına kıyasla oldukça düşük. 90 gramı yaklaşık 125 kkal. Bu sebeple uzmanların tavsiyelerine uyarak haftada en az iki kez somon balığı yiyebilirsin. 

 

Günde Bir Avuç Fındık 


Fındık kalp, kas ve kemik sağlığı için faydalı bir içeriğe sahip. Bağışıklığı artırma gücü de unutulmamalı. Hatta düzenli olarak fındık tüketenlerin yaşam sürelerine 3 yıl ekledikleri tespit edileli de çok oldu.