Her yıl belirli bir günde tüm markaların ve mağazalarının büyük indirimlerle hepimizi çılgınca alışveriş yapmaya teşvik ettiği Black Friday nedir, ne zaman olur, ne kadar sürer gibi pek çok soruya yanıt bulmak için okumaya devam et!

Black Friday Nasıl Ortaya Çıktı?


Black Friday'in ortaya çıkmasını sağlayan en büyük etken dünyanın pek çok ülkesinde özellikle de Amerika’da çoşkuyla kutlanan Şükran Günü olmuş. 1932 yılından bu yana bir etkinlik halini alan bu özel indirim günü, büyük izdihamlara ve yoğun araç trafiğine neden olmasından ötürü de biraz sevimsiz olan Black Friday adını almış. Yani bu günün siyahlar içinde bir isim alması, Noel alışveriş sezonunun başlangıcından sonuna kadar yoğun kalabalığı ve izdihamı anlatmakmış.
 
Peki, Türkçe’de Black Friday ne demek? Doğrudan çevirdiğimizde Türkçe karşılığı Kara Cuma olan indirim günü, olumsuz çağrışımları nedeniyle Türk ve dünya markaları tarafından farklı isimlerle de anılıyor. Hatta markalar simgeleri haline gelen renklerin isimlerini kullanarak siyah rengin ciddi ve olumsuz etkisini biraz daha sevimli hale getiriyor. Bazı markalar ise indirimin büyüklüğünü vurgulamak için Şahane Cuma, Muhteşem Cuma, Efsane Cuma gibi ifadeler de kullanabiliyor.
 
30’lu yıllardan günümüze gelen ve alışveriş çılgınlığını en iyi şekilde temsil eden bu etkinlik, günümüzde pek çok açıdan avantajlı alışveriş yapmamıza imkan tanıyor. Üstelik online mağazalar sayesinde artık izdihamlar ve araç trafiği de yaşanmıyor.
 

Black Friday Ne Zaman Başlıyor?


İndirim ve avantajların seni heyecanlandırdığına ve “Kara Cuma ne zaman?” diye sorduğuna eminim. Black friday indirimi, ABD’de kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanan Şükran Günü’nden sonraki ilk cuma günü başlıyor. Ancak bu ülkelere göre ya da markaların kampanya stratejilerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Normal şartlarda sadece tek bir gün gerçekleşen Black friday indirimleri, bazı markalar tarafında bir hafta önceden başlatılıp daha geç bir zamana kadar sürdürülebiliyor.
 
Türkiye’de Kara Cuma hangi gün?” sorusu ise her yıl değişkenlik gösteriyor. Bu yıl 27 Kasım Cuma gününe denk gelen indirimlerle hayal ettiğin dolabı oluşturabilir, kendine yeni bir bilgisayar, cep telefonu alabilir ve diğer tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsin.
 
Black Friday boyunca bilgisayar başında, evinin rahatlığında Hopi markalarının fırsatlarını takip edebilir ve Hopi ile ekstra indirim ya da avantajlar kazanabilirsin! Kampanyalar için Black Friday’i beklemek istemiyorsan harika tekliflerim var!