Yeni neslin kristal çocukları için tuhaf bir nostalji nesnesi olsa da birçoğu için oyuncaklar hâlâ hayatın vazgeçilmez bir parçası. Oyuncaklarla büyümüş bir yetişkin olarak dijital yüzyılın çocuklarını oyuncakların büyülü dünyası ile tanıştırmak istemez misin? Bu soruya cevabın “evet” ise, doğru yerdesin. Senin için Türkiye’nin en güzel oyuncak müzelerini bu yazıda derledim. Hadi, oyuncak müzelerinde büyülü bir yolculuğa çıkalım.

İstanbul Oyuncak Müzesi


Dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulmasına da ön ayak olan İstanbul Oyuncak Müzesi, 2005 yılında Sunay Akın tarafından Göztepe’de kuruldu. Sunay Akın’ın 20 sene boyunca biriktirdiği oyuncakların sergilendiği müzede her yaşta insanın ilgisini çekecek birçok oyuncak bulunuyor.

 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi


1990 yılında açılan Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi Türkiye’nin en eski oyuncak müzesi. Pek çok çağdan oyuncakların sergilendiği müzede arkeolojik kazılarda bulunmuş antik oyuncakları görmek de mümkün. Oyuncak müzelerine ilgi duyanların mutlaka gitmesi gereken müzelerden biri!
 

Antalya Oyuncak Müzesi


Sunay Akın’ın danışmanlığında 2010 yılında açılan müzede 19. ve 20. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmış yaklaşık üç bin oyuncak bulunmakta! Sembolü de kağıttan bir gemi olan müze, Antalya’da ziyaretçilerini bekliyor.
 


Musa Baran Oyun ve Oyuncak Müzesi


Arkeolog Musa Baran’ın girişimiyle İzmir Urla’nın Bademler Köyü’nde 1990 yılında kurulan müzedeki oyuncaklar hem tarihe hem de köyün geçmiş yaşamına tanıklık ediyor. Listedeki diğer oyuncak müzelerine kıyasla daha yerel ve el yapımı oyuncakları bulabileceğiniz bu müzede Musa Baran’ın çocukluğundan eşyalar da sergileniyor.
 

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi


2013 yılında yine Sunay Akın’ın öncülüğünde açılan müzede hem el yapımı hem de fabrikasyon 600’a yakın oyuncak sergileniyor. 3 katlı müzenin ziyaretçileri için bir de sürprizi var: Dünya Çocukları Bölümü. Diğer oyuncak müzelerinden farklı olarak bu bölümde yerel kıyafetleri ile dünyanın dört bir yanından çocukların maketlerini görebilirsin.
 

İzmir Oyuncak Müzesi


2004 yılında seramik sanatçısı Ümran Baradan’ın oyuncaklarından Sunay Akın’ın yardımlarıyla oluşturulan Konak’taki müzede dünyanın her yerinden pek çok oyuncağı incelemek mümkün. 2010 yılında Konak Belediyesi’nin devraldığı müzeyi gezerken Ümran Baradan’ın zengin hayal dünyasına da konuk olacaksınız.