Koyu renkli kıyafetler giydiğinde omuzlarına sürekli bakmana sebep olan kepek nasıl geçer merak ediyorsan hadi yazıma!
 
Beyaz kâbus kepek neden olur, kepeğe ne iyi gelir merak ediyorsan tüm detaylarıyla yazımda bulabilirsin. Oku ve kepekle mücadeleni başlat!

Önce Sebebini Öğrenelim: Kepek Neden Olur?


Beyaz renkli, yağlı, pul pul dökülen ölü deriler olarak tanımlayabileceğimiz kepek, pek çok nedenden ötürü oluşabilir. İşte “Saçta kepek neden olur?” sorusunun yanıtları:


  • Saçın şampuan ya da diğer saç bakım ürünlerinden iyi bir şekilde arındırılmaması,

  • Malassezia isimli bir mantar,

  • Saç derisinin kaşınmasını ya da yağlanmasını sağlayan kontakt dermatit isimli cilt duyarlılığı,

  • Tahriş olan yağlı cilt,

  • Kuru cilt,

  • Egzama ya da sedef hastalıkları.


Kepek nedir, saç neden kepeklenir?” sorularının yanıtını bulduk. Şimdi sıra “Kepek nasıl geçer?” sorusunun yanıtını bulmakta. İşte saç kepeklenmesi sorunu yaşayanlara yardımcı olacak çözüm önerileri!


 

Doğal Yolları Dene 


Kepek nasıl gider?” sorusunun yanıtını arıyorsan işe kepeğe karşı iyi gelen doğal ürünleri deneyerek başlayabilirsin. Eğer kepeğe kuru saç derinin neden olduğunu düşünüyorsan Hindistan cevizi yağı gibi nemlendirici etkiye sahip doğal yağlardan destek alabilirsin. Hindistan cevizi yağını saç derine sürüp 1 saat kadar beklettikten sonra saçlarını iyice yıkayarak saç derini nemlendirebilirsin. Antibakteriyel ve saç derisini temizleyici özelliklere sahip çay ağacı yağı ve sirke de kepeğe iyi gelen doğal ürünlerden. Saçlarınızı yıkarken kullandığınız şampuana bir-iki damla çay ağacı yağı kullanmak ya da saçlarınızı durulamadan önce saç derinize sirke ile masaj yapmak kepeğe iyi gelebilir.

 

Saçlarını Sıcak Suyla Yıkama


Sıcak su, saç derisinin doğal nem dengesinin bozulmasına neden olur. Bu da kuruyan ya da aşırı yağlanan saç derisinde kepek oluşumuna neden olabilir. Dolayısıyla saçlarını ılık su ile yıkayarak kepeklenmenin önüne geçebilirsin.

 

Yediklerine Dikkat Et


Yediklerimiz sadece kilomuzu ya da sağlığımızı değil cilt ve saç sağlığımızı da doğrudan etkiliyor. Bu nedenle “Saçtaki kepek nasıl gider?” sorusunun yanıtlarından biri de “Doğru beslenerek” olabiliyor.
Çok fazla yağlı, paketli ürün tüketmek cildimizin olduğu gibi saç derimizin de sağlığını kaybetmesine neden olabiliyor. Kızartma, çekirdek, cips gibi yağlı besinler saç derisinin de yağlanmasını tetikliyor. Bunun yanında B vitamini, çinko ve omega-6 eksikliği de kepeğe neden olduğundan kepekle mücadele ederken bu vitaminleri içeren besinleri de tüketmen gerekebilir.

 

Kepeğe Karşı Geliştirilen Saç Bakım Ürünlerini Kullan 


Doğal yolların yanı sıra kepek ve saç derisinde pullanma için özel olarak geliştirilen saç bakım ürünlerini de kullanabilirsin. Eğer uzun süredir bu problemle uğraşıyorsan uzman bir doktora görünüp onun önereceği bir şampuan ya da saç bakım ürününü kullanmaya başlayabilirsin.
Kepeğe karşı hazırlanmış özel saç bakım ürünlerini The Body Shop’ta da bulabilirsin. Üstelik Paracık da kazanabilirsin. Bu teklifi kaçırma!