Artık o kirli bezlerin sonuncusunu görmeye hazır mısın? O zaman bu bebek tuvalet eğitimi ipuçları ve püf noktaları tam sana göre!

Bebeğin ilk bezini değiştirdiğin an daha dün gibi gelebilir ve göz açıp kapayıncaya kadar tüm kilometre taşlarına ulaştığını fark edersin; bunlardan bir tanesi de tuvalet eğitimi! Bazen zor olabilen bebek tuvalet eğitimi, tüm ebeveynlerin yaşadığı, bebeklerin gelişim süreci çerçevesindeki en önemli anlardan bir tanesi. Nihai hedef her zaman aynı olsa da - bebek bezlerinden kurtulmak ve külot çağını başlatmak - bu, herkese uyan tek ve yegane bir süreç değildir. Bebek tuvalet eğitimi nasıl verilir konusunda stres yaşıyorsan, yalnız değilsin; ancak bu konu, o kadar da dert edilecek bir durum değil. İster kız ister erkek bebek tuvalet eğitimi veriyor ol, bu rehberimiz ile bilmen gereken her şeye sahip olacaksın. Bebeklere tuvalet eğitimi ne zaman verilir, en etkili tuvalet eğitimi yöntemleri nelerdir ve süreç boyunca nelere dikkat etmeli? Hepsi ve çok aha fazlası, bu kapsamlı çocuk tuvalet eğitimi yazımızda.
 


 

Bebek Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlanmalı? 

Bebeklerde tuvalet eğitimi hakkında düşünürken ebeveynlerin aklına sıklıkla gelen ilk soru, elbette ne zaman başlamaları gerektiğidir. Yeni yürümeye başlayan çocukların gelişimsel olarak tuvalet eğitimine hazır oldukları genel bir yaş aralığı olsa da bu, her çocuğun kendi hızında yapacağı bir şeydir. Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeye hazır olsan da kendisi buna hazır olmayabilir. Özellikle bu noktada sabırlı olmak ve acele etmen gerektiğini hissetmemek çok önemlidir. Tuvalet eğitimi için baskı hissetmek, süreci hem çocuk hem de ebeveyn için daha olumsuz bir deneyim haline getirebilir, bu yüzden de tuvalet eğitimi nasıl başlanmalı konusuna itinayla yaklaşmak gerekir.


 

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Yaşı İdeal Olarak Kaçtır? 

Yapılan araştırmalara göre çocuklar fizyolojik olarak 18 aylıkken tuvalet eğitimine başlamaya hazırdır. Bunun nedeni, sindirim sistemlerinin ve mesanenin, tuvalete ulaşmak için ne zaman "tutulacağını" bilecek kadar olgun olmasıdır. Ancak, gerçekçi olarak, bir çocuk 24 aya kadar eğitime hazır olmayabilir, bu da 1 yaş bebek tuvalet eğitimi ile 2 yaş bebek tuvalet eğitimi arasında dağlar kadar fark olabileceğinin bir göstergesidir. Pek çok yeni yürümeye başlayan çocuk 18 ila 24 ay arasında hazır olurken, bazı çocuklar daha erken tuvalet eğitimi vermeye istekli olacak, bazıları ise 36 ila 42 aya kadar öğrenmeye hazır olmayacaktır. Ebeveynlerin yaşa göre gitmek yerine bebeklerinin tuvalet eğitimine hazır olma belirtileri araması, uzmanlar ve pedagoglar tarafından sıklıkla tavsiye edilen pratik tuvalet eğitimi ipuçları arasında. Aşağıda bahsedeceğimiz işaretler henüz gerçekleşmiyorsa, gerçekleşene kadar biraz beklemek, böylece süreci daha sorunsuz yürütmek mühimdir.


 

Bebeklerin Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Nasıl Anlarız?   • Islak veya kirli bebek bezini çekiştiriyorsa: Çocukların kirli bezlerle oturmaktan hoşlanmadıkları bir nokta vardır. Bu, bebek bezi ıslandığında veya kirlendiğinde sana haber verebilecekleri ve değiştirilmesini isteyebilecekleri anlamına gelir. Bebek bezi çekiştirmeye başladıklarında, bu onların sana tuvalet eğitimine hazır olduklarını söyleme biçimleri olabilir.
  • Tuvalete giden diğer insanlara ilgi gösteriyorsa: Hepimiz çocukların gördüklerini ve duyduklarını taklit ettiğini biliyoruz. Diğer insanların tuvalet alışkanlıklarına ilgi duymaları, onların kendi tuvaletlerini oluşturmaya hazır olduklarının bir işareti olabilir. Ayrıca, köşede duran o renkli küçük tuvalet sandalyesi sonunda çocuğunun ilgisini çekiyorsa, bu harika bir işarettir.
  • Kendileri giyinip soyunuyorsa: Tuvalet eğitiminin bir parçası da pantolonunu yukarı ve aşağı çekebilmektir. Çocuğun bunu yapabilirse, yakında o tatlı lazımlıkla mini bir randevusu olabilir.
  • Temel tuvalet talimatlarını anlıyor ve takip ediyorsa: Çocuğunun yönlendirmeni anlayabildiğini ve takip edebildiğini fark edersen, tuvalet eğitimine başlamak isteyebilirsin.
  • İki saat veya daha fazla kuru kalıyorsa: Bir öğle uykusundan sonra veya evde birkaç saat dolaştıktan sonra bezlerin kuruduğunu fark etmeye başladığında bu, bebeğinin tuvalet trenine binmeye hazır olduğunun başka bir işaretidir.
  • Ne zaman gitmesi gerektiğini söylüyorsa: Bu, sözlü olarak veya çiş veya kaka yapma ihtiyacı hissiyle birlikte gelen benzersiz yüz ifadeleri yoluyla olabilir.
 

Bebeklerde ve Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Yöntemleri 

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir sorusunun aslında birden fazla cevabı ve pek çok araştırmaya ve deneye dayalı birden fazla yöntemi var. Bunların içerisinde alıştırma külodu kullanmak, doğrudan iç çamaşırına geçmek, belden aşağısını çıplak bırakmak veya bir gün, üç gün, bir hafta gibi sürelerde bu süreci tamamlamak var. Belirli bir yol her çocukta işe yaramayacaktır ve hatta istediğin sonuçları elde etmek için yöntemleri karıştırıp eşleştirmen bile gerekebilir. Ama hangi yöntemi seçersen seç, muhtemelen farklı bir tuvalet eğitimi yöntemi kullanan ve bunu yapmanın en iyi yolu olduğuna yemin eden başka birini duyacaksın. Unutma, yapman gereken diğer birçok ebeveynlik seçiminde olduğu gibi, ailen ve bebeğin için neyin en iyi olduğuna ancak sen karar verebilirsin. İşte deneyebileceğin bazı kabul görmüş tuvalet eğitimi yöntemleri:


   1. Bir günlük yöntem: Kim "Tuvalet eğitimi kaç gün sürer?" sorusuna "Bir!" cevabını almak istemez ki? Bir günlük tuvalet eğitimi yöntemi, Teri Crane'in bir kitabına dayanmaktadır. Küçükler için tuvalete gitmeyi gösteren kendi kendini ıslatan bir oyuncak bebek ve süreci başlatan bir "tuvalet partisi" içerir. Çocuğunun bu günden itibaren iç çamaşırına geçiş yapacağını ve işini yapmak için gideceği yerin tuvalet olacağını açıkça belirt. Bu yöntem için önce çocuğuna oyuncak bebeğin lazımlığı nasıl kullandığını göster, lazımlığa doğru gittiğinde bebeği kutla ve öv. Daha sonra, çocuğuna aynı şekilde heyecanlı kutlamalar ve zaferleri için övgüler ve ufak bir kaza meydana geldiğinde olumlu yönlendirmeler ile rehberlik et. Süreci kolaylaştırmak için çocuğunun bütün gün çıplak kalmasına izin verebilirsin. Bu aynı zamanda ortalığı daha dağınık hale getirir, bu yüzden temizlik malzemelerini el altında bulundurmayı ihmal etme. Çocuğunu o gün normalden daha fazla içmeye teşvik et ve ardından gitmesi gerekebileceğini hatırlatmak için gün boyunca onu birçok kez lazımlığa yönlendir.
   1. Üç günlük yöntem: Bazıları buna "tuvalet eğitimi temel eğitim kampı" diyor ama bu bir günlük yönteme oldukça benziyor. Üç günlük yöntem, lazımlığın yanında evde biraz daha fazla zaman geçirmeyi gerektirir, ancak aynı övgü ve olumlu pekiştirmeyi kullanır. Başlamadan önce, bir tuvalet eğitimine başlayacağınızı anlat ve çocuğuna lazımlığa gitmesi gerektiğinde sana söylemesi gerektiğini açıkla. Üç günlük tuvalet eğitimi yönteminin savunucuları, çocuğunun sana ne zaman gitmesi gerektiğini söylemesini sağlayarak, ona tuvalet eğitimine yardımcı olan bir kontrol duygusu verdiğini söylüyor. Üç gün boyunca tutarlı ol ve aynı kuralları izle. Bu yöntemle başarıya ulaşanlar, her geçen gün daha iyiye gittiğini söylüyor!
   1. Külot bez kullanma: Pek çok ebeveyn doğrudan çocuk bezinden iç çamaşırına geçmez, bunun yerine geleneksel çocuk bezinden külot beze geçiş yaparak bu geçişi adım adım sağlar. Külot bezler çocuk bezlerine benzerler, ancak çocuğun çıplak bir popo ile tuvalet üzerinde oturma alıştırması yaparken giyip çıkarması çok daha kolaydır. Ayrıca, kazalar olduğunda, normal bir bezle yaptığın gibi onları da atabilirsin. Bazı ebeveynler de arada bir adım olarak alıştırma külodu kullanmayı tercih eder. Bunlar genellikle iç çamaşırlardan biraz daha kalındır, bu nedenle kazaları daha iyi kontrol altına alabilirler ve yıkanarak yeniden kullanılabilirler.
   1. Montessori tuvalet eğitimi yöntemi: Montessori yöntemi, tuvalet eğitimi yerine “tuvalet öğrenimi” ya da “tuvalet iletişimi” ifadesini kullanır ve aslında yürümeye başlayan çocuk yıllarından çok daha erken başlar. Bu yöntemde ebeveynler, bez değiştirirken “Islaksın” veya “Bezin dolu” gibi ifadeler kullanarak bebekleriyle bebek bezleri hakkında konuşmaya teşvik edilir. Bu, çocukların yaşlandıkça tuvalet ihtiyaçlarını nasıl ileteceklerini anlamalarına yardımcı olur. Montessori tuvalet eğitimi yönteminin birçok işlevi diğerlerine benzer olsa da, çocuklara bu yeni beceriyi öğrenirken bağımsız olmalarına izin verilmesine vurgu yapar. Montessori anlayışı hakkında merak ettiğin her şeyi Montessori Nedir yazımızdan öğrenebilirsin.

Birbirinden şık ve sevimli bebek kıyafetlerini Hopi avantajları ve indirimleri ile H&M’de bulabilir, alıştırma külodu ve bebek bezi başta olmak üzere tüm bebek gereçleri ihtiyaçlarını ise yine Hopi fırsatlarından yararlanarak N11 ya da Hepsiburada’dan karşılayabilirsin!