Anne adaylarının veya yeni ebeveyn olmuş kişilerin en merak ettiği ve zorlandığı konu bebek bezi bağlama oluyor. Sen de bebek bezi bağlama konusunda endişe duyuyorsan bu yazımızla bebek bezini nasıl bağlayacağına dair detayları öğrenebilirsin.


Bebek bakımı, yeni ebeveyn olacaklar için heyecan verici ve öğretici bir süreç. Bu süreç içerisinde bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak ve gelişimini desteklemek adına önemlidir. Bebeğin beceri kazandığı bu gelişim sürecinde bezinin doğru bir şekilde bağlanması gerekir. Böylece bebek rahat bir şekilde hareket ederken hijyenik bir şekilde de gününü geçirebilmektedir. Çoğu anne – baba bez değişimi konusuna endişeli bir şekilde yaklaşır. Fakat bebek bezi bağlamak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Peki bebek bezi nasıl bağlanır? Bebeklerin rahatlığının ve hijyeninin ön planda tutulduğu bezi bağlama işlemi başlangıçta karmaşık gibi görünse de birkaç adım da basit bir şekilde halledilir.  Senin için bebek bezinin doğru bir şekilde nasıl bağlandığını araştırdık ve yazımızın devamında yer verdik. İşte bebek bezi bağlamak hakkında izleyebileceğiniz adımlar!
Bebeğin Altını Değiştirirken Yanında Olması Gerekenler
Bebeğinin altını değiştirmeden önce yanında gerekli malzemelerin bulunması gerekir. Böylece bebeğin altını pratik bir şekilde değiştirebilirsin. Bunun için her alt değiştirmede ister evde ol ister dışarıda yanında mutlaka bulundurman gereken malzemeler şunlardır:


 • Bebek bezi

 • Pişik kremi

 • Alt değiştirme örtüsü

 • Temizleme mendili


Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?
Bebek bezi nasıl değiştirilir, sorusu pek çok ebeveyn adayı tarafından sorulan sorular arasında yer alır. Çoğu yeni anne – baba adayı tarafından bebeğin altını değiştirmek zor bir işlemiş gibi görülür. Fakat oldukça basit adımlara sahiptir. Sen de bebek bezi nasıl değiştirildiğini merak ediyorsan aşağıdaki adımları takip edebilirsin:


 • Bez değişimi öncesinde alt değiştirme için gerekli malzemeleri hazırlamasın. Temiz bir bebek bezi, ıslak mendil, pudra, pişik kremi, alt değiştirme örtüsü gibi gerekli olan tüm malzemeler çabuk ulaşabileceğin bir yerde olması önemli.

 • Tüm malzemeleri ayarladıktan sonra alt değiştirebilmeye uygun bir alan üzerine örneğin yatak ya da bebek alt değiştirme masası üzerine sermelisin. Ardından bebeğiniz sırt üstü olacak şekilde bezin üstüne bebeğini yerleştir. Eğer alt değiştirme masası üzerinde alt değiştiriyorsan emniyet kemerlerini bağlayarak güvenli bir şekilde alt değiştirebilirsin.

 • Bebeğini örtü üzerine rahatça yatırdıktan sonra altını açabilirsin. Bezin her iki yanında bulunan cırtları aç. Ardından kirli bezi bebeğin altından almak için bebeğin ayak bileklerinden tutarak poposunu yukarı kaldır. O sırada diğer elinle kirli bezi altından çek. Ardından bebeğin poposunu yavaşça bırak.

 • Temiz bezi bağlamadan önce bebeğim altını temizlemelisin. Islak mendille bebeğin altını önden arkaya olacak şekilde temizlemelisin.

 • Temizlik işleminin ardından pişik kredi veya pudra sürerek temiz bezi bebeğin altına sermelisin. Bebeğin ayak bileklerinden poposunu kaldırmalı ve temiz bezin arkaya gelen kısmını poposunun altına doğru yerleştirmelisin.  Ardından nazikçe bebeği bezin üstüne doğru bırakabilirsin.

 • Bezi bağlamadan önce pudra veya pişik kremini sürmeyi bu aşamada ihmal etmemen önemli. Aksi takdirde bebeğin pişik olma durumu ile karşılaşabilmektedir. Bu noktada doğal içerikli bir pişik kremi tercih edebilir veya doktorunun önerdiği bir kremi kullanabilirsin. İnce bir tabaka halinde uygulamalısın.

 • Pişik kremini de sürdükten sonra sıra geldi bebek bezini bağlamaya. Bezin ön kısmını yapışkanları ile paralel gelecek şekilde bebeğin karnına doğru çekmelisin. Yapışkanlar ile bezin ön kısmı hizaya geldiğinde bezi doğru bir şekilde bağlayabilirsin. Yapışkanları yapıştırdıktan sonra işlem tamam. Bu noktada yapışkanları çok sıkı bir şekilde kapamamaya da özen göstermen önemli. Sıkı kapanan bez ile bebek rahat edemeyecektir.


Bebek bezi değiştirme süreci kız ve erkek bebeklerde farklılık gösterebilmektedir. Erkek ve kız bebeklerin genital bölge farklılıklarından dolayı farklı bir temizleme gerektirir. Kız ve erkek bebeklerin altının nasıl bağlanacağına ilişkin detaylara ise aşağıda verildiği şekildedir.
Erkek Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?
Bebeklerde alt temizliği, cinsiyet farklılıklarına bağlı olarak değişiklik gösterir.  Dolayısıyla alt değiştirme süreçlerinde dikkatli olunması gereken yerler de değişir. Peki erkek bebek bezi nasıl bağlanır? Erkek bebek bezi değişimi sırasında önce temiz bölgelerden başlamak gerekir. Yani ilk olarak kasık ve bacak arasından temizlenmelidir. Daha sonra idrar değen diğer tüm yerler de temizlenir. Bebeğin genital bölgesinin temizliğinin ardından popo arası temizlenir. Temizlik işleminin ardından poponun kuruluğundan emin olduktan sonra bezi bağlayabilirsin. Temiz bebek bezini bağlamadan önce dilersen birkaç dakika temizlenen bölgenin kurumasını bekleyebilirsin. Ardından bebeğinin bezini fazla sıkı önce pudra ve pişik kremini sürerek ardından bezi bağlayabilirsin.
Kız Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?
Kız bebeklerde alt temizliği, erkek bebeklere göre daha dikkatli olunması gerekir. Kız bebeklerde de tıpkı erkek bebeklerde olduğu gibi temiz bölgelerden alt temizliğine başlanmalıdır. Öncelikle kasık arası ve bacak bölgesini temizlemelisin. Kız bebeklerde dışkının birikebileceği daha fazla katman olduğu için bebeğin genital bölgesinin iyice temizlendiğinden emin olmalısın. Bunun için istersen yumuşak ve temiz bir mendil ile birkaç kez temizleyebilirsin. Fakat burada dikkat etmen gereken bir nokta bulunuyor. O da temizliği önden arkaya doğru yapman. Ön bölgenin temizliğinin ardından popo arasını da temizlemelisin. Ardından pişik olmaması için krem ve pudra sürerek temiz bezi, cırtları paralel gelecek şekilde fazla sıkmadan bağlayabilirsin.
Bebek Bezi Değiştirirken Dikkat Etmen Gerekenler
Bez değişimi bebeklerde kimi zaman zorlu bir süreç olabilir. Kimi bebek bez değişiminde oldukça uyumlu davranırken kimi bebek bu süreçten oldukça rahatsız olup huzursuzlanmaktadır. Bunun için bez değişimi esnasında hızlı davranmak gerekir. Böylece bebeğin konforunu bozmadan kısa sürede değişim işlemini yapabilirsin. Bunun yanında bebek bezi değişimi sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç detay yer alır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:


 • Kız ve erkek bebeklerin bez değişiminin farklı olduğundan bahsettik. Erkek bebekler, bezi açıldıktan sonra rahatlama eğilimi gösterir. Böylece çiş yapabilme ihtimalleri yüksektir. Temiz bir mendil ile altını temizlerken bebeğin çiş yapmaması için genital organını aşağı doğru eğebilirsin. Ardından bebeğin altını kuru bir bezle kurumalısın.

 • Bebeğin altını temizlerken alkollü ıslak mendillerden uzak durmalısın. Doğal içerikli paraben içermeyen temizleme mendillerini tercih ederek bebeğinin cildini tahriş ve pişiklere karşı koruyabilirsin.

 • Bebeğinin altını temizlerken temizleme mendili kullanamıyorsan su ve pamuk yardımıyla mutlaka silmelisin. Aksi durumda pişik ile karşılaşabilmen mümkün.

 • Bebeğinin altını gün içinde sıklıkla değiştirmelisin. Böylece bebeğin dışkısının kurumasını engelleyerek idrar yolu enfeksiyonu yaşamasının da önüne geçebilir, tahrişe karşı koruyabilirsin.

 • Kız bebeklerin altını temizlerken klitorise fazla basınç göstermemeye özen göstermelisin.

 • Bebeklerde alt değişimi ebeveyn ile kurulan bağı da güçlendirir. Dolayısıyla bebeğine dokunuşların, ses tonun, şefkat duygunu hissettirmen bu aşamada hissettirmen aranızdaki bağı güçlendirmen konusunda oldukça önemli.

 • Bez değişimi kimi zaman kötü kokulu olabilir. Ebeveynlerin tepkilerini kontrol etmesi bazen güç olsa da dikkat etmelisin. Yüz ifadelerin bebeğinin gözünden kaçmayacaktır.

 • Bebeğin alt değişimi sırasında eğer huzursuzlanıyorsa onu oyalamak için oyuncaklarını kullanabilirsin. Böylece daha rahat bir şekilde altını değiştirebilirsin.


 
Dilersen alt değişimi sonrasında bebeğini rahatlatmak için bebek masajı yapabilirsin. Nasıl yapacağını öğrenmen için Bebek Masajı Nasıl Yapılır? blog yazımızı inceleyebilirsin.