Doğal taşların ne işe yaradığını biliyor musun? Cevabın hayırsa doğru yerdesin. Birbirinden güzel doğal taşların ne gibi etkileri olduğuna gel beraber bakalım.Yüzyıllar boyunca insanların ilgisini çeken doğal taş, mineral, taş ve organik maddelerden oluşuyor. Adeta doğanın sunmuş olduğu bir sanat eseri olarak karşımıza çıkıyor. Renkleri, desenleri ve dokularıyla birbirinden farklı olan bu taşlar ve kristaller büyüleyici bir görünüme sahip. Doğal bir oluşuma sahip olan bu taşlar doğada yer alan minerallerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Geniş bir skalaya sahip olan doğal taşlar granit, mermer, traverten ve kuvarsit gibi doğal oluşumlarda karşımıza çıkıyor. Doğal taş dediğimiz de gözümüzde daha çok dekorasyonda veya aksesuar olarak kullandığımız doğal taşlar geliyor. Günlük kullanımda da geniş bir yelpazeye sahip olan doğal taşların şık görünümleri dışında benzersiz özellikleri de bulunuyor. Her taşın farklı bir enerjisi ve etkisi olduğu biliniyor. Peki doğada kullanabileceğimiz doğal taşlar ve özellikleri neler? Haydi gel doğal taşların çeşitlerine ve sahip oldukları özellikleri birlikte inceleyelim.


Doğal Taş Nedir, Nasıl Oluşur?
Doğal taşlar pek çok kişinin günlük yaşamında ya aksesuar ya da dekorasyon ürünü olarak kullandığı eşsiz detaylardan biri. Peki doğal taş nedir, nasıl oluşur? Doğal taşlar adından da anlaşılabileceği gibi doğada çeşitli jeolojik süreçler sonucunda oluşur. Mineral, kristal ve doğada yer alan organik malzemelerin bir araya gelmesiyle bir araya gelmesiyle ortaya çıkar. Hatta taşların içeriğinde yer alan mineraller incelendiğinde nasıl bir ortamda oluştuğuna dair genel bir bilgiye de ulaşabilmek mümkün. Her doğal taşın rengi, şekli ve yapısı farklı özelliklere sahip. Birbirlerinden farklı olan bu taşların farklı özellikleri de bulunuyor. Daha çok aksesuar amacıyla kullanılan doğal taşların kişilerin enerjisine etki ettiğine inanılır. Doğal taş çeşitleri geniş bir yelpazeye sahip olması ile de bilinir bu taşlara çoğunlukla burçlarla da bağlantılıdır. Her burcun taşı farklılık gösterir. Peki doğal taşlar ve isimleri nelerdir, gel şimdi de onlara bakalım.


Doğal Taş ÇeşitleriDoğal taşlar, günümüzde pek çok farklı şekilde kullanılıyor.  En çok kullanılan çeşitleri ise aksesuar ve süs eşyası olarak kullanımı oluyor. Kesilip şekillendirilebilen ve cilalanan bu taşlar pek çok anlamda özelliğe de sahip. En çok tercih edilen 5 doğal taşların neler olduğuna bakalım ve özelliklerini inceleyelim.
1- Akik (Agat) Taşı
Doğal taş isimleri arasından ön plana çıkan akik taşı, farklı renk çeşitleriyle birden farklı özelliğe sahip.  Uyumlu burçları ikizler, boğa ve başak olan taş bedeni, ruhu ve zihni dengeler.  Vücutta yer alan negatif enerji ve aurayı temizlediğine inanılan akik taşı, uyum içerisinde hareket etmeyi sağlar. Akiğin zihinsel işlevi, konsantrasyon ve analitik yetenekleri geliştirmede etkili olduğunu biliniyor. İçsel ve çevresel faktörlere bağlı olarak yaşanabilecek negatifliği, öfke ve gerginliği dönüştürür. Eğer sen de hayatında bir uyumu yakalamak istiyorsan akik taşını tercih edebilirsin. Akik taşı rengine göre de farklı özelliklere sahip. Lacivert, yeşil, kahverengi, pembe, mavi, mor olmak üzere altı farklı renkten oluşur. Her bir rengin özelliği farklı olup uyumlu çakra alanı farklılık gösterir. Bunlar şu şekilde gösterilebilir.·      Lacivert akik taşı, üçüncü göz çakra ile bağlantılı olup duygusal dengeleme, uyumlama ve sezgisel artış özelliklerine sahip.·      Yeşil akik taşı, kalp çakrası ile uyumlu olan akik taşıdır. Kariyerinde ilerleme, iyileştirici etki, hayat enerjisi ve kolay karar vermek istiyorsan bu taşı tercih edebilirsin.·      Kahverengi akik taşı, sakral çakra ile uyumlu olan bu taş, fiziksel topraklanma, fiziksel güç, kalbi ve zihni yeni fikirlere açma özelliklerine sahip. Eğer sen de bu tarz bir etkiye sahip olmak istiyorsan kahverengi akiği tercih edebilirsin.·      Pembe akik taşı da yeşil akik gibi kalp çakrası ile uyumlu olan pembe akik, pozitif enerji, rahatlık, güven ve iyileşme özelliklerine sahip.·      Mavi akik taşı, boğaz çakra ile uyumlu olan bu taş ruhta yatıştırıcı etkiye sahip olup, duygusal iyileşme ve iletişim becerisinin gelişmesini sağlayarak kendini daha iyi ifade etmeni sağlar.·      Mor akik taşı ise tepe taç çakra ile uyumlu olup enerji arttırıcı ve verimlilik sağlama gibi özellikleri bulunur. Kişisel bir tılsım niteliği de taşır.

2- Aquamarin Taşı
Aquamarin taşı, en güçlü doğal taşlar arasında yer alır. Boğaz çakrası ile uyumlu olan bu taş koç, ikizler, akrep, kova ve balık burcunun taşı olarak bilinir. Bu taş cesaret taşı olarak bilinir. Latince deniz suyu anlamına gelen aquamarin, doğal taşlar türleri arasında en güzel olanlarından biri olarak yer alır. Geçmiş zamanlarda denizciler tarafından kullanılan bu taş yollarını güvenli bir şekilde tamamlamaları için yanlarında bulundurduklarına dair bir rivayet yer alır. Aquamarinin özellikleri arasında olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak stresin önüne geçer. Öğrenmeye ve algıda netlik kazanılmasına da yardımcı olan aquamarin taşı, kafa karışıklığının giderilmesinde de etkili olması ile pek çok kişi tarafından tercih edilir. Özellikle meditasyon yapıyorsan bu taş tam sana göre. Çakraların hizalanmasını sağlayan ve aurayı koruyan bu taş meditasyon halinde sana olumlu bir etki sağlar. Sezgileri aktifleştiren ve sakinlik sağlayan bu taşa sen de sahip olabilirsin.

3- Ametist Taşı
Üçüncü göz çakraları ve taç çakra ile uyumlu olan ametist taşı başak, oğlak, yay, balık ve kova burcuna sahip olanlar tarafından kullanılabilir. Doğal taş özellikleri arasında ön plana çıkan psişik saldırılara karşı koruma sağlamasıdır. Sana karşı gelen yüksek enerjiyi sevgiye dönüştürmeye yardımcı olan bu taşın sakinleştirici özelliği de bulunur. Ruh halinde dengeyi yakalamaya yardımcı olan ametist taşı iç huzura ve manevi farkındalığa ulaşabilmeni sağlar. Motivasyon açısından da destek olan bu doğal taş odaklanma konusunda zorluk yaşıyorsan onun için de oldukça etkili bir taş.

4- Kaplan Gözü Taşı
Doğal taş türleri arasından en çok bilinen taşlar arasında yer alan kaplan gözü aslında bir koruma taşı olarak bilinir. Aynı zamanda şans getirdiğine de inanılan bu doğal taş tesbih olarak kullanılan taşlar arasında da yer alır. Kaplan gözünün özellikleri arasında zihni açtığı, odaklanmayı sağladığı, korku ve endişenin giderilmesine fayda sağladığı, kişisel güçlenme sağladığı ve topraklama yaptığı yer alır. Kendi ihtiyaçlarını anlamada zorluk yaşıyorsan kaplan gözü bu noktada da sana yardımcı olabilir. Kişinin kendi ihtiyaçlarını anlayabilme ve duygusal anlamda denge sağlayabilmeyi sağlar.

 5- Aventurin Taşı
Psikolojik sağlığa iyi gelen doğal taşlardan biri olan aventurin, şiddetli nevrozların hafiflemesini sağlar. Ruhsal açıdan denge kurulmasını kolaylaştıran bu taş aynı zamanda şans taşı olarak da bilinir. Burç uyumu koç ve aslan olan taş kalp, boğaz ve üçüncü göz çakrası ile bağlantılıdır. Eril ve dişil enerjiyi dengeleyen bu taş, iyi olma halini teşvik ederek olumsuz enerjiyi uzaklaştırır.  Şans ve bolluk için yeşil aventurin kullanılması tavsiye edilirken ister yanında taşıyabilir istersen de evde süs eşyası olarak kullanabilirsin. Doğal taşların yanında değerli taşları da merak ediyorsan Değerli Taşlar başlıklı blog yazımıza göz atabilir, doğal yollarla oluşan taşlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsin.