Kişisel bakımın olmazda olmazlarından olan ağız ve diş sağlığı, oldukça önemli olan detaylar arasında yer alır. Ağız duşu da bu bakımın bir parçası. Peki ağız duşu nedir? Sen de sorunun cevabını bilmiyor ve merak ediyorsan doğru yerdesin. Haydi gel ağız duşunun ne demek olduğuna dair detayları birlikte öğrenelim.Günümüzde sağlıklı bir yaşam sürmek için kişisel bakımımıza dikkat etmek gerekiyor. cilt bakımı ve kişisel hijyenin yanında ağız ve diş sağlığı da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Diş sağlığı genel sağlığı etkileyen önemli faktörler arasında bulunuyor. Her ne kadar geleneksel diş fırçalama yöntemleri olan diş fırçalama ve diş ipi kullanma gibi durumlar kimi zaman yetersiz kalabilir. Bunun için ağız bakım rutininde kullanabileceğiniz ağız duşları, ağız ve diş sağlığınızı tamamlayabilmen için yardımcı olacak gelişmelerden biri. Peki ağız duşu nedir? Son dönemlerde oldukça popülerlik kazanan ağız duşları, ileri teknoloji sayesinde diş aralarındaki plakların temizlenmesi için kullanılır. Diş eti sağlığını desteklemesinin yanında ağız kokusunun giderilmesinde de etkili olan ağız duşu, çeşitli kullanım alanı ile ağız ve diş bakımında önemli bir role sahiptir. Haydi gel şimdi de ağız duşunun detaylarını inceleyelim.
Ağız Duşu Ne İşe Yarar?
Ağız ve diş bakımının son zamanlardaki popüler cihazı olan ağız duşu, pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Peki sıklıkla tercih edilen bir olan ağız duşu ne işe yarar? Ağız duşu, dişler arasında biriken plak ve bakterileri temizlemek ve diş eti sağlığını desteklemek amacıyla kullanılan bir cihaz olarak bilinir. Su ile çalışan bu cihaz basınçlı su uygulaması ile diş aralarındaki plakların yok edilmesine yardımcı olur. Ağız duşu cihazının esas amacı diş fırçası ve diş ipiyle ulaşılamayan bölgeleri etkili bir şekilde temizlemektir. Diş duşu olarak da bilinen bu cihaz sahip olduğu basınç özelliği ile diş etlerinin en derinlerine ulaşıp etkin bir temizlik sağlar. Diş çürüklerinin oluşumunu, diş taşı gibi oluşumların engellemesinin yanında ağız kokusunun da önüne de geçer. Yapılan araştırmalar ağız duşlarının diş ve ağız bakımını tamamladığını ortaya koyar. Diş fırçaları %30 bir hijyen sağlarken ağız duşu kullanımı ile bu durum artmaktadır. Ağız hijyeni açısından vazgeçilmez ürünlerden biri olan ağız duşları özellikle protez, implant kullanan kişiler için kullanımı sıklıkla tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda diş eti hastalıkları ile uğraşanlar, ortodontik tedavi sürecinde olan kişiler tarafından da kullanılması faydalı ürünler arasında yer alır. Sen de diş ve diş eti sağlığına gerekli özeni göstermek için ağız duşundan yararlanabilirsin.
Ağız Duşu Nasıl Kullanılır?
Ağız duşu kullanacaklar için merak edilenlerden biri de ağız duşu nasıl kullanılır, sorusu oluyor. Kullanımı konusunda oldukça basit bir sisteme sahip olan ağız duşu, su deposu bulunan bir cihaz olarak bilinir. Su deposu alanına su doldurularak kullanılır. Üzerinde yer alan düğmesi ile su belirli bir basınçla diş aralarına püskürtülür. Su basınç ayarı ayarlanabilir olup başlık kısımları değişebiliyor. Böylece ihtiyacına bağlı farklı basınç düzeyi ve başlıkları kullanabilirsin. Pratik bir kullanıma sahip olan ağız duşları, evde kullanıma uygun olarak tasarlanarak ergonomik boyutlara sahip. Geniş haznesi sayesinde diş bakımın esnasında yarıda kesilme yapmaz. Dilersen içerisine ılık su veya ağız çalkalama suyu da koyabilmen mümkün. Çalıştırdığın anda basınçlı su ve hava püskürterek tüm yemek artığı ve plakları temizleyerek ulaşılması zor alanları rahatlıkla temizler. Ağız duşu düzenli bir şekilde fırçalama ve diş ipi ile kullanıldığında yüksek performanslı bir ağız bakım rutini oluşturabilmen mümkün.
 
Ağız duşları taşınabilir bir forma da sahip olup istediğiniz yere götürebilme imkânı da sağlıyor. Hafif tasarımları ve ergonomik boyutları ile her an her yerde yanında taşıyabilir ve ağız bakımını aksatmazsın. Kullanım öncesinde tavsiye almak için diş hekimine danışabilir kendi diş ve diş eti sağlığın ile uyumlu bir ağız duşuna sahip olabilirsin.
Ağız Duşunun Avantajları
Düzenli olarak ağız duşu kullanımı gözle görülür bir olumlu etkiye sahiptir. Her yaş grubu tarafından kullanılabilir olması ile geniş bir kesime hitap eder. Aynı zamanda herhangi bir yan etkisi de görülmemektedir. Ağız duşu kullanımının ise pek çok açıdan faydası bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:


  • Ağız duşu kullanımı derinlemesine temizlik sağlar. Diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla ulaşılması zor alanlara ulaşan ağız duşları, plak ve artıkları derinlemesine temizler.

  • Diş ipi kullanamayan kişiler için iyi bir alternatif sunar.

  • Diş fırçalama ağız sağlığı ve bakımı için tek başına yeterli değildir. Dolayısıyla ağız duşu kullanımı daha sağlıklı bir ağız temizliği sağlar.

  • Ağız duşu diş plağı oluşumunun önüne geçerek büyük bir avantaj sağlar.

  • Diş eti sağlığı açısından da faydalı olan ağız duşları, iş eti üzerinde yer alan alabilecek tartar ve plakları temizleyerek daha sağlıklı bir ağza sahip olayı sağlar. Aynı zamanda diş etlerine masaj yaparak kan dolaşımını arttırırarak diş eti sağlığını destekler. Böylece diş eti problemlerinin önüne geçilmesi amaçlanır.

  • Diş ipi sonucu oluşabilecek diş eti kanamalarının önüne geçer.

  • Ağız kokusunu önler. Ağız duşları biriken bakteri ve plağı gidererek ağız kokusuna neden olan oluşumları ortadan kaldırır ve daha ferah bir nefese sahip olmanı sağlar.

  • Ağız duşu implant temizliği açısından da oldukça pratiktir. İmplantın iyi bir şekilde temizlenmesini sağlayarak ağızda oluşabilecek negatif durumların önüne geçer.

  • Diş minesinin korumasında etkilidir. Ağız duşları diş minesini çizmeden plakları temizleyerek minenin korunmasını sağlar. 


Diş duşları yalnızca diş ve diş etini temizlemek için değil dil temizliği için de kullanılır. Kullanmak istediğin bölgeye uygun balığı takarak ağız bakımını tamamlayabilirsin. 
Ağız Duşu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Ağız duşu diş tatarlarını temizler mi?


Ağız duşları ağız içerisinde diş fırçasının ulaşamadığı zor olanları temizler. Dolayısıyla tartar sorununa karşı da diş sağlığını korur. Yemek artıkları, bakteri plağı gibi ağız sağlığını olumsuz etkileyecek detayları temizleyerek daha sağlıklı bir ağız yapısına kavuşabilmene yardımcı olur.Ağız duşu kimler için uygundur?


Ağız duşu kullanımı her yaş grubu için uygundur. Çocuk, yetişkin, yaşlı fark etmeksizin herkes tarafından kullanılabilir. Ağız hijyeni açısından önemli olan bu duşlar üst düzey bir ağız sağlığına kavuşabilmene yardımcı olur. Yalnızca çocukların kullanımı sırasında ebeveyn gözetiminde olması önemlidir.Ağız duşu ne sıklıkla kullanılmalıdır?


Ağız duşu kullanımı kişisel ihtiyaçlar ve diş hekimi önerilerine göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla ağız duşunu günde bir kez kullanabileceğin gibi hafta bir de kullanabilirsin. Genellik günlük ağız bakım rutinine dahil edilebilen bu cihaz günlük sorunların üstesinden gelmede etkilidir.
 
Dilersen ağız bakımı için Diş Nasıl Fırçalanır? blog yazımızı da inceleyebilir, doğru ağız bakımının nasıl yapıldığını öğrenebilirsin.