Akvaryum oluşturmak istiyor ama hangi balıkları seçeceğini bilemiyorsan işte senin için hazırladığımız akvaryum balıkları çeşitleri.

Akvaryum Balıkları Çeşitleri Neler?


Balık beslemeyi sevenler tarafından bir çeşit hobi olan akvaryum balıkları birden farklı türlere sahip. Dolayısıyla farklı cinslerin bir arada yaşayabildiği akvaryumlar hoş bir görünüm sunuyor. Birçok farklı çeşide sahip olan akvaryum balıkları, çeşitli renk ve boyutlara sahip olan hobinin yanında çoğunlukla dekoratif amaçlı ev veya işyerlerinde beslenen balık çeşitleri olarak da öne çıkıyor. Birden fazla türe sahip olan bu balıklar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsan haydi gel birlikte bakalım. İşte merak edilen ve en çok ilgi gören akvaryum balıkları çeşitleri.


 Japon BalığıEn bilindik balık türlerinden biri olan Japon balığı, akvaryumların vazgeçilmez balıkları arasında. Turuncu ve tonlarının hâkim olduğu bu balık çeşitleri farklı renklerde de bulunabiliyor. Bilinenin aksine zeki olan bu balıklar insanları tanıyabiliyor ve onlarla iletişim kurabiliyor. Sevimli bir görünüme sahip olan bu balıkların ortalama ömrü 5 yıl olarak biliniyor. Farklı türleri de bulunan Japon balıkları “Gold Fish” olarak da biliniyor. Balık beslemeye başlamak için ilk tercih edilen balıklar arasında yer alan Japon balıkları ile sen de akvaryumunu oluşturmaya başlayabilirsin.

 LepistesLepistes balığı görünümleri ve dayanıklılığı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Akvaryumların gözde balıkları arasında yer alan bu balık türü Milenyum balığı ismiyle de biliniyor. Dünya çağında 50’den fazla türü bulunan Lepistes balıkları, tropikal bölgelerde hastalıklara karşı kullanılabiliyor. Sıtma ile mücadele karşısında aktif rol alan Lepistesler sıtmanın yayılmasına neden olan sivri sinek larvaları ile beslenerek hastalığın yayılmasını bir nebze azaltıyor. Akvaryumda bakımı oldukça kolay bu balıklar küçük akvaryumlarda yaşayabiliyor. 2 ila 2,5 yıl kadar ömürleri olan bu balık çeşitleri dayanıklı yapıları sayesinde balık bakmaya yeni başladıysan tercih edilebilecek balıklar arasında yer alıyor.


 Sarı PrensesEn popüler akvaryum balıkları arasında yer alan Sarı Prenses balığı, sarı rengi ile sevilen balıklar arasında yer alıyor. Renkleri ve estetik görünümleri ile akvaryum sahipleri tarafından tercih edilen balıklar, oldukça hareketli bir yapıya sahip. Suyun orta ve dip kısımlarında yüzmeyi seven bu balıkları üst kısımlarda görmen imkânsız.  Kayalık alanları seven bu balıklar akvaryumlarda da taş, kaya gibi yerler arıyorlar. Dolayısıyla Sarı Prenses balığını besleyeceksen akvaryumda onun için kayalık bir alan oluşturabilirsin.

 Neon BalıklarıNeon balıklarını diğer balıklardan ayıran özelliği, gövdesinin yanlarında yer alan ve ışıkta yeşil veya mavi tonlarında parıldayan parlak şeritleri oluyor. Boyut olarak küçük bir yapıya sahip olan Neon balıkları, sürü halinde dolaştıklarında inanılmaz bir görüntü ortaya koyuyor. Akvaryumda beslenen popüler balıklar arasında yer alan Neonlar bitki örtüsü olan akvaryumlarda daha rahat ediyorlar. Dolayısıyla akvaryumunda Neonların kendini rahat hissedebileceği bitkiler olmasına dikkat edebilirsin. Dilersen petarastir.com üzerinden akvaryumun için gerekli olan bitki örtülerine kolaylıkla sahip olurken paracık puan da kazanabilirsin.

 Melek BalığıHassas balıklar arasında yer alan Melek balıkları, 24 ila 28 derece sıcaklığında suda yaşayabiliyor. Düz, üçgeni andıran vücutları ile diğer balık türlerinden farklı bir görünüme sahip olan bu balıklar görünümleri ile adete kendine hayran bırakıyor. Genellikle beyaz ve çizgili desenleri ile öne çıkıyor. Bu balıklar uysal bir şekilde yüzdükleri için Melek bu adı alıyor. Her ne kadar uysal olarak yüzseler de agresif bir yönleri de bulunuyor. Çift olarak yaşamayı tercih eden bu balıklar üçüncü bir akrabası geldiğinde kavga edebiliyor. Dolayısıyla alırken ikili olarak almaya özen gösterebilirsin. Geniş alanları sevmelerinden dolayı da en az 100 litre hacme sahip olan bir akvaryum tercih etmen gerekiyor.

 Çöpçü BalığıAkvaryumların en yanlış tanından çöpçü balıkları “Corydoras” adıyla da biliniyor. Sanılanın aksine akvaryumu temizlemekle görevli olmayan bu balıklar yalnızca dibe çökmüş yemleri yiyorlar. Bu balıklara özel hazırlanmış tablet yemler bulunuyor olup bu besinler ile beslenmesi gerekiyor. Genellikle akvaryumun dibinde yaşayan bu balıklar nadiren üst yüzeylere yüzmeye çıkıyor. Uzun ömürlü olan çöpçü balıkları doğru bakıldığı müddetçe 20 yıl yaşayabiliyor. Akvaryumlar için ideal balıklardan biri olan bu balık türüne sen de sahip olabilirsin.

 Discus BalığıAkvaryumların kralı olarak anılan bu balıklar farklı vücut yapıları ve rengarenk renkleri ile estetik bir görünüme sahip. Yassı vücutları ile su içerisinde adeta süzülen bu balıklar, 21 cm boyutları ile karşına çıkıyor. Özel bakıma ihtiyaç duyan bu balıklar su ve ısı değişimlerine oldukça hassas balıklar arasında. Yalnız yaşamayı sevmediklerinden kendi türleri ile bir arada yaşayabilirler. Başka balık türlerine karşı agresif davranabilme özelliğine sahip oldukları için bu türü yalnız kendi cinsi ile beraber yaşamasını sağlayabilirsin. 

 Beta Balığıİhtişamlı bir görünüme sahip olan bu balıklar çeşitli renklerde bulunuyor olup yüzgeç ve kuyruklarıyla öne çıkmış akvaryum balıkları arasında yer alıyor. Kavgacı siyam balığı olarak da bilinen beta balıkları yalnız yaşamayı seven balık türler arasında. Kendi cinsine karşı agresif bir tür olan beta balıklarında dişi betaların birlikte sorunsuz yaşarken erkek betalar aynı ortamda bir arada yaşayamıyor. Biri ölene kadar kavga ettikleri biliniyor. Dolayısıyla beta balığı alırken tek almaya ya da dişi betaları tercih etmeye özen gösterebilirsin.

 Kristal Köpek BalığıKöpek balığı akvaryumda beslenir mi deme, kristal köpek balığı evcil bir özelliğe sahip. Klasik köpek balıklarının aksine sakin yapıya sahip olan bu balıklar akvaryumunu çeşitlendirebilmene olanak sağlıyor. Diğer akvaryum balıkları ile de anlaşabilen bu balık türü agresif olmayıp huzurlu bir akvaryum ortamı sağlıyor. En faz 35 cm’e kadar uzayan bu balıklar, dip yemi ve yosunları yemeyi seviyor. Yaklaşık olarak 5 ila 10 yıl arasında yaşayabiliyor.


 Mandalina (Mandarin) BalığıMandarin balığı, rengarenk yapısı ile akvaryuma renk katan balıklar arasında yer alıyor. Küçük gövdeleri, renkli ve parlak renklere sahip olan bu balıklar, desenleri ile de çarpıcı bir görünüme sahip. Korkak bir balık türü olan mandarin balıkları yavaş hareket etmeleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Yaşam alanlarından uzaklaşma konusunda korkan bu balıklar çoğunlukla belirli alanlara yüzerek dipten besleniyor. Sen de mandarin balığına sahip olarak akvaryumunu çeşitlendirebilirsin.

 Papağan BalığıPapağan balığı, melez bir ırk olan bu balıklar, Amerika Ciklet türlerinin çaprazlaması sonucu üretilmiş bir balık çeşidi. Japon balığına benzeyen tür olan papağan balıkları, şişik bir surata sahip olup komik bir görünümleri bulunuyor. Gülümsemeye sahip olan ağız yapıları ile oldukça sevimli bir görünüme sahip olan balıklar, farklı renkleri ile de akvaryumunu çeşitlendirebiliyor.

 
Ancistus (Cüce Vatoz)Akvaryumun dibinde yaşamaları ile bilinen Ancistus balıkları daha çok “Cüce Vatoz” adıyla biliniyor. Kahverengi ve siyah renkte pullara sahip olan bu balıklar, akvaryumun diplerinde hareket ederek yosun gibi organik maddeleri temizliyor. Bakımları kolay ve diğer balık türleri ile de uyum içinde yaşayabilen bu balıklar sevilen akvaryum balıkları arasında yer alıyor.