Malum, bu yıl yeni yılı evimizde karşılayacağız. Bu nedenle de bu yıl yeni yıl dekorasyonu ekstra önem taşıyor. Hal böyle olunca yeni yıl yaklaşırken yılbaşı ruhunu evine taşımak isteyeceğini düşünüp senin için harika bir yazı hazırladım!
 
Yılbaşı süsleri ve çeşitli aksesuarlar ile yapacağın küçük dokunuşlar sayesinde yılbaşı ruhunu evine taşıyabilirsin. Bunu sağlayacak olan biraz kozalak, biraz mum ve bir çam ağacı aslında. Tabii yılbaşı dekorasyon önerilerim burada bitmiyor. Sana özel bazı detaylar hazırladım. Hadi başlayalım.

1. Girişten Başla
Yeni yıl süslemeleri için dekorasyona evin girişinden başlamalısın. Giriş kapına asacağın yılbaşı konseptli bir kapı süsü ve kapının önüne sereceğin aynı konseptte bir paspas evinin ruhunu yansıtacak ve yılbaşı dekorasyonunu tamamlayıcı bir dokunuş olacaktır. Kapı süsünde ister kozalak ve kokina bitkilerinden oluşan bir yuvarlak düzenleme tercih edebilir, veya noel babalı, yeni yıl süsleri ile hazırlanmış bir süsleme kendin yaratabilirsin. Komşuların kapı girişini gördüğünde, içeriyi merak edecek ve eminim ki çok etkilenecektir.

 

2. Yılbaşı Ağacını Süsle
Yılbaşı süsleri arasında en önemli unsurlarından biri hiç şüphesiz yılbaşı ağacıdır. Keyifle süslenen bu ağaç için evinin her yerinden görünen bir köşeyi seçmelisin. Evdeki diğer kişilere aldığın veya daha sonra ileteceğin hediyeleri ağacın altına ve etrafına koyabilirsin. Yılbaşı ağacının süslerinde tercih edeceğin renkler ve aydınlatma çok önemli. Yılbaşı süsü satın alırken klasik kırmızı, yeşil bir renk kombinasyonu yapabileceğin gibi bembeyaz veya altın sarısı kullanarak farklı bir süsleme de deneyebilirsin.

 

3. Küçük Sahneler Hazırla
Nişler, pencere kenarları gibi köşeler yılbaşı atmosferi yaratmak için evin en güzel köşelerinden. Tüm komşuları kıskandıracak bir dekorasyon yaratmak istiyorsan, cam kenarını çeşitli yeni yıl süslemeleri ile dekore etmeyi unutma. Noel baba figürleri, çuvallar, fenerler, yıldızlar, oyuncak trenler, mumluklar, içi şeker dolu çoraplar ve birbirinden sevimli yeni yıl süsleri ile küçük sahneler cam kenarlarında oluşturabilirsin. Ayrıca ortamın sıcaklığını artıracak ve yılbaşı atmosferini pekiştirecek kozalaklar, çam ağacı yaprakları, dekoratif yılbaşı şapkaları ve yastıkları ile evin her köşesini yılbaşı dekorları ile giydirebilir, sımsıcak ve keyifli bir ortam yaratabilirsin.

 


4. Aydınlatmasız Olmaz
Yılbaşı ışık süsleme yeni yılda evini en çok ısıtacak dekorlardan. Yılbaşı ağacında, duvarlarda ve evin çeşitli köşelerinde kullanacağın sarı LED ampuller ortama ışıltı katarken daha sıcak bir atmosfer oluşturmana yardımcı olacaktır. Özellikle ışıkları evdeki aynalara yakın yerleştirirsen, ışıkların yansımaları ortamı daha da aydınlık yapacak ve olduğundan daha fazla ışık vermelerini sağlayacaktır. Ayrıca dekoratif aydınlatma objeleri ile dekorasyonuna şıklık katabilirsin. Genel aydınlatmanı bazı anlarda kapatmak istersen yılbaşı dekorasyon ögelerinden bağımsız olarak abajur, lambader gibi yan aydınlatmaları kullanabilirsin. Kısacası ortamdaki ışık dengesi, yaratılacak atmosfer açısından çok önem taşıyor.


 

5. Renkli Yılbaşı Sofrası
Yılbaşı sofrası yeni yıl ruhunu yaşatan önemli bir detaydır ve yılbaşı sofrası süsleme başlı başına bir sanattır. Yılbaşı akşamı yemek masasının düzeni ve dekorasyonu herkesin keyfini yerine getirir. Işıltılı objeler, mumlar, dekoratif örtüler ile masanı canlandırabilirsin. Evde yapabileceğin değişik şekillerde kurabiyelerin yanı sıra yine yapımı sana ait olan aksesuarlar da üretebilirsin. Hem satın alacağın hem de senin tasarımın olan ev yapımı yılbaşı masa süsleri ile gecenin çok daha keyifli ve renkli geçmesini sağlayabilirsin.
 
Her şey hazırsa neşe dolu, keyifli bir yılbaşı gecesi seni bekliyor! Yılbaşı dekorasyon önerilerim sayesinde renklenecek gecenin tadını çıkar. Eksiklerini tamamlamak için alışverişe hazırsan başlayalım.
 
2023 yılbaşı gecesinde tüm dileklerinin kabul olması dileğiyle! Şimdiden mutlu yıllar!