Devir küçülme, ferahlama devri ve bunun için ilk adım iyi planlama. Artık çok odalı, geniş banyolu büyük evlere yapılan yatırımlardansa yaşam şekline öncelik veren mekânlar yaratma anlayışı ön planda. Sen de sevdiklerine, işine ve hobilerine daha fazla zaman ayırmak istiyorsan fazlalıklarından kurtul. Küçük bir daire seni korkutmasın. Hele ki konu banyo dekorasyonu ise doğru ıslak zemin, aynı rengin farklı tonlarının kullanımı ve doğru banyo dolabı tercihi ile sorunu halletmek çok kolay. Hayat temizliğe ve düzene fazla zaman harcamak için çok kısa. En baştan ele alınan doğru banyo dekorasyonu, maksimum hijyeni minimum sürede yakalamanı sağlayacak.

Gerçek İhtiyaçlarını Belirle


Banyo dekorasyonu sıfırdan ele alınacaksa işe doğru ıslak zemin ve banyo ürünleri seçmekle başlanmalı. Bu aşamada kendine, gerçekten bir küvete ihtiyacın olup olmadığını sormalısın. Evet, dergilerin banyo dekorasyonu sayfalarında şahane görünen küvetler var ve küvet, kimileri için kesinlikle vazgeçilmez. Ama dürüst olalım, küvet pek çok evde sırf müteahhit ya da mimar oraya koydu diye duruyor. Küvetsiz yaşayamam demiyorsan banyonun bir köşesini kesinlikle duşa ayır. Piyasada pek çok duş teknesi seçeneği olduğunu göreceksin ama benim önerim, yerdeki ıslak zeminin gider deliğine doğru eğimlendiği bir duş alanı yaratman. Duş teknesi yerine kaliteli bir duşakabine yatırım yap. Havlularını eleyip, yedek malzemelerine fazla yer ayır ve gerçek ihtiyaçlarını gidermeye yetecek bir banyo dolabı edin. 
 

Islak Zemin Tercihi ve Uygulaması


Banyo dekorasyonu sırasında kaymaz ve kolay silinebilir bir zemin tercih etmen çok önemli. Zemin taşını, duvarda kullanacağın renkten biraz daha koyu seçersen mekânı, olduğundan daha büyük hissedersin. Büyük plakalar halindeki taşlar da ferahlık hissi verir. Üstelik daha az derz kullanılacağı için uzun vadede temizliği daha kolay olur. Banyo dolabı, varsa lavabo ve klozet ayağı gibi birleşme noktalarının doğru yerleştirildiğinden emin olmak için uygulama sırasında orada olmanı tavsiye ederim. Yanlış fayans uygulaması, banyo dekorasyonu için büyük hata olur. 

 

Süpürülebilirlik İlkesi


Banyo dekorasyonu sırasında tercih edeceğin duvara monte banyo dolabı, asma klozet ve lavabo, günlük temizliğini çok rahatlatır. Mümkünse yere fazla bir şey koymamaya özen göster. Banyo halısı bile banyo yapmadığın zaman ihtiyacın olan bir şey değil. Duşa girmeden önce yere sereceğin bir havlu yeterli. Çöp kovasını ve tuvalet fırçasını da duvara asılabilir modellerden seçersen banyo temizliğine ayırdığın sürenin çok azaldığını göreceksin. Hem küçücük sandığın banyon, gözüne çok daha büyük görünecek.

 

Banyo Dolabı Seçerken


Banyo dolabı seçmek, banyo dekorasyonu sürecinin en can alıcı noktası. Bu aşamada nasıl yaşadığına bakman gerek. Kendine şu soruları sorarak plana başlayabilirsin: Banyo havlularımızı ya da bornozlarımızı banyoda mı, yoksa yatak odasında mı saklamayı tercih ediyorum? Sık alışveriş yapıyor muyum, yoksa stoklu mu yaşıyorum? Makyaj malzemelerimi banyoda mı, yatak odasında mı bulundurmayı tercih ediyorum? Yedek tuvalet kâğıtlarını saklayabileceğim başka dolaplar var mı, yoksa bunlar banyoda mı durmalı? Raflarla mı, çekmecelerle mi daha rahat düzene girerim? Eğer yukarıdakilerin tamamı banyoda duracaksa banyo dolabı bol çekmeceli olmalı. Kalabalık aileler için klozetin üzerindeki duvardan da yararlanmakta fayda var. Klozetin üzerine banyo dolabı yerine raf takmak da bir seçenek olabilir ama temizlik için yeni bir zemin oluşturmak istemiyorsan kapalı modeller daha mantıklı. 

 

Aynanın Gücü


Küçük mekânı büyük ve aydınlık göstermenin en kolay yolu ayna kullanmak. Banyo dekorasyonu sırasında lavabonun üzerindeki aynayı ne kadar geniş tutabilirsen banyon o kadar geniş görünür. Bu, ayna kapaklı bir banyo dolabı da olabilir. Dört duvarı fayans kaplamak zaten artık çok demode. Bir duvarı tamamen aynalı banyo dolabı haline getirmeyi de değerlendirebilirsin.