Mobilya sabitleme hakkında merak ettiğin detaylar burada. Hangi eşyalar sabitlenmeli? Mobilya sabitleme süreci öncesi nelere dikkat etmeli? Duvara eşya sabitlemek neden önemli? Cevaplar yazımızda!

Mobilya seçimi, pek çoklarının en sevdiği alışveriş türleri arasında üst sıralarda yer alır. Odanın tarzıyla uyumlu, birbirinden güzel yemek masaları, koltuk rahatlığında lüks sandalyeler, mekana girer girmez göze çarpan iddialı berjerler, odayı genişleten devasa aynalar, tüm günün yorgunluğunu çeken ayaklarının rahat etmesine yardımcı olan yumuşacık puflar ve daha neler neler… Ancak tüm bu eşyaların evde güvenli ve şık duracağı bir yer olması da gerekir. Özellikle bebekli ve çocuklu evlerde mutlaka uygulanması gereken mobilya sabitleme süreci hakkında bu yazıdaki ipuçlarından örnek alabilirsin. Mutfaktaki beyaz eşyalardan dolaplara, raflardan çekmecelere; yatak odasındaki gardıroptan şifonyere; çocuk odasındaki kitaplıktan dolaba evin her yerinde duvara mobilya sabitleme sürecini başlatman son derece önemli ve gerekli. Gel, bu işin detaylarına daha yakından bakalım!Sabitlenmesi Gereken Eşyalar Nelerdir?


Mobilya nasıl sabitlenir, konusuna girmeden önce hangi ürünleri duvara sabitlemen gerektiğine yanıt veriyoruz. İster yaşadığın ister çalıştığın yer olsun herhangi bir olumsuz durum anında sana ve sevdiklerine zarar verebilecek mobilyaları olduğu yere sabitlemende büyük yarar var. Peki, eşya sabitlemede öncelikli ürünler hangileri? Cevap aşağıda.


 • Dolaplar: Büyük boy dolaplar, gardıroplar ve kitaplıklar ev içinde en çok sabitlenmesi gereken mobilyalardan. Zira bu dolaplar olsun, kitaplıklar olsun, üzerindeki ağırlık nedeniyle düşme riski taşır ve çocuklar için tehlikeli olabilir. Dolayısıyla bir dolabın duvara nasıl sabitleneceğini bilmen mühim. İşte, detaylar:

  • Dolabını duvara sabitlemek için öncelikle bir L aparatına ve ona uygun vidalara ihtiyacın olacak. Bu aparatı, bir tarafı dolabının arkasına, diğer tarafı ise duvara değecek biçimde konumlandıracaksın. Bu bilgiyle bu mobilya sabitleme aparatlarını dolabının arkasına vida ile tutturmaya başla. Sonrasında duvara sabitleyeceğin bu aparatla dolabının emniyetini sağlamış oluyorsun. • Televizyonlar: Televizyonlar da sabitlenmesi gereken ürünlerden. Özellikle merak dürtüsüyle etrafını keşfeden bebekler, kocaman bir ekrana sahip olan bu parlak nesnelerden fazlaca etkilenebilir ve onlarla etkileşime geçmek isteyebilir. Dolayısıyla evindeki televizyonun mutlaka ama mutlaka duvara sabitlenmesi gerekir. Nasıl mı?

  • Televizyonu duvara sabitlemek için gereken bir sabitleme aparatını edindikten sonra ürünün kullanma kılavuzundaki talimatlar ışığında sabitleme adımlarını teker teker izle. Bu aşamada televizyonun düz durduğundan emin ol ki sabitleme sonrası ürün düzgün dursun. • Raflar: Özellikle mutfaktaki rafların mutlak suretle sabitlenmesi gerekir. Büyük veya ağır eşyaları taşıyan bu mobilya türlerini nasıl sabitleyeceği bilmiyorsan okumaya devam etmen yeterli.

  • İster dörtlü ister beşli ister altılı ister daha fazla sayıda rafa sahip olan mobilyalarını evinin neresinde olursa olsun duvara sabitlemende yarar var. Tıpkı dolap sabitleme gibi, rafları sabitlerken de belli aparatlar kullanman gerekiyor. Raf sabitlemek için uygun aparatlara eriştikten sonra talimatları takip ederek uygulamayı tamamlayabilirsin. • Buzdolabı: Buzdolapları büyük ve ağır düşük olduğu için duvara mutlaka sabitlenmesi gerekir. Peki, ama buzdolabı nasıl sabitlenir? İşte, böyle:

  • Buzdolaplarını duvara sabitlemek için genellikle çelik tel veya kablo, cıvata, dübel, delik açma matkabı, halka ve vida gibi malzemeler yeterli olur. Buzdolabının arkasındaki metal plakalar veya ayakların altında bulunan delikler, çoğunlukla sabitleme aparatlarının takılacağı alanlardır. Dolayısıyla senin buzdolabındaki uygun alanı bulup bu alana karşılık gelecek noktayı duvarda işaretlemen gerekiyor. Daha sonra sıra matkapta. İşaretli yerlere, matkap yardımıyla delikler aç ve dübelleri bu deliklere yerleştir. Daha bitmedi! Dübellerin içine vidaları koy ve sabitle. Ardından sabitlemek için kullanacağın kabloyu al ve buzdolabı ile duvar arasındaki mesafe kadar kes. Sonra kablonun her ucuna bir halka tak. Artık son aşamaya geldik.    Kabloyu sabitleme noktalarına taktıktan sonra hakları da duvardaki vidalara yerleştir ve işlem tamamlansın! • Aynalar: Hemen hemen herkesin evinin birçok odasında yer alan ayaklı aynaların duvara sabitlenmesi son derece önemli. Özellikle büyük olanlar, herhangi bir olumsuz durumda, çocuklar ve diğer hane halkı bireyleri için risk teşkil edebilir. Dolayısıyla ayaklı aynaların olduğu yerde sabit durması gerekir.

  • Aynaları duvara sabitlemede kullanılan en yaygın örnek, onları ya duvara çivilemek ya da çift taraflı yüksek tutucu özellikli bantlarla yapıştırmaktır. • Küçük eşyalar: Küçük, sert ve köşeli eşyaların, özellikle bebek veya çocuk oyuncaklarının duvara sabitlenmesi de önerilmektedir.


Bu eşyaların duvara sabitlenmesi, evdeki herkesin güvenliği için önemli. Ancak bu listeye ek olarak evdeki herhangi bir eşyanın düşme riski taşıdığı durumlarda da duvara sabitlenmesi gerekebileceğini unutma!

Sabitleme Öncesi Bunu Yapmayı Unutma!  


Mobilyaları duvara sabitlemeden önce aşağıdaki adımların izlenmesi, güvenli bir kurulum için gerekli olabilir:


 • Mobilya ağırlığının değerlendirilmesi: Duvara eşya sabitleme sürecinin öncesinde mobilyanın ağırlığına göre uygun bir sabitleme yöntemi seçmek son derece önemli. Sabitleme yöntemi, mobilyanın ağırlığına ve duvarın malzemesine bağlı olarak değişebilir.

 • Duvarın malzemesinin değerlendirilmesi: Mobilya sabitleme yöntemi, duvarın malzemesine de uygun olmalı. Mobilya, duvarın çimento veya tuğla gibi sert bir malzemeden yapılmış olması durumunda farklı bir sabitleme yöntemi gerektirebilir. Duvarın malzemesini değerlendirmek, uygun mobilya sabitleme ürünleri seçmek için oldukça mühim.

 • Uygun araç ve ekipmanların temini: Eşyaları duvara sabitleme işlemi için uygun araç ve ekipmanların temin edilmesi gerekir. Bu araçlar arasında dübel, matkap, vida, sabitleme cihazları ve kilitler bulunabilir. Ayrıca, gerekirse bir metre veya şerit ölçü aleti kullanarak mobilyanın doğru konumunu belirlemek de şart.

 • Mobilyanın doğru konumlandırılması: Mobilyanın duvara doğru konumlandırılması, mobilyanın sabitlenmesi için ilk koşul. Mobilyanın doğru konumlandırılması, mobilyanın yükünün dengelenmesine ve mobilyanın düzgün bir şekilde yerleştirilmesine yardımcı olacaktır. Kimse evinde yamuk duran bir mobilya görmek istemez, değil mi?

 • Talimatları takip etmek: Her mobilya, üreticinin sağladığı talimatlara uygun olarak sabitlenmelidir. Mobilya sabitleme işlemi sırasında mobilyanın talimatlarını dikkatlice oku ve sabitleme yöntemini talimatlara uygun olarak uygula!Mobilya Sabitlemek Neden Önemli?


Eşyalar nasıl sabitlenir, hangi mobilyaların öncelikli olarak sabitlenmesi gerekir, gibi ilk akla gelen soruları cevapladığımıza göre sırada sabit mobilyaların neden önemli olduğu olduğunu açıklamak var. İşte, mobilyaların neden sabitlenmesi gerektiği ile ilgili bazı nedenler:
1.Mobilyaların Düşme Riski: Özellikle büyük boyutlu ve ağır mobilyalar, pek çok farklı sebepten düşme riskiyle karşı karşıyadır. Herhangi bir afet anında ya da bebeklerin hareketleriyle düşebilen sabitlenmeyen dolaplar, kitaplıklar ve diğer mobilyalar, yere düşerek insanlara veya evdeki diğer eşyalara zarar verebilir.
2.Deprem Riski: Deprem gibi doğal afetlerde, mobilyaların düşmesi ve insanların yaralanması riski artar. Mobilyaların duvara sabitlenmesi, deprem sırasında daha az hareket etmesine ve insanların güvende kalmasına yardımcı olur.
3.Genel Güvenlik: Sabitlenmemiş mobilyalar, evdeki herhangi bir kişinin hareketleriyle bile sallanabilir veya devrilebilir. Bu, evdeki herkes için bir güvenlik riski oluşturur.
4.Yasal Sorumluluk: Mobilyaların düşmesi sonucu meydana gelen yaralanmalar veya hasarlar, ev sahibinin yasal sorumluluğunu doğurabilir. Bu nedenle mobilyaların duvara sabitlenmesi ev sahipleri için bir sorumluluk niteliğindedir.
Görüldüğü üzere mobilyaların duvara sabitlenmesi, evdeki herkesin güvenliği için son derece önemli. Herhangi bir mobilyayı sabitlemeden önce mobilyanın ağırlığına, yerleştirildiği yüzeye ve kullanılan yönteme uygun şekilde sabitlemen gerektiğini de unutma!
Ayrıca evin için değişik dekorasyon fikirleri hakkında bilgi almak istersen Ev Dekorasyon Fikirleri başlıklı yazımıza mutlaka göz atmalısın. Bu yazıda evinde kullanabileceğin işlevsel mobilyalardan dekoratif objelere, Retro salonlardan minimalist mutfaklara çeşit çeşit ilhama denk gelebilirsin. Şimdiden keyifli okumalar!