Yeni yıla yurt dışında girmek isteyenler buraya. Yılbaşı yurt dışında nerede kutlanır, sorusunun cevabını öğrenmek için okumaya hemen başla!

Yılbaşı tatili en güzel nerede geçer? Bu sorunun tek bir cevabı yok, elbette. Dünya üzerinde yeni yılı geçirmek için gidebileceğin bir dolu ülke ve rota mevcut. Büyülü şehirlerini bünyesinde barındıran Almanya, kartpostallara konu olan Fransa, özgürlükler ülkesi Amerika, romantizmi doruklarında yaşayabileceğin şehirleriyle Çek Cumhuriyeti, kraliçenin memleketi İngiltere, her yeri ayrı güzel Macaristan, beyaza bürünmüş Kızıl Meydanı ile Rusya ve daha niceleri yılbaşında yurt dışı turu yapabileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor. Gel, sen de yeni yıla farklı bir ülkede girerek yılbaşı gecesini ve tatilini en ilginç şekilde deneyimle! Aşağıdaki ülkeler arasından seçimini yap ve tatilini planlamaya hemen başla!
 

Almanya’da Yılbaşı


Yılbaşında yurtdışı turları arasında en popüler olabilecek adayla başlıyoruz, Almanya. Uzun yıllardır milletimizin büyük bir bölümüne vatan olmuş bu ülkede yeni yıla girmek bir başka güzel. Hem tanıdık hem yabancı birçok şehri ile Almanya’da, tüm diğer batılı ülkeler gibi 24 Aralık’tan 1 Ocak’a kadar eşsiz kutlama havası hakim oluyor. Yediden yetmişe her yaştan ve cinsiyetten kişinin katılım gösterdiği bu kutlamalar, İsa’nın doğduğu gün sayılan 24 Aralık’ta resmen başlıyor. Birtakım dini seremonilerin gerçekleştirildiği bu özel günden sonra ülkenin her şehrinde yeni yıla giriş hazırlıkları başlıyor.  Özellikle başkent Berlin sokakları, coşkuyla yapılan kutlama sesleri ile inlerken süslemeler ve ışıklandırmalar da göz dolduruyor. Gece 00.00’da kafanı kaldırdığında göreceğin havai fişeklerle gökyüzü neredeyse görünmez oluyor. Dolayısıyla Berlin, yılbaşını geçirebileceğin en güzel şehirlerden.
 
Ancak sadece Berlin değil, Almanya’nın başka başka şehirleri de yeni yıl kutlamasında bulunmak için güzel seçenekler arasında. Örneğin Dresden, pek çok farklı özelliğiyle yeni yıl için son derece uygun. Özellikle yılbaşı pazarları denince akla ilk gelen yerlerden olan Dresden, yaklaşık 600 yıldır yılbaşı pazarları geleneğini kararlılıkla sürdüren kentlerden. Düşünsene, bir Pazar ki içinde lunapark bile var! Sen de yılbaşında bu eğlencenin bir parçası olmak istersen Dresden’deki konaklamanı ayarla ve geri sayımı başlat!
 

Hollanda’da Yılbaşı


Hollanda’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Amsterdam, yılbaşında ayrı güzel. En çok turist çeken kentlerden de olan Amsterdam; ulaşımının kolaylığı, eğlencenin çeşitliliği, düzenli sokakları ve güler yüzlü insanlarıyla kesinlikle yılbaşını geçirmek için harika bir şehir. Peki, yeni yılda Amsterdam’da nerelere gidilir, ne yapılır? Bu soruların cevabı ise hemen aşağıda.
 
Amsterdam’ın en ünlü merkezleri arasında Mazzo, Korsakof, Panama Club Amsterdam, Escape ve Power Zone’u saymak mümkün. Dolayısıyla tüm bu mekanlara giderek iyi vakit geçirebilirsin. Bunlara ek olarak Çin Mahallesi Nieuwmarkt, şehrin en ünlü noktası olan Rembrandtplein ve gece klüplerinin yoğunlaştığı Leidseplein da Amsterdam’da görülecek yerler ve mekanlar listene eklemen gerekenlerden. Ayrıca kentte her sene Twist New Year’s Eve Party ve Awakening’s New Year’s Eve Special etkinliği düzenleniyor. Çılgın eğlenceye doyacağınız bu partilerde unutulmaz anlar yaşayabilir, sevdiklerinle harika zamanlar geçirebilirsin. Kısacası sen de yılbaşında yurt dışı nereye gidilir, diye soruyorsan cevaplardan biri mutlaka Amsterdam olmalı.
 

Fransa’da Yılbaşı


Normal zamanlarda da milyonlarca turistin akın ettiği şehirleriyle Fransa, yılbaşında da son derece popüler. Her sene kasımdan başlayarak süslenmeye başlayan Fransa şehirleri, Noel’i kutlamanın ardından yeni yıl için de etkinliklere devam ediyor. “Yılbaşında yurt dışında nereye gidilir?” in cevabı niteliğinde olan Paris, ülkenin en sevilen şehirlerinden biri. Başkent Paris’teki Tuileries Bahçesi, yılbaşında mutlaka görmen gereken mekanlardan. Burada, şehrin ve belki de ülkenin en güzel Noel Pazarları kuruluyor. Bir diğeri ise ülkenin finans merkezi olan La Defense’ta. Tuileries Bahçesi’ndeki Noel Pazarında koskocaman bir dönme dolap bile var. Galeries Lafayette’de bulunan dev yılbaşı ağacı da görmeye değer. Her yıl devasa yeni yıl ağacıyla ziyaretçileri büyüleyen bu mekan da Paris’e gittiğinde görmen gereken yerlerden.
 
Ayrıca Paris’te yılbaşı kutlamaları, herkesin sandığı gibi Eyfel Kulesi çevresinde değil, Zafer Takı’nda yapılıyor. Her sene Zafer Takı ışıl ışıl süslemelerle donatılıyor ve ziyaretçilere unutulmaz bir görsel şölen izletiliyor.
 

Cape Town’da Yılbaşı


Cape Town da yılbaşını geçirmek için harika bir seçenek olabilir. Özellikle kış ve soğuk sevmeyenler için son derece ideal olan Cape Town; eğlenceli konserleri, gökyüzünü aydınlatan havai fişek gösterileri, her yerden duyabileceğin müzikleri ve güler yüzlü insanlarıyla tam aradığın yılbaşı etkinliğini sana getiriyor. Üstelik burada yeni yıl kutlamaları sadece tek gün değil. Tam üç koca gün boyunca kutlanan yılbaşı, ister tek başına ister arkadaşlarınla istersen de ailenle gideceğin Cape Town’da seni bekliyor. Kısacası sen de Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town kentinde gerçekleştirilen çılgın yeni yıl kutlamalarını deneyimlemek istersen, uçak biletini hemen al, tatilini garantile!
 
Ayrıca bu güzel yarımadaya gitmişken oranın nimetlerinden yararlanmayı da unutma! Örneğin Cape Town, çok çeşitli deniz ürünleriyle ünlü. Dolayısıyla yılbaşını, harika etkinliklerle kutladıktan sonra yeni yılın ilk günlerini, leziz balıkları tadarak geçirebilirsin. Bunun yanı sıra devekuşu carpaccio’dan timsah etine, salyangozdan antilop bifteğine farklı tatlar denemeye açığım, dersen Cape Town’da bu lezzetlere doyacaksın, diyebiliriz. Dolayısıyla sen de Güney Afrika’nın bu harika kentinde yılbaşını deneyimle ve mideni en farklı baharatlarla tatlandırılmış balık yemekleriyle doldurup memleketine geri dön!
 
Amerika’da Yılbaşı 

Özgürlükler ülkesi olarak anılan Amerika, doğudan batıya pek çok farklı şehriyle yeni yılı coşkuyla kutluyor. New York City, Las Vegas, Chicago, Florida, Los Angeles, Texas, Colorado, Boston ve Washington yeni yıl kutlamalarında en çok tercih edilen eyaletler arasında yer alıyor. Dolayısıyla sen de Amerika’da yeni yıl yurt dışı turlarına katılmak istersen bu eyaletlerin tura dahil olduğundan emin ol. Örneğin harika yılbaşı kutlamalarına sahne olan Leavenworth, Washinton içinde yer şehirlerden. Buradaki ışık festivali, tam tamına üç hafta boyunca sürüyor. Hafta içi veya hafta sonu fark etmeksizin çılgınca dans edebilir ve ışık gösterilerinin tadını çıkarabilirsin. New York City ise Christimas zamanı bir başka güzel. 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlana gece başlayan Noel kutlamalarının ardından şehirde enerji bitmiyor. Yeni yıl kutlamaları ile eğlenceye kaldığı yerden devam eden New Yorklular, gelen yerli ve yabancı turistlerle yılbaşı coşkusunu sonuna kadar yaşıyor. Kısacası New York ve Washington gibi pek çok diğer eyalet ve şehir, Amerika’da yılbaşını geçirmek isteyenleri heyecanla bekliyor olacak.
 
Avustralya’da Yılbaşı

Yeni yılda gidilecek ülkeler listemizin sonuncusu olan Avustralya, yeni yıla ilk giren şehirlerden biri olan Sydney ile turistleri kendine çekmeyi her sene başarıyor. Yılbaşı gecesi Sydney Limanı’na doluşan milyonlarca insana ek olarak evlerin balkonlarından da yeni yıl kutlamalarını izleyen insanlar, coşkuya dahil oluyor. Sydney’deki yılbaşı partilerine ev sahipliği yapan en ünlü mekanlar arasında Sydney Opera House, Harbour Party at Luna Park, Darling Harbour, Royal Botanic Gardens, Harbour’s Edge ve Harbour of Lights Cruise’u saymak mümkün