Bebeğin pişik mi oldu? Ne yapacağını bilmiyor musun? O halde bu yazı tam sana göre. Okumaya hemen başlayarak bebelerde ve yetişkinlerde pişik nedenlerini ve tedavisini öğrenebilirsin.

Bebeğinin özellikle ilk aylarında vücudunun bazı bölgelerinde küçük kırmızı noktacıklar görmüşsündür. Bazen ensede, bazen kasıklarda, bazen diz arkalarında bazen de boyunda görülen bu küçük kırmızı noktacıklar, çoğu zaman zararsız olsa da zamanında müdahale edilmediğinde can yakıcı olabilir. Ancak bu noktacıklar sadece bebeklerde görülür, diye düşünenlerdensen yanıldığını söylemek isteriz. Zira pişik olarak adlandırılan bu izler, yetişkinlerde de pekala görülebilir. Biz de bu yazıda pişik neden oluşur, nedir, sebepleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir, konularına eğiliyoruz. Okumaya devam ederek pişik neden olur, sorusunun ayrıntılı yanıtını öğrenmen mümkün. Hazırsan “Pişik nedir?” ile başlıyoruz.Pişik Nedir?


Pişik nasıl oluşur, konusuna geçiş yapmadan önce bu deri izlerinin ne demek olduğunu kavramakta yarar var. Pişik, bebeklerde veya yetişkinlerde cilt tahrişine ve kızarıklığa neden olan bir deri rahatsızlığıdır. Genellikle bebeklerde, cilt hassasiyeti ve sürekli olarak bezlenmeleri sebebiyle daha çok görülen pişik, yetişkinlerde de cilt sürtünmesi, terleme veya enfeksiyon gibi faktörlerin etkisiyle gelişebilir.

Pişik genellikle nemli, sıcak ve sürtünmenin olduğu bölgelerde ortaya çıkma eğilimindedir. Bebeklerde en yaygın olarak popo bölgesinde görülür. Pişik belirtileri arasında kızarıklık, tahriş, kabarcıklar, ağrı, kaşıntı ve bazen de ciltte soyulması görülebilir. Peki pişik ne kadar sürede geçer? Eğer tahriş olmuş deri bölgesinin bakımı iyi yapılırsa pişik, birkaç içinde kendiliğinden yok olacaktır. Dolayısıyla pişik tedavisinde, bebeklerde düzenli olarak bez değiştirme, cildin temiz ve kuru tutulması, hava sirkülasyonunun sağlanması son derece önemli. Sen sen ol, bebeğinin bezini mümkün olduğunca sık değiştir ve bezi sıkı olmayacak şekilde takmaya özen göster. Pişik kremleri veya merhemleri de cildi korumak ve iyileştirmek için kullanılabilir. Ağır veya sürekli pişik durumunda ise doktorunun önerilerini takip etmeyi ihmal etme.
Tüm bu yararlı bilgilerin ardından sırada pişiğin nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyoruz. Aşağıdaki maddelerde bebeklerde ve yetişkinlerde pişik nasıl oluşur, görmek mümkün.


 • Islaklık: Pişik genellikle ıslak veya kirli bir cilt üzerinde gelişir. Bebek bezinin uzun süre ıslak veya kirlenmiş kalması, cildin tahriş olmasına ve pişiğin oluşmasına yol açabilir.

 • Sürtünme: Cilt üzerindeki sürtünme veya ovma hareketleri pişiğin oluşmasına katkıda bulunan bir diğer unsur. Bebeklerde, alt bezi veya giysilerin sürtünmesiyle popo bölgesinde pişik gelişebilir.

 • Terleme: Terleme, cildin nemli kalmasına ve pişiğe yol açabilir. Terleme, bebeklerde ve yetişkinlerde pişiğin oluşumuna katkıda bulunan en önemli faktörlerden.

 • Hassas cilt: Bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha hassastır ve daha kolay tahriş olabilir. Bu nedenle bebeklerde pişik oluşma riski daha yüksektir.

 • Kimyasal iritasyon: Bazı temizlik ürünleri, sabunlar, losyonlar veya bez değiştirme ürünleri gibi kimyasallar cildi tahriş edebilir ve cilt yüzeyinde pişiğin oluşmasına neden olabilir.

 • Mantar veya bakteri enfeksiyonları: Nemli bir cilt, mantar veya bakteri enfeksiyonlarına karşı daha hassas demektir. Bu enfeksiyonlar pişiğin şiddetini artırabilir.


Bu faktörlerin kombinasyonu; cildin tahriş olmasına, kızarıklık, şişlik, ağrı ve kaşıntı gibi pişik belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Pişiği önlemek için düzenli olarak bez değiştirme, cildin temiz ve kuru tutulması, hava sirkülasyonunun sağlanması gerekir. Ayrıca bebeklerde kullanılan cilt bakım ürünlerinin seçimine dikkat etmek ve kimyasal tahrişe yol açabilecek ürünlerden kaçınmak da önemli.Bebeklerde Pişik Nedenleri


Sen de bebeğindeki pişik sebeplerini arıyorsan yazının bu kısmı tam sana göre. Tahmin edeceğin üzere bebeklerde pişik nedenleri birkaç unsura dayanır. Bunlardan ilki ve en önemlisi tabi ki bebeklerin hassas ve narin cilt tabakası. Hassas ciltler, tahriş olmaya çok daha müsaittir. Dolayısıyla havanın normalden sıcak olması, fazla kilo, bebek bezi değiştirilme sıklığının az olması, yeni besinlere geçiş ve diğer pek çok faktör, bebeğinin narin cildinde kızarıklıklara ve tahrişe sebep olabilir. Tüm bunların önüne geçmek ve bebeğinin gününü huzurla geçirmesini sağlamak için bez değişimini sık aralıklarla yapman tavsiye edilir. Bezi değiştirirken de bebeğin cildini nazikçe temizlemeyi ve kuru bir bez kullanmayı unutma. Ayrıca bir uzmana danışarak uygun krem ve merhemlerle inatçı pişikleri yenebilirsin. Diğer yandan eğer bebeğin ek gıda döneminde yeni bir besin denediyse bu durum, dışkısında değişikliğe yol açabileceği için pişiği de tetikleyebilir. Aynı şekilde antibiyotik kullanımı, bağırsak florasını etkileyeceği için ishale yol açabilir ve bebeğin pişik olabilir. Tüm bu faktörler, pişik sürecinde göz önünde bulundurulması gerekenlerden. Kısacası bebeklerde pişik; terlemeden yeni gıdaya geçişe, bez değişikliğinden hassas cilde pek çok farklı nedenden dolayı görülebilir. İnatçı pişik durumları karşısında doktoruna başvurman oldukça önemli.Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir?


Pişik nedenlerini belirttikten sonra bebeklerde pişiğe ne iyi gelir, sorusuna yanıt arıyoruz. Aslında bu sorunun cevabını yukarıdaki bölümlerde verdik. Ancak burada maddeler halinde sıralayarak konuyu daha iyi anlamana yardımcı olmak isteriz. İşte, bebeklerde pişiğe iyi gelen durumlar!

Düzenli bez değiştirme


Islak veya kirlenmiş bezlerin uzun süre ciltte kalması pişiği tetikleyebilir. Bebeğin alt bezini sık sık değiştirmek, cildin kuru ve temiz kalmasını sağlar. Özellikle bebeğin idrar veya dışkısı olduğunda hemen bez değiştirmek önemlidir ve pişik oluşma ihtimalini azaltmaya yardımcı olur.

Cildin temizlenmesi


Pişik oluşan bölgeyi her bez değişiminde nazik bir şekilde temizlemek gerekir. Bebekler için hassas cilt temizleyicileri veya su kullanarak cildi hafifçe temizleyebilirsin. Sert bir şekilde ovuşturmak veya tahrişe neden olabilecek sabun veya losyonlar kullanmaktan kaçınmaya özen göster.

Cildin kuru tutulması


Pişikli bölgeyi mümkün olduğunca kuru tutmak gerektiğini artık biliyorsun. Bebeğin alt bezini takarken bezin gevşek şekilde takıldığından emin ol. Bebek bezi kullanılan dönemde, sık sık hava banyosu vermek veya alt bezi açık bırakarak cildin hava almasını sağlamak da faydalı olabilir.

Pişik kremleri veya merhemleri


Bebeklerde pişik tedavisinde kullanılan özel pişik kremlerini veya merhemlerini kullanabilirsin. Bu ürünler cildi koruyarak iyileşmeyi hızlandırabilir. Tabi ki bu ürünler, doktorunun tavsiye ettikleri arasından seçilmeli.

Pamuklu giysiler ve bezler


Bebeğin cildinin hava almasını sağlamak için doğal ve pamuklu kumaştan yapılmış giysiler ve bezler tercih edilmeli. Sentetik malzemeler cildi tahriş edebilir ve nem birikmesine neden olabilir.

Diyet düzenlemesi


Yukarıdaki bölümlerde de bahsedildiği üzere bebeklerde diyet değişiklikleri, pişiğin şiddetini bazı durumlarda azaltabilir. Doktoruna danışarak bazı gıdaları bebeğinin öğününden geçici olarak çıkarıp ekleyebilirsin.

Yetişkinlerde Pişik Sebepleri


Yazının son bölümünü sıkça merak edilen yetişkinlerde pişik sebepleri ile getiriyoruz. Yetişkinler de pişik olabilir ve bu durumun sebepleri, bebeklerdekinden çok da farklı değildir. Sürtünme, ıslaklık ve nem, enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar ve irritan faktörler yetişkinlerin cildinde tahrişe ve dolayısıyla pişiğe yol açabilir. Peki, bu durumda ne yapmak gerekir? Cevap aşağıda.


 1. Cildi temiz ve kuru tutmak: pişik tedavisinde cildi temiz ve kuru tutmak önemli. Islak veya terlemiş bölgeleri kurulayarak ve nemli kalmaktan kaçınarak pişik oluşumunu önlemek mümkün.

 2. Gevşek ve nefes alan giysiler tercih etmek: Rahat, pamuklu ve nefes alan giysiler tercih edilmelidir.

 3. Pişik kremi veya merhem kullanmak: Pişiği yatıştırmak ve cildi korumak için pişik kremleri veya merhemleri kullanabilirsin.

 4. Irritan faktörlerden kaçınmak: Pişik sürecinde tahriş edici kozmetik ürünlerden, kimyasallardan veya giysilerden kaçınman iyi olacaktır.

 5. Doktora danışmak: Şiddetli veya uzun süren pişik durumlarında bir hekimden destek almak en iyisi. Doktorun önerdiği tedavi yöntemlerini deneyerek pişiği giderebilirsin.


Ayrıca sıcak havalarda cildine nasıl bakman gerektiğini de öğrenmek istersen Yaz için Cilt Bakım Tüyoları yazımızı mutlaka okumalısın!