Eyvah, kedin kuru mama yemiyor! İşte olası sebepleri ve bu durumun önüne geçebilmek için yapabileceklerin.

Kediler yemek konusunda seçici ve oldukça titiz olabilir. İster yetişkin ister yavru olsun, kedin için doğru yiyeceği bulmak hiç bitmeyen bir arayışa dönüşebilir. Bir kedinin daha önce sevdiği yemeği reddetmesi, bir sağlık sorununun işareti olabilir veya ürünün yeterince lezzetli veya besleyici olmadığını gösterebilir. Eğer sen de kedi kuru mama yemiyor derdine düştüysen, doğru yerdesin. Kedim kuru mama yemiyor ne yapmalıyım sorusuna bu rehberimizde yanıt bulacak ve altında yatan sebebi bularak kedinin daha dengeli ve sağlıklı bir diyete kavuşmasına yardımcı olacaksın.

 

Kedinin Kuru Mama Yemesi Neden Önemli?


Bazı kaynaklar kuru kedi mamasını türe uygunluk açısından soru işareti olarak ele alsa da kuru mamanın aslında kedi beslenmesi için - özellikle de yaş mamaya göre - bariz avantajları vardır. Daha düşük su ve protein içeriği ve daha yüksek karbonhidrat içeriği olduğu için kuru mama bazen dengeli bir kedi diyeti için yeterince sağlıklı olarak değerlendirilmiyor. Ancak kuru kedi maması, kedinin yeterince suya erişimi ve yeterince su içmesi koşuluyla zararlı değil, aksine faydalıdır. Hava geçirmez kaplarda tutuldukları sürece paket açıldıktan sonra daha uzun süre saklanabilir, sahibi gün içinde uzakta olsa bile kedinin mamaya erişebilmesi için kapta daha uzun süre kalabilir, yoğun kedi ebeveynleri için bir avantaj sağlar ve kısıtlı bütçeye sahip evcil hayvan sahipleri için konserve ıslak mamaya oranla bütçe koruyucu bir fayda sunar. Kedinin günlük aldığı besin miktarını yalnızca kuru mamayla beslendiğinde ölçmek ve tartmak daha kolaydır. Kuru mama taneleri ıslak mamalara göre daha az kokulu ve dağınıktır; bu da yaz aylarında özellikle bir avantaj olabilir. Birçok veteriner aynı zamanda kuru mamaların kedilerin dişleri için daha sağlıklı olduğunu öne sürerek onların sadece ıslak mamadan oluşan bir diyetle beslenmemesi gerektiğini savunuyor. Kuru mama yemeyen kedin varsa, kedinin yaşına uygun bütüncül bir diyet uyguladığı sürece ıslak veya kuru mama yiyor olması aslında çok da farklı değildir. Kedinin ağırlığını takip etmek ve onu doğru miktarda beslediğinden emin olmak çok daha önemlidir.

Kedim Kuru Mama Yemek İstemiyor, Neden?


Eğer kedim kuru mama yemek istemiyor diye endişeleniyorsan ele alman gereken ilk şey, sevmediği şeyin sadece kuru mama mı olduğu yoksa hiç yemek yemek istemediği mi olmalıdır. Kedime kuru mama yediremiyorum diyorsan, sebepleri aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:


  • Sağlık sorunları: Kedin genel olarak mamayı bıraktıysa ve ne kuru ne ıslak mamayı yiyorsa, onu kontrol ettirmen gerekebilir. Kedinde birçok durum iştahsızlığa neden olabilir ve hangisinin olduğunu tek başına anlaman zorlaşabilir. Diş hastalığı, mide rahatsızlıkları, enfeksiyonlar, böbrek hastalığı, karaciğer sorunları ve kanser gibi tıbbi şikayetlerin tümü kedinin yiyecek alımını azaltmasına neden teşkil edebilir. Veterinerin kedini belirgin hastalık belirtileri açısından inceleyecektir ancak iştahıyla ilgili endişeleri varsa kan örnekleri gibi başka testler de önerebilir.
  • Stres: Kedinde stres ve kaygı gibi davranış sorunları da kuru mama yememe problemlerine neden olabilir. Evdeki yeni evcil hayvanlar veya insanlar, kedini tedirgin edebilir, havai fişek gösterisi veya yakın zamanda gerçekleşen ev değişikliği gibi olaylar kedini stres açısından rahatsız edebilir.
  • Doku veya tanecik boyutuyla ilgili sorunlar: Farklı boyut ve şekillere sahip çeşitli kuru mamalar mevcuttur; bunlardan bazıları kedinin ilgisini diğerlerinden daha fazla çekebilir. Doğal olarak yavru kedi mamaları oldukça küçük olacak ve minik dişlerin idare etmesi kolaylık sunmayı amaçlayacaktır. Yetişkin kedi maması tek tip veya çeşitli şekillerde olabilir; kedin elbette birini diğerine tercih edebilir. Bazı kediler kuru mamanın dokusundan hoşlanmaz. Kediler doğası gereği etoburdur, bu nedenle kuru, ufalanan kuru mamalar yerine nemli, etli yiyecekleri tercih edebilir. Bu da aslında kedi kuru mama yemiyor yaş mama istiyor sorunsalının temel sebeplerinden biridir.
  • Kalitesiz beslenme: Kedini her zaman yaşam evresine uygun, kaliteli ve eksiksiz bir diyetle beslemelisin. Daha düşük kaliteli bazı ticari diyetler daha az et veya et türevleri içerebilir, bu da kuru mamanın lezzetinde bariz farklılıklara neden olacaktır.
  • Seçicilik: Kediler yemek konusunda seçici olmalarıyla ünlüdür; bir gün işe yarayan şey, ertesi gün işe yaramayabilir. Bazı kediler çeşitlilikten hoşlanır ve her gün aynı mamayı yemek onlar için sıkıcı olabilir. Diğer kediler aşinalık beslenir ve her zaman mutlu oldukları diyetin markasını yakın zamanda değiştirdiysen bu durumu yadırgayabilir. Yemek kaplarında yapılan değişiklikler de onları kuru mama yemekten soğutabilir. Eğer kedin çok fazla ödül maması tüketiyorsa kuru mamaya karşı iştahının kısıtlanması ve kuru mamayı sıkıcı bulması da oldukça olası.
Kedim Kuru Mama Yemiyor, Ne Yapmalıyım? 


1. Akıllı Kedi Maması Kabı Kullan
Kuru mama yemeyen kediye ne verilir diye araştırırken önce kedine kuru mama verdiğin yöntemi değiştirmeyi deneyebilirsin. Bu otomatik mama kapları, ilgi çekici tasarımlarıyla kedinin kuru mamaya karşı olan önyargısını kırmakta başarılı olabilir. Bununla birlikte bu kapların en büyük avantajı, uzaktan uygulama kontrolü sayesinde kedine beslenme yönetimi kontrolü sağlayabilme imkanı vermesidir. Kedinin yemek zamanlarını otomatik olarak ayarlayabilir, özelleştirilmiş beslenme çağrısına sahip cihazlar kullanarak kuru mama yemeyi tüylü dostun için eğlenceli ve keyifli hale getirebilirsin.
 
2. Hazine Avı Yarat
Kedilerin yemek için avlanma becerilerine bağlı olduğu ortada, dolayısıyla sen de bu doğal içgüdüyü lehine çevirerek kuru mamayla beslenme sürecini bir hazine avına dönüştürebilirsin. Gün içinde keşfedebilmesi için kedinin bulunduğu bölgelerin etrafına kuru mama sakla. Tırmalama oyuncağının yanında, yatmayı sevdiği pencerenin önünde veya en sevdiği uyku yerinin yakınındaki birkaç parça, bu beklenmedik bonuslarla karşılaştığında onu mutlu ederek avlanma içgüdüsüne hitap edebilir ve kuru mama yeme olasılığını arttırabilir.
 
3. Kuru Mamayı Ortalıkta Bırakma
Yine kedinin avlanma içgüdüsüne hitap eden bir bakış açısıyla kuru mamasını aslında öylece ortalıkta bırakman ve her an erişilebilir kılman da doğru olmayabilir. Bu yüzden de kuru mamayı daima kabında ve açıkta tutmak yerine onu bir oyun sonrası sunmak daha etkili olabilir. Etkileşimli bir oyuncak kullanarak bu oyuncağı av gibi hareket ettirebilir, böylece doğal içgüdülerinin devreye girmesini sağlayabilirsin. Oyuncağı kedinin yüzüne doğru sallamak yerine avın hareketlerini taklit ederek ilgi yaratabilirsin. Havadaki ve yerdeki hareketler arasında geçiş yaparak kedinin bu hareketleri takip edebilmesi için oyuncağı bir süre sabit tutarak oyunu iyice kızıştırabilir ve kedini keyiflendirebilirsin. Bu oyunu bir süre böyle devam ettirdikten sonra ödül olarak kuru mama verdiğinde kedin onu yemeye çok daha hevesli olacaktır.
 
4. Çekici Bir Ortam Yarat
Kedinin kuru mamasını yediği ortamın aşırı heyecan verici veya teşvik edici olması gerekmez, ancak yemek zamanı ortamının biraz düzenlenmeye ihtiyacı olabilir. Besleme istasyonunun temiz, rahat ve güvenli olduğundan emin ol. Kuru yiyecekleri bayatlayacak kadar uzun süre dışarıda bırakma ve mama kasesini düzenli olarak yıka. Kedi evini bir köpekle paylaşıyorsa veya yemek yerken etrafta olmayı seven küçük çocuklar varsa, besleme istasyonunu yüksek bir yere yerleştirmeyi dene. Yemek yerken pencereden dışarı bakmak isteyebilir ya da kimsenin onu rahatsız etmeyeceği sessiz bir yeri tercih edebilir. Bazen tek gereken yemek ortamında küçük bir değişiklik yapmaktır.
 
5. Kuru Mamayı Nemlendir
Bazen kuru mama kediler için fazla sert ve kuru gelebilir, bu özellikle sütten yeni kesilen yavru kediler için geçerlidir. Eğer yavru kedi kuru mama yemiyor diyorsan, kuru mamasını biraz ılık suyla ıslatarak vermeyi deneyebilirsin. Böylece dokusu ve yapısı yumuşayacak, özellikle de yeni çıkan dişleriyle tüketilmesi daha kolay olacaktır. Buna ek olarak kuru mamayı ıslatsan da ıslatmasan da kedinin daima temiz ve taze suya erişiminin olduğundan emin olmalısın.
 
6. Kedini Veterinere Götür
Bu çözümlerin hiçbirinin işe yaramaması durumunda sorunun altında yatan kök sebebi bulabilmek adına bazen kedini bir uzmana göstermek en doğru yöntem olabilir. Kedin her şeye rağmen kuru mama yemeyi reddediyorsa onu güvenilir bir sağlık uzmanına götürerek her açıdan kontrol edilmesini sağlayabilirsin.