Türkiye’nin birbirinden güzel motosiklet rotaları arasında kararsız mı kalıyorsun? İşte hoşuna gidebilecek birkaç etkileyici alternatif yol rotası.

Motosiklet meraklıları için Türkiye'nin doğa güzelliklerini seyrederek tamamlayabilecekleri motosiklet rotalarını bir araya getirdik. Bu rotalarda kimi zaman geçilen yollar kimi zaman da varılan noktalar nefes kesici olabiliyor. Sen de motosiklet ile uzun yollar kat etmekten hoşlanıyorsan senin için derlediğimiz rotaları mutlaka şans vermelisin. Anadolu'nun bin bir çeşit güzelliklerini izleyebileceğin bu yollarda belleğinde yer edecek güzel hikayeler biriktirebilirsin. Elbette derlediğimiz bu rotalar dışında daha pek çok yol alternatifi mevcut. Eğer yola düşmeye hazırsan işte senin için seçtiğimiz Türkiye motosiklet rotaları:

 

İstanbul - Kırklareli Rotası


İstanbul'a yakın motosiklet rotaları arayanlar için keyifli olduğu kadar da zaman zaman zorlu olan yolculuklardan birini sunan İstanbul - Kırklareli rotası, keskin virajlarıyla dikkatini sınayabiliyor. Fakat bu yolun sonunda seni bekleyen orman manzaraları her şeye değiyor. İstanbul çevresi motosiklet rotalarını merak edenlerin de sık sık tercih ettiği bu yol, İğneada'nın longoz ormanları ile noktalanıyor. İstanbul'dan başlayan yolculuk Kırklareli sınırından sonra Saray'dan geçiyor. Rotanın devamında ise yol Güngörmez, Bahçeköy ve Kıyıköy yönünde ilerliyor. Daha sonra Hamidiye, Kışlacık, Kızılağaç ve Demirköy'den geçtikten sonra İğneada'da noktalanıyor. Trafikten uzak bir rota çizmek isteyenler için bu güzargah son derece avantajlı. Fakat Istıranca dağlarının virajlarında motosiklete olan hakimiyetini konuşturman ve gözlerini yoldan ayırmaman gerekiyor. Sınırı geçmek isteyenler içinse rota Bulgaristan’a kadar uzatılabilir. Bu geziyi ufak bir yurtdışı kaçamağı haline getirmek son derece kolay. Dilersen yalnızca rotayı uzatmak amacıyla sınıra kadar gidip daha sonra geri dönebilirsin. Sen de ister İstanbul içinde ister ülke dışına taşan bir yolculuk planı oluşturabilirsin.

 

İstanbul - Yedigöller Rotası


İstanbul'dan başlayıp yönünü Anadolu'ya dönmek isteyenler içinse İstanbul - Yedigöller rotası oldukça keyifli. Popüler seçeneklerden biri olan Yedigöller rotası hem yoldayken hem de vardığın noktada sana eşsiz manzaralar sunuyor. Bu sebeple de İstanbul motosiklet rotaları arasında doğanın keyfine varacağın bir alternatif arıyorsan Yedigöller rotasını kesinlikle değerlendirmelisin. Varış noktası olan Yedigöller Milli Parkı'nda birbirinden güzel bitki türleri ve ilgi çekici hayvan popülasyonlarıyla karşılaşabilirsin. Şehirle başlayıp doğanın içerisinde sonlanan bu yolda nefis bir hafta sonu rotası oluşturabilirsin. İstanbul – Yedigöller arasında planladığın bu yolculuk, sonrasında seni farklı rotalara da sürükleyebilir. Bu nedenle şehirler arası yolculuklarda her ihtimale hazırlıklı olmanda fayda var. Yollara düştüğünde yapacağın yakıt harcamaların için Hopi anlaşmalı markaları tercih ederek hem Paracık kazanma fırsatını yakalayabilir hem de yol şartlarına hazırlıklı olabilirsin.


 

Gökçeada - Bozcaada Rotası


Ada sürüşlerinden hoşlananlar için ülkenin biraz daha batısında yer alan Gökçeada ve Bozcaada son derece keyifli yol manzaraları sunuyor. Eğer daha önce ada sürüşü yapmadıysan farklı bir deneyim yaşamak için mutlaka bu rotayı denemelisin. İzmir tarafından geliyorsan Ezine'de yer alan Geyikli Limanı'nı kullanarak feribota binebilirsin. İstanbul yönünden geliyorsan da Kabatepe limanı bu yolculuk için oldukça pratik. Motorunla gerçekleştirdiğin kısa bir feribot yolcuğundan sonra adaları iki teker üzerinde keşfe çıkabilirsin. Fakat konforlu bir sürüş istiyorsan adaları tercih etmen pek de avantajlı olmayacaktır. Çünkü yerleşim alanlarının dışına çıktığında çok sayıda virajla ve engebeli yolla baş etmek zorunda kalabilirsin. Eğer biraz maceradan zarar gelmez diyorsan adanın seni en güzel manzaralarla ödüllendireceğine de emin olabilirsin. Rotanı iyi planlayarak yol üzerindeki Rum köylerini ziyaret etmeyi de unutmamalısın. Tarihin izlerini yakından görebileceğin bu eski yerleşim yerlerinde lezzetli duraklar da bulabilirsin. Hem karnını hem de ruhunu doyuracak ada rotasından birbirinden güzel anılarla ayrılacağına emin olabilirsin.


 

İzmir - Çamlıbel Rotası


Ege motosiklet rotaları arasında seni birbirinden güzel fotoğraf noktalarıyla şaşırtacak Çamlıbel Köyü, Balıkesir'i Edremit ilçesine bağlı. Bu köydeki evlerin şirin mimarisi, konaklayabileceğin butik oteller ve dağ evleri oldukça ilgi çekici. Kaz Dağları'nın eteklerinde konumlanmış Çamlıbel köyü, otantik görüntüsüyle mutlaka görülmesi gereken bir turistik nokta. İzmir motosiklet rotaları arasında öne çıkan bu yol Batı hattını takip ederek zaman zaman deniz manzaraları zaman zaman da yemyeşil orman manzaraları sunuyor. 206 km uzunluğundaki bu rotayı günübirlik olarak tamamlayabilir ve güzel bir gezi yapabilirsin. Eğer kalabalık bir grup olarak gitmeyi düşünüyorsan yoğun olmayan günleri tercih ederek yol manzaralarının ve Çamlıbel'in keyfini doyasıya çıkarabilirsin. Farklı aktivitelerden hoşlanıyorsan da Ağustos ayında düzenlenen şenliği veya bu tür eğlenceli aktiviteleri takip ederek rota planını daha hareketli bir hale getirebilirsin.

 

Trabzon - Artvin Rotası


Yeşilliği, doğası, deniz manzaraları ve havası ile Karadeniz motosiklet rotaları görmeye değer. Şehirlerin içine girdiğinde seni muhteşem yollar ve unutulmaz manzaralar bekliyor. Karadeniz'de her yer başka bir rota olsa da motosiklet sevdalıları tarafından en sevilen yollardan biri Trabzon - Artvin rotası oluyor. Yaklaşık 300 km olan bu yol, yemyeşil ormanlardan denizlere, yaylalardan köylere bağlanıyor. Karlı, yağmurlu ve soğuk olan kış ayları yerine güneşin yüzünü gösterdiği ve manzaraya ekstra bir güzellik kattığı bahar - yaz ayları, bu rota için en ideal zamanlardan. Sen de Kaçkar Dağları manzarası eşliğinde doğanın tadını çıkarmak istiyorsan mutlaka bu rotayı planların arasına dahil etmelisin. Fakat ister bahar ayları ister yaz olsun Karadeniz'in yağmurlarına hazırlıklı olmalısın. Türkiye'nin Amazonları olarak bilinen Karadeniz'de havalar ısınsa da yağmur her zaman kendini hatırlatıyor. Bu nedenle sürüş kıyafetlerini ve aksesuarlarını tamamlayarak yolculuğa çıkmanı tavsiye ederiz. İhtiyacın olan tüm eşyaları Hopi ile anlaşmalı markalardan aldığında indirim ve kampanyalara ek olarak Paracık kazanabildiğini de hatırlatmak isteriz.

 

Bursa - Tirilye Rotası


Havalar ısındığında şöyle mis gibi bir deniz havası almak istersen Tirilye her zaman seni bekliyor. Bursa motosiklet rotaları arasında en sevilenlerden biri olan Tirilye yolu, Bursa'nın tarihi kasabalarından olan Tirilye'ye varıyor. Sıcak havalarda mükemmel bir yol alternatifi olan bu rota, soluklanmak ve taze balık yemek için tercih edebileceğin pek çok alternatif mekana sahip. Ayrıca Trilye'ye gittiğinde, bu bölgede bolca bulunan zeytin ağaçlarından elde edilmiş mis gibi zeytinyağlarından da tadabilirsin. Eğer köy içerisinde dolaşmak istersen tarihi evleri ve harabe halindeki eski kiliseyi inceleyebilirsin. Bu bölgede doğa ile tarihin bir araya geldiği pek çok güzel poz yakalayabilmen mümkün. Ayrıca sıcaktan bunalırsan küçük bir yüzme molası vererek de ferahlayabilirsin.Birbirinden etkileyici bu motosiklet gezi rotaları, sana güzel yol hikayeleri ve anılar bırakacak. Güzel ülkemizin daha pek çok farklı noktasında birbirinden şahane rotalar var. Eğer senin için derlediğimiz seçenekleri beğendiysen alternatif rotalar için bu yazımıza da göz atabilirsin.