Mobil teknolojilerin ve akıllı telefonların çok öne çıktığı çağımızda fotoğraf düzenleme programları da sık kullanılan uygulamalar arasında. Efekt yapma, kesme, filtreleme, video döndürme gibi pek çok özellik sunan fotoğraf düzenleme uygulamaları böylece fotoğraf çekiminin yanı sıra düzenlemeyi de telefonlardan kolayca yapabilmeni sağlıyor. İster çektiğin bir manzara fotoğrafını ister selfie çekimlerini düzenleyebileceğin birbirinden harika uygulamaları senin için sıraladık. Android ve iOS gibi işletim sistemleri için kolayca yükleyebileceğin fotoğraf uygulamaları seçeneklerinden bir tercihte bulunarak sen de mobil fotoğraf düzenleme konusuda uzmanlaşabilirsin.

VSCO (Android - iOS)


VSCO, mobil fotoğraf düzenleme uygulamaları arasındaki en popüler programlardan biri. İster Android ister iOS işletim sistemine sahip telefonlara indirebileceğin VSCO, mobil fotoğraf ve videolarını düzenlemene imkân tanıyor. Çektiğin fotoğrafların daha dikkat çekici olması için kontrast ve doygunluk ayarlamaları yapabilir, analog film efektlerini kullanabilir, video düzenleyebilir ve montaj da yapabilirsin. Ücretsiz 10 ön ayar ve temel ayar sunan VSCO, tıpkı Instagram’da olduğu gibi düzenlediğiniz görselleri haber akışında paylaşabileceğin bir platform. 7 günlük ücretsiz deneme ile başlayabilir, daha sonra yıllık abonelik sisteminden yararlanarak programı ücretli şekilde kullanabilirsin.
 


Adobe Photoshop Express (Android - Windows)


Popüler bir diğer fotoğraf düzenleme uygulaması Adobe Photoshop Express, hızlı ve kolay şekilde fotoğraf düzenleyebilmeni, kolajlar oluşturabilmeni sağlıyor. Adobe şirketince çıkarılan bu mobil fotoğraf düzenleme uygulaması, fotoğraf düzenleme uygulamaları ücretsiz seçenekleri arasında yer alıyor ve listedeki diğer programlar gibi ücretsiz bazı özelliklerden yararlanabiliyorsun. Program, Android ve Windows aygıtlarında indirilip kullanılabiliyor.
 


Snapseed (Android - iOS)


Google tarafından geliştirilen, hem Android hem de iPhone fotoğraf düzenleme uygulaması olarak bulabileceğin uygulamalardan biri ise Snapseed. Perspektif, fırça, HDR gibi 29 araç ve filtre sunan Snapseed, ince ayarlar, kırpma ve döndürme işlemleri, grenli film, çerçeve ekleme, yüz geliştirme gibi farklı pek çok özellik sunuyor. RAW dosyalarını açması ve ücretsiz çok daha fazla filtre sunması da Snapseed uygulamasını tercih edilesi kılan ayrıntılardan birkaçı. Sade ve stabil bir mobil fotoğraf düzenleme programı arayanlar için Snapseed genellikle nokta atışı bir seçim oluyor. Kaotik olmayan tasarımı sayesinde temel fotoğraf düzenleme işlemleri uygulayıp hızlıca kaydedecekler için Snapseed doğru bir uygulama denebilir.
 

VITA (Android - iOS)


VITA, kapsamlı fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında en çok öne çıkanlardan biri. İster iPhone telefonlar ister Android tabanlı akıllı telefonlar için indirebileceğin VITA, ihtiyacın olan tüm düzenleme işlemlerini sana sunabilir. Kolay ve basit bir video düzenleme uygulaması olan VITA, bu açıdan özellikle de daha çok video düzenleyicilerin işine yarıyor. Mesela, videoları HD kalitesinde dışa aktarma, videonun hızını ayarlama veya döndürme, video şablonları ile vlog oluşturabilme VITA uygulamasında sunulan bazı özellikler. Uygulamayı ücretsiz olarak indirip kullanman mümkün.
 

Focos (iOS)


Yalnızca iOS tabalı cihazlar için üretilen mobil fotoğraf düzenleme uygulaması Focos, ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Önden çekilen görsellere bokeh efekti verebilmesi Focos uygulamasının en önemli özelliklerinden biri. Bu sayede çektiğin fotoğraflarda odak dışında kalan noktaları dilediğin gibi bulanık hâle getirebilirsin. Tüm iPhone'lar ve iPad'lerde kullanılabilmesi ile de iOS işletim sistemine özgü popüler bir uygulama olarak yerini alıyor.Elektronik ürünleri seviyorsan, yapacağın alışverişlerden Paracık kazanmak için hemen bu sayfamızdaki kampanyamızdan yararlanabilirsin.
 Flickr (Android - iOS)


Android ve iOS işletim sistemlerinde bulabileceğin mobil fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri de Flickr. 1000 fotoğrafa kadar ücretsiz arşiv yapabilmeni sağlayan Flickr, otomatik iyileştirme ve filtreler açıkken fotoğraf çekebilme özelliği ile de dikkat çekiyor. Ayrıca sade arayüzü sayesinde de uygulama içinde gezinmek, gerekli ayarlamaları yapmak oldukça kolay.

 

Prisma (Android - iOS)


Tıpkı VSCO gibi Prisma uygulaması da kendine özgü bir topluluğa sahip fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında. Sunduğu çeşitlilik ve yepyeni filtreleri ile oldukça dinamik bir uygulama olan Prisma, bu açıdan kullanıcıların her seferinde yeni bir özellik keşfetmesini dahi sağlayabiliyor. Modern ve sanatsal filtreleri ile de çok ilgi gören Prisma, ünlü sanatçıların izinden giderek tasarladığı süsleme ve desenleri ile de ayrıcalıklı bir yerde. Hızlı paylaşım yapabilme imkânı sunması da yine Prisma uygulamasının kullanıcı dostu özellikleri arasında. Ayrıca Prisma kitaplığında görebileceğin 500'den farklı stil de dene dene bitmeyen bir özellik. Abonelik satın almadan önce 3 gün ücretsiz deneyebileceğin uygulamayı daha sonra abone olarak kullanabilirsin.
 

Afterlight 2 (Android - iOS)


Afterlight 2, çıkan ilk versiyona göre çok daha geliştirilmiş bir fotoğraf düzenleme uygulaması. En ayırt edici özelliklerinden biri ise gerçek 35 mm film kullanılarak hazırlanan ışık sızmaları. Rötuş yapabilme ve zengin filtre seçenekleri de Afterlight 2'yi tercih edilesi fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri yapıyor. Diğer pek çok uygulama gibi hizmetlerin tamamına erişim için abone olmak gerekiyor fakat ücretsiz versiyonda da pek çok seçenek sunması ile Afterlight 2 tercih ediliyor. Instagram ile eşleştirilmiş çerçeveler de sosyal medyada fotoğraf paylaşmak isteyenler için harika bir özellik.
 

PicsArt (Android - iOS)


Ücretsiz olması ile öne çıkan PicsArt, kendine özgü filtreleri ve resim remikslemeyi sağlayan ilk uygulama olması dolayısıyla adından çokça söz ettiriyor. Bu açıdan en popüler fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında yerini alan PicsArt, GİPHY animasyonlu çıkartmalar ile videolarını da editlemeni sağlıyor. Ücretsiz üyelikte en çok bahsi geçen konu ise reklamların sıklığı. Reklamları geride bırakmak içinse ücretli olan PicsArt gold üyeliğine geçmen gerekiyor.

 

Hypocam (Android - iOS)


Dahili kamera sistemi ile çalışabilen Hypocam, haber akışı aracılığıyla esinlenebileceğin fotoğrafları da takip edebilmeni sağlıyor. Siyah - beyaz fotoğraflarda uzmanlaşmak istersen Hypocam senin için doğru seçim olacaktır. Bu açıdan yalnızca monokrom fotoğrafçılık tarzı için geliştirilen Hypocam uygulaması, yarattığın şahane siyah - beyaz fotoğrafları sosyal medyada da paylaşabilmeni sağlıyor.
 

TouchRetouch (Android - iOS)


TouchRetouch uygulaması yalnızca fotoğraflardaki istenmeyen nesneleri kaldırmaya odaklanıyor. Uygulamanın tek özelliği fotoğraflardaki istenmeyen nesneleri kaldırmak olduğundan tümüyle buna yönelik çözümler üretiyor ve bu sayede bunu yapan en iyi uygulamalar arasında yer alıyor. Yüzey kırıklıkları, fotoğrafta araya giren kişi ya da nesneler, sivilce ve cilt lekeleri, lambalar, sokak işaretleri, özetle fotoğrafının havasını bozduğunu düşündüğün tüm unsurları TouchRetouch ile kolayca kaldırabilirsin. Örneğin, leke yok edici özelliği sayesinde lekelere dokunarak tek dokunuşta işlem yapabilirsin. Kolay rötuşlama, tek dokunuşta çizgileri kaldırma gibi özellikler de sunan TouchRetouch, uygulamanın nasıl kullanılacağını da uygulama içinde yer alan videolar ile anlatıyor. Fotoğraf çekmek konusunda akıllı telefonunla mı devam edeceğini yoksa bir dijital kamera mı alacağını düşünüyorsan, Akıllı Telefon mu DSLR Fotoğraf Makinesi mi? içeriğimize de mutlaka göz atmanı öneririz.Not: Görseller, adı geçen uygulamalarla ilgili değildir. Yazı – görsel içerik tarzı için seçilmiş temsili görsellerdir.