Evinde sakin sakin otururken bir anda bambaşka bir dünyaya adım atmak kulağa nasıl geliyor?

Oyunlarda, filmlerde ve farklı şekillerde karşımıza çıkan sanal gerçeklik hakkında detaylı bilgi almak istersen yazımı mutlaka oku! İşte adım adım sanal gerçeklik hakkında bilmen gerekenler…Sanal Gerçeklik Nedir?


Çeşitli bilgisayar yazılımları ile oluşturulan simüle ortamlar olarak tanımlayabileceğimiz sanal gerçeklik, kullanıcının özel bir deneyim yaşamasını amaçlar. Orijinal ismi “Virtual Reality” olan bu sanal ortam sağlayıcı, çeşitli araçlar ile 3D dünyalarla etkileşim yaşanılmasını sağlar.
 
Sanal gerçeklik araçları ile görme başta olmak üzere dokunma, duyma gibi duyuların harekete geçirilmesi hedeflenir. Sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik ile karıştırılmamalıdır. Artırılmış gerçeklik gerçek bir mekanda yapay simülasyonların kullanılmasıdır. Sanal gerçeklikte ise yapay bir ortamda gerçek kişiler farklı deneyimler yaşar.
 
Sanal gerçeklik bilgisayarların dışında oyun konsolları ile de gerçekleşebiliyor. Oyun oynarken, bir şeyler izlerken sanal gerçeklik deneyimini yaşamak için sanal gerçeklik gözlükleri, kulaklıkları ve oyun kollarını araştırabilirsin.Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir?


Bilgisayar tarafından oluşturulan 3 boyutlu görüntüleri, kişinin görüntülemesini sağlayan sanal gerçeklik gözlüğü, en basit tanımıyla bir görüntüleme cihazıdır. Kullanan kişinin 3 boyutlu bir görüntü görmesi ve kendini bu görüntünün içerisinde hissetmesi için her iki göze iki ayrı görüntü verilir. Derinlik yanılsaması ile kişi, sanal gözlük ile gördüğü görüntüleri gerçekmiş gibi görür ve hisseder.
 
Peki, sanal gerçeklik gözlüğü nasıl kullanılır? Sanal gerçeklik gözlüğü tıpkı standart bir gözlük mantığında gözleri kapatacak şekilde takılır. Sabit kalması için destekleyici bir bandı da bulunan gözlükler, hareketleri algılayarak baş hareket ettikçe görüntülerin de buna uygun şekilde değişmesini sağlar.
 
Daha basit bir mekanizmaya sahip Google Cardboard da sanal gerçeklik gözlüğü için pratik bir alternatif olabilir. “Cardboard nedir?” dediğini duyar gibiyim. Cardboard, cep telefonu üzerinden sanal gerçeklik deneyimi sağlayan bir araç. Gözlük görevi gören mercekleriyle cep telefonu ekranına yansıyan görüntüleri 3 boyutlu olarak görmene destek oluyor.Sanal Gerçeklikle Neleri Deneyimleyebilirsin?


Sanal gerçeklik nedir, nerelerde kullanılır bahsettik. Sıra geldi sanal gerçeğin sonsuz hayal gücü ile neler deneyimleyebileceğine. Yukarıda da belirttiğim gibi sanal gerçeklik telefon, bilgisayar ya da oyun konsolları aracılığıyla kullanılabilir. Bilgisayarını ve ona bağlayacağın sanal gerçeklik gözlüğünü kullanarak sanal gerçeklik içeriklerini ya da uygulamalarını deneyimleyebilirsin. En büyük hayalin paraşütle atlamak mı? Yoksa roller coaster’a mı binmek istiyorsun? Bilgisayarın üzerinden bu deneyimleri yaşaman mümkün.
 
Oyun oynarken adeta oyunun içerisinde bir karaktermiş gibi hissetmek, macera dolu bölümleri adeta yaşamak istiyorsan sanal gerçeklik araçlarını oyun konsolunda kullanabilirsin. Oyunun içindeymiş gibi hissedeceğine eminim.
 
Keyifli vakit geçirmek ve hayal gücünün sınırlarını zorlamak için telefonunu da kullanabilirsin. Telefonuna yükleyeceğin sanal gerçeklik uygulamaları ile güzel deneyimler yaşayabilirsin.
 
Farklı markaların satışa sunduğu VR gözlük ve diğer VR ürünleri ile sanal gerçeklik deneyimini dilediğin cihazda, dilediğin şekilde yaşayabilir, eğlenceli anlar geçirebilirsin.