Yolda olmak gibisi var mı? Hele ki manzaralarıyla önüne türlü güzellikler serecek rotalardan geçiyorsan... Bu yaz arabana atlayıp yepyeni maceralara atılmak, yolların tadını doyasıya çıkarmak için önerdiğim road trip rotalarına mutlaka göz at!

Kuzey Ege’yi Fethet: Assos - Cunda


Kalesi, antik kenti, Athena Tapınağı, Antik Liman'ı ve plajların tadını çıkardıktan sonra Assos’a veda etme niyetindeysen rotanı Cunda’ya çevir! Cunda’ya gitmeden yol boyunca seni karşılayacak olan tarihi ve doğal güzelliklere aşık olabilirsin. Yol boyunca seni pek çok tarihi eser de karşılayacak. Assos’tan Cunda’ya yol alırken; Kadırga Koyu'nda denize girebilir, Zeus Altarı'nı ziyaret edebilir, Afrodit Kaplıcaları, Mıhlı Şelalesi ve Şeytan Sofrası’nı görebilirsin. Cunda’ya vardığında ise bu şirin, mavi ve yeşilin birleştiği köyün keyfini çıkarabilirsin.

 

Güzel Koylar Seni Bekler: Akyaka - Akbük


Bu yaz tatilini Ege’de yapıyorsan kendi aracınla ya da bir araç kiralayarak Akyaka ve Akbük rotasında roap trip yapabilirsin. Çok uzun olmayan ama yol boyunca sana türlü güzellikler sunacak bu rota ile Ege’nin masmavi görüntüsüne yeniden aşık olabilirsin. Akyaka'daki Azmak Nehri'nde yüzüp Gökova Körfezi üzerinden sakin ve muazzam Akbük Koyu’na ulaşabilirsin. Yol boyunca sana eşlik edecek harika doğanın tadını çıkar!

 

Ege’den Akdeniz’e Yolculuk: İzmir - Antalya


İzmir ve Antalya, Türkiye’de yaz tatili için en çok tercih edilen destinasyonlardan. Bu iki güzel şehri bağlayan yollarda road trip yapmak, uzun yıllardır yaşadığın en güzel deneyimlerden biri olabilir. İlk olarak Efes Antik Kenti, Meryem Ana Kilisesi'ne uğrayıp ardından bir de Şirince'yi ziyaret edebilirsin. Buradan sonra artık molalar biraz daha denize girmek için olacak. Kuşadası yolunda seni harika plajlar bekliyor. 
 
Didim, Bodrum ve Marmaris istikametinde devam edeceğin yolculuğunun sonlarına doğru Kaş ve Kalkan’a varabilir, dilersen bu bölgelerde dilersen de başka bir bölgede yolculuğunu tamamlayabilirsin. Yol boyunca harika koyların, şelalelerin, Kaputaş gibi ünlü plajların tadını çıkarmayı ihmal etme!

 

Salda Gölü'ne Doğru: Eskişehir - Isparta


Eskişehir’de yaşıyorsan ya da modern şehir hayatıyla Anadolu kültürünü birleştirmiş bu şehri ziyaret edip sonrasında yepyeni rotalara yelken açmak istiyorsan Eskişehir - Isparta arasında road trip yapmak için hazırlıklara başla. Yol boyunca karşılaşacakların dışında Isparta’ya geldiğinde, hem doğal hem de tarihi güzelliklere hayran kalacaksın. Kovada Gölü Milli Parkı, Yazılı Kanyon, Adada ve Sagalassos antik kentleri ve Salda Gölü’nü görmeden yolculuğunu sakın tamamlama. Ayrıca lavanta tarlalarıyla ünlü Kuyucak Köyü’nde bir fotoğraf molası vermeyi, bir şehir olmasa da huzurlu atmosferiyle “Citta Slow” yani sessiz şehir unvanını almış Eğirdir ilçesine de uğramayı unutma.

 

Kültüre ve Tarihe Doy: Mersin - Mardin


Yaz tatilinin sonlarına doğru Akdeniz’den bir de güney doğuya gidip tarihe, güzel yemeklere, farklı kültüre yelken açmak için Mersin - Mardin road trip rotasını izleyebilirsin. Mersin’den Adana’ya ulaştıktan sonra sırasıyla Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa şehirlerine uğrayıp road trip’ini Mardin’de sonlandırabilirsin. Öyle zengin bir yolculuk olacak ki her şehirde mutlaka durup zaman geçirmelisin. Adana’da kebap yemeden, Gaziantep çarşısını gezip baklava molası vermeden, Adıyaman’a gelmişken Nemrut’a tırmanmadan, Şanlıurfa’da Balıklı Göl’de keyifli vakit geçirip eğer mümkünse akşam bir sıra gecesine katılmadan, Mardin’de ise her yanı tarih kokan sokaklarda kaybolmadan bu yolculuğu tamamlama! Bu arada tatile hızla hazırlanmak için harika önerilerim var, okumadan geçme: Son Dakika Tatili İçin Hızlı Hazırlanma Taktikleri
 
Birbirinden güzel road trip önerilerimden birini seç ve yolculuk planlarını yapmaya başla! Eğer araban yoksa da üzülme!