Bir ara tatil dönemi daha geldi çattı... Yoğun ders programının ardından heyecanla beklediğin sömestr tatilinde gidilecek yerler listeni hazırladın mı? Ara tatil sevinci yaşayan öğrenciler kadar ebeveynler için de harika tatil planları fırsatı doğuran sömestr tatilinde nereye gidilir sorusuna yanıtın neler? Soğuk havaları fırsata çevirip kış turizmine mi yelken açmak istersin yoksa keşfetmek için yanıp tutuştuğun farklı yerler mi var? Ayrıca öğrenciler kadar pek çok ebeveynin aklında da aynı soru: 15 tatilde nereye gidilir? Eğer hâlâ kafanda net bir plan yoksa senin için hazırladığımız bu liste çok hoşuna gidecek. Bölge bölge derlediğimiz listeden sana, ailene, çocuğuna uygun olanını seçip bir an önce hazırlıklara başlayabilirsin. Üstelik sıcak ayları seviyorsan da sana yaz mevsimini andıracak tatlı bir ara tatil hiç fena olmayabilir. Hemen incelemelere başla ve 15 tatilde gezilecek yerler listeni tamamlayarak ailen ile beraber hak ettiğin şahane bir tatile doğru yelken aç.

Sömestr Tatilinde Gidilecek Yerler: Kapadokya


Sömestr tatilinde gidilecek yerler Türkiye'nin farklı pek çok noktasında harika önerilerden oluşuyor. Ara tatilini yurt içinde güzel bir zaman dilimi ile geçirmek istiyorsan doğa harikası Kapadokya mükemmel bir seçim olacaktır. Tatil yapmak için yaz mevsimini beklemeye ihtiyaç duymayanlar Kapadokya'nın vadettiği birbirinden harika manzaralar, unutulmaz etkinlik deneyimlerini tercih edebiliyor. Hâl böyleyken ara tatilde gezilecek yerler listenin başında Kapadokya gelebilir. Fotoğraflarda dahi görenleri kendine hayran bırakan vadileri ile Kapadokya bir doğal cennet. Üstelik kış aylarında bembeyaz bir örtünün altında sakince dinleniyormuş hissi sunan bölge, senin ve ailen için de bir huzur kaynağı olacak. Üstelik meşhur balon turlarına katılmak istersen de güzel haberler var: Kapadokya'da balon turları hava şartlarına bağlı olarak kış aylarında da yapılabiliyor. Ürgüp, Göreme, Erciyes ve etraftaki çatısı karlarla örtülmüş evler balon turunda görebileceğin efsane manzaralar olarak hafızana kazınacak. Sömestr tatilinde gidilecek yerler nereler diyorsan yerden 100 - 150 metre yukarıda gerçekleşen bu balon turu Kapadokya'yı vazgeçilmezin kılabilir. Bölgenin birbirinden eşsiz vadileri de adından çokça söz ettiriyor. Bu vadilere uzaktan bakmak yerine manzaraya dâhil olmak istersen ATV'ler ile dolaşabilirsin. 5 kişilik jeepler ile gerçekleştirilen turlarda Kapadokya'nın muhteşem tabiat manzaralarını görecek ve bir sonraki ara tatilde yine buraya gelmek isteyeceksin...

 

Ara Tatilde Kısa Süreli Bir Kaçamak İçin Sapanca


İstanbul'da, Bursa, Kocaeli ya da Bolu'da vs. yaşıyorsan ve sömestr tatili gezilecek yerler listeni şehrine yakın yerlere göre oluşturmak istiyorsan Sapanca da nokta atışı bir seçim olabilir. Bölge tamamen kendiliğinden oluşan Sapanca Gölü ile oldukça meşhur. Etrafı orman ile çevrili, yaklaşık 40 kilometrekare genişliğe sahip Sapanca Gölü, doğanın ortasında eşsiz manzaralara tanık olmak için şahane bir fırsat. Yoğun ve tempolu ders döneminin yarısını geride bırakırken üzerindeki yorgunluğu gölün etrafında vakit geçirerek atman işten bile değil. Üstelik ebeveynler için de bu huzurlu bölgede sakinleyip kafa dinlemek harika bir deneyim. Bölgede doğal ortamın atmosferi ile kuşatılan birbirinden harika piknik alanları, kamp alanları, ormanlık noktalar da var. Temiz havası, gölün maviliği ile doğal çevrenin yeşilliğinin birleşmesi, tertemiz doğası ile Sapanca Gölü ve bölgesi sömestr tatilinde gidilecek yerler arasında biçilmiş kaftan. Üstelik civardaki diğer noktalarda da harika etkinlikler yapmak mümkün. ATV turu için Kartepe'ye, oksijen dolu bir yürüyüş için Kırkpınar'a, paintball için Meşelik Park'a ve gün batımını yakalamak için Sapanca Harmanlık yürüyüş yoluna gidebilirsin.

 

Kış ve Sömestr Tatillerinin Vazgeçilmezi Uludağ


Ara tatilde nereye gidilir sorusunun yanıtı Türkiye'nin en eski ve popüler kış turizmini yaşatan yerlerinden Bursa Uludağ da olabilir. Türkiye'nin önde gelen kayak merkezlerinden birine de ev sahipliği yapan Uludağ, kış ayları için ideal pek çok aktivite imkânı sunuyor. Bölgede konaklarken güne enfes bir dağ kahvaltısı ile başlamak tüm aile için harika bir deneyim olacak. Ardından heyecan dolu bir etkinliğe doğru geçişte Uludağ'ın meşhur kayak pistleri seni bekliyor olacak. 15 tatil gezilecek yerler listesinde hem aileler hem de çocuklar için harika fırsatlar sunan Uludağ'da snowboard, kızak ya da diğer kayak seçenekleri arasından bir tercihte bulunabilir, bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsin. Bu tür kış sporlarını daha önceden deneyimlememiş olanlar için de bölgedeki eğitmenlerin verdiği hizmetler var. Kuşbakışı görüntülerin tutkunuysan da Uludağ'da teleferik ile eşsiz manzaraları kanlı canlı görebilirsin. Karlar ayaklarının altındayken yaşayacağın bu eşsiz deneyim, bol bol fotoğraf çekmen için de harika bir fırsat. Sömestr tatilinde gidilecek yerler listene Uludağ'ı eklediysen hem kendin hem de ailen için bir ufak kaçamağa daha izin verebilir ve oraya kadar gitmişken Bursa'yı da gezebilirsin.

 

Meşhur Evleri İle Safranbolu


Sömestr tatilinde gidilecek yerler için rotanı Karadeniz'in kuzeyine de çevirebilirsin. Bir aile tatili için biçilmiş kaftan olan Safranbolu, Karabük ilinin en popüler ve turistik ilçesi olarak seni ve aileni bekliyor. Zengin tarihi ve bu tarihin izlerini görebileceğin yapıları ile UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren Safranbolu'nun meşhur evlerini mutlaka görmelisin. Arnavut kaldırımlı şirin sokakları ile çok hoş bir görünüme sahip olan Safranbolu, Osmanlı döneminden kalma eski ahşap evleri ile her yıl sayısız turistin uğrak yeri. Eski Çarşı adı ile anılan meşhur çarşısı turistik açıdan zengin olması ile de biliniyor. Burada ilçenin kültürel geçmişini görebileceğin Kent Tarihi Müzesi'ni gezebilir, kanyonun iki yakasını bir araya getiren İncekaya Su Kemeri'ni görebilir, ülkenin 4 büyük mağarasından biri olan Bulak Mencilis Mağarası'na doğru yola koyulabilirsin. Hititlerden Perslere, Romalılardan Osmanlı'ya kadar pek çok devrin egemenlik kurduğu Safranbolu'da taş, kerpiç, kiremit ve ahşap kullanarak yapılan meşhur evleri ziyaret ederek harika bir kültür gezisine de çıkabilirsin.
 

Donan Porsuk Çayı İle Eskişehir


Eskişehir, ailenle sömestr tatilinde gidilecek yerler listende bu yılın bir numaralı kenti olabilir. Türkiye'de en yaşanabilir şehirlerin de başında gelen Eskişehir, meşhur Odunpazarı Evlerinden kışın donan Porsuk Çayı'na, müzelerinden anıtlarına kadar dört dörtlük bir kültür gezisi için tercih edebileceklerin arasında. Kente gidip de görmeden dönülmemesi gereken noktalardan biri olan Odunpazarı Evleri, eski ve dar bir sokak üzerinde hizalanmış rengarenk bir dizi evden meydana geliyor. Türk mimarisinin de çok önemli örneklerinden birini teşkil eden bu evler, üç - dört kuşağa yuva olması, arkasında sakladığı zengin tarihi ile de görenleri kendine hayran bırakıyor. Kentin sembolü hâline gelen Porsuk Çayı ise hem şehir merkezine bakan yanı hem diğer noktaları ile oldukça uzun. Sakarya Nehri'nin en uzun kolu olarak bilinen Porsuk Çayı, etrafındaki kafe ve restoranları ile de harika bir manzaraya karşı ziyafet çekmene bir vesile. Ara tatil için gidebileceğin Eskişehir'de yerli - yabancı 160 kişinin heykelinin bulunduğu Balmumu Müzesi'ni de görebilirsin. Balmumu Heykeller Müzesi'nde görebileceğin isimlerden bazıları Atatürk, İsmet İnönü, Nazım Hikmet, Zübeyde Hanım, Necip Fazıl Kısakürek, Adile Naşit, Kemal Sunal, Beyazıt Öztürk şeklinde. Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktalarından İnönü Savaşları Karargâh Evi de Cumhuriyet tarihinin en önemli noktalarından biri olarak Eskişehir'de gezilecek yerler arasında.

 

Sömestr Tatili İçin Bolu'nun Beyaz Çatısı Kartalkaya


Sömestr tatilinde gidilecek yerler için yolun Karadeniz'in batısından da geçebilir. Bolu'nun sınırları içerisinde yer alan Kartalkaya, meşhur Köroğlu Dağları'nın zirvesinde seni bekliyor. Kış turizmi ve kayak merkezi denildiği zaman Türkiye'de akla gelen ilk noktalardan biri de şüphesiz ki burası. Bölgedeki otellerin 2,000 metre yükseklikte yer aldığını hesaba katarsan Kartalkaya'nın görkemini bir kez daha anlayabilirsin. Eşsiz manzarası ile kendini tabiatın göbeğinde hissedeceğin Kartalkaya, farklı pek çok kar sporu için çok elverişli bir bölge. Aralık ile mart ayları arasında süren kayak sezonu sayesinde sömestr tatilini fırsat bilip burada ilk kayak deneyimini de gerçekleştirebilirsin. Kartalkaya Kayak Merkezi'ndeki eşsiz deneyiminin ardından yorgunluğu atman için de Sarıalan Yaylası'na gidebilirsin. Doğanın içindeki unutulmaz deneyimini Batı Karadeniz'in en büyük göllerinden Seben Gölü'nü ziyaret ederek de taçlandırabilirsin.

Hemen otel rezervasyonunu tatil.com üzerinden yaparsan tüm indirimlere ek olarak Paracık kazanabilir, sonraki alışverişlerinde Paracıklarını katlaya katlaya harcayabilirsin.