Kış sporları denildiği zaman yurt içinde Uludağ, Kartalkaya ve Kartepe’yle birlikte, Palandöken de kaliteli ve sevilen bir alternatif olarak uzun zamandır tercih ediliyor. Erzurum’un 10 km kadar güneyinde bulunan bu kış tatili cennetini henüz keşfetmediysen, Palandöken Dağı’na dair merak ettiğin soruların cevabını bu yazıda bulabilirsin.

3200 Metredeki Görkemli Heybet


Aslen tektonik bir sıradağ olan Palandöken Dağı, hayli uzun süren sezonu ve üzerindeki karın kalitesiyle hem yerli hem de yabancı kayak severlerin gözde rotalarından. Erzurum’un simgesi hâline gelen bu görkemli dağda yılın ortalama 7 ayında kayak yapabilmek mümkün.

 

Türkiye’nin En Uzun Pisti


Palandöken’in Türkiye`nin 12 km’lik en uzun pistine sahip olması burayı son derece cazip bir kayak merkezi hâline getiriyor. 1993’te kış turizmi merkezi ilan edilen Palandöken’de kolay, orta ve profesyonel zorluklarda 20 adet pist mevcut.

 

Dünya Sıralamasında Yeri Yükseliyor


1993 yılından beri katlanarak devam eden yatırımlar, Palandöken Dağı’nı gerçekten de çok kaliteli bir çehreye kavuşturdu. Bu da dağın yılın hemen hemen 7 ayı boyunca %100 dolulukta olmasını açıklıyor. Bu anlamda Türkiye’nin birincisi olan Palandöken, dünyadaki 41 kayak merkezi arasında ise 18. sırada yer alıyor.

Uluslararası Organizasyonların Merkezi


Çok sayıda uluslararası organizasyona da ev sahipliği yapan Palandöken’de slalom ve atlamanın yanı sıra kayaklı koşu, dağcılık, yamaç paraşütü, paintball, snowtube gibi olanak ve organizasyonlar da yapılıyor. Pistlerinden ikisi Uluslararası Kayak Federasyonu’nca tescilli olan Palandöken, aynı anda 12.000 kişinin kayabileceği kadar büyük ve organize bir kayak merkezi.

 

Zirvenin Hakkını Veren İsim: Ejder Tepesi


Büyükejder Tepesi olarak da isimlendirilen bu nokta Palandöken Dağı’nın en yüksek noktası. Buraya teleski ve telesiyejler yardımıyla ulaşabilir; zirveden göreceğin olağanüstü manzaranın keyfini buradaki kafede dinlenerek çıkarabilirsin. Daha alçakta ama uzunluğuyla yine çok tercih edilen Kapıkaya’ya da aynı şekilde ulaşman mümkün.

 

Palandöken’de Konaklama İmkânları


Palandöken’de pistlere yakın, 2100 ve 2400 metre rakımda iki tane oteller bölgesi bulunuyor. Burada lüks olanlar da dâhil pek çok otel seçeneği bulabilirsin. Zirvelere giden en zahmetsiz yol da bu oteller bölgelerinden geçiyor. Daha uygun fiyatlı bir konaklama için Erzurum merkezde de çok sayıda alternatifi değerlendirebilirsin.

 

Erzurum’a Kadar Gelmişken


Buraya kadar uzun bir yolu gelmişken, Erzurum’da gezip görülecek bazı harika yerleri keşfetmeyi de düşünebilirsin. Yakutiye Medresesi ile Çift Minareli Medrese, Erzurum’un en önemli ve simge yapılarının başında geliyor. Bunların haricinde Atatürk Müzesi, Erzurum Kalesi, Üç Kümbetler ve daha pek çok tarihi ve kültürel mirası keşfedebilirsin.

Cazip konaklama seçeneklerinden yararlanmak, rezervasyonlardan Paracık kazanmak için hemen Tatilbudur kampanyamızdan yararlanmaya başla!