Herkes tatillere çıkıyor, şehirden kaçıyor ama sen evde mi oturuyorsun? Hadi kalk ve kendini parklara, bahçelere at! Güzel bir gün geçirmek, şehir içinde tatil yapıyormuşsun hissini yaşamak için İstanbul’daki piknik alanları listemi mutlaka kontrol et!

Ben Bir Ceviz Ağacıyım: Gülhane Parkı


Nazım Hikmet’in Ceviz Ağacı dizelerinde de kendine yer bulan Gülhane Parkı, piknik için gerekli geniş çimenliklere, ağaç gölgelerine, hatta rahatına düşkünler için piknik masalarına dahi sahip. Gülhane Parkı’nı ziyaret ederek tarihi yarımadanın ortasında, yıllanmış ağaçların altında hoş bir piknik yapabilirsin.

 

O Bir Klasik: Belgrad Ormanları


Piknik alanları deyince akla ilk gelen yer Belgrad Ormanları olabilir. Avrupa Yakası’nın en yeşil alanlarından biri olan Belgrad Ormanları’nı ziyaret ettiğinde önce uzun yürüyüş parkurunun tadını çıkarabilir, ardından piknik alanlarında sevdiklerinle keyifli vakit geçirebilirsin.

 

Kadıköy’ün Güzeli: Fenerbahçe Parkı


Kim deniz manzarası eşliğinde pikniğe “Hayır” diyebilir ki? Deniz senin için bir tutkuysa piknik için Kadıköy’deki Fenerbahçe Parkı ideal piknik alanın olacak! Özellikle gençlerin uğrak noktası olan parkta yeşilin ve mavinin eşliğinde keyifli bir piknik yapabilirsin.

 

 İstanbul’un Lale Bahçesi: Emirgan Korusu


Bahar aylarından itibaren, lalerin de açmasıyla farklı yerlerden pek çok ziyaretçiye ağırlayan Emirgan Korusu, Sarıyer’in tarihi ve doğal güzelliklerinden biri. 19. yüzyılda inşa edilen Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk’e de ev sahipliği yapan koruda piknik yaparken bir yandan da Boğaz manzarasının tadını çıkarabilirsin.

 

Beykoz’un Nefes Alanı: Kaymakdonduran Mesire Ormanı


Anadolu Yakası piknik alanları arasında yer alan Kaymakdonduran Mesire Ormanı, hem yürüyüş hem de piknik yapmak isteyenlerin tercihi oluyor. Ormana yerleştirilen pek çok piknik masaları, temiz havası ve sık ağaçlarıyla burada huzurlu bir gün geçirebilirsin. Bir piknik seti, bir örtü ve sevdiğin atıştırmalıklarla gününü güzelleştirebilirsin.

 

Göl Kenarında Piknik: Aydos Ormanı


Anadolu Yakası’nda yer alan bir diğer piknik alanı ise Kartal’daki Aydos Ormanı. Şehrin karmaşasından uzak, göl kenarında, tertemiz bir havada piknik yapmak için Aydos Ormanı oldukça uygun bir alan. Üstelik piknik sonrası Aydos Tepesi’ne çıkıp güzel manzaranın tadını çıkarabilirsin.
 
İstanbul içinde keyifle piknik yapacağın, bir günlüğüne de olsa sanki şehirden uzaklaşmış gibi hissedeceğin piknik alanları listem bu kadar. Piknik sepeti ve diğer piknik malzemelerini hazırlayıp planlarını yapmaya başla!
 
Piknik alanlarının dışında İstanbul’a yakın, şehirden çok uzakta gibi hissedebileceğin ama kolayca ulaşabileceğin yepyeni yerler keşfetmek istiyorsan “İstanbul'a Yakın Kamp Alanı Önerileri” yazıma da göz atabilirsin.