Şehir hayatını sevsek de kimi zaman çok yorulup bunalabiliyoruz. Böyle anlarda, enerjimizi geri kazanmak için kısacık da olsa tatil yapmak, özellikle de doğayla iç içe olmak herkese iyi geliyor. Sen de bu aralar biraz uzaklaşmak istiyorsan İstanbul’a yakın, doğayla iç içe kamp alanı önerilerime göz atabilirsin!

Şirin Bir Balıkçı Kasabası: Kıyıköy 


Eski ve nostaljik evleri, tarihi yapıları, huzur dolu nehir kenarı ile Kıyıköy, İstanbul’a yakın ve kamp yapılabilecek en güzel seçenekler arasında. İstanbul’a 167 km uzaklıkta bulunan Kırklareli’ndeki Vize ilçesine bağlı olan ve İstanbul’a 167 km uzaklıkta bulunan Kıyıköy’e ortalama 3-4 saat içerisinde varabilirsin. Kıyıköy kamp alanı için sana pek çok seçenek de sunacak. Nehir, deniz kenarı ya da ormanlık alanlara konumlanmış kamp alanlarından birini seçerek keyifli vakit geçirebilirsin. Hazır Kıyıköy’e gitmişken Aya Nikola Manastırı, Kıyıköy Kalesi ve Selvez Koyu’nu da ziyaret edebilirsin.

 

 Karadeniz’in En Popüler Sahili: Şile


Şile gibi bölgeler sayesinde İstanbul çadır kampı yapmak için uygun şehirler arasında yerini alıyor. Özellikle son yıllarda açılan kamp alanları ve kumsallarıyla Şile hem popüler hem de ihtiyaçlarınıza karşılık verecek seçeneklerin olduğu bir tatil bölgesi. Özellikle İstanbul’da denize girebilecekleri, ücretsiz plajların olduğu bir yer arayan kampseverler Şile’de çok mutlu olabilir. Üstelik İstanbul’un bir ilçesi olduğundan özel aracın yoksa bile Üsküdar’dan kalkan otobüslerle Şile’ye kolayca gidebilirsin. Deniz kıyısında ve ormanda yer alan Şile kamp alanları arasından seçim yaparak duşakabin, tuvalet, çadır kiralama ve diğer kamp hizmetlerine sahip işletmelerin avantajlarından faydalanabilirsin.

Şile’ye gelmişken sadece 40 km uzaklıktaki Ağva’yı da ziyaret edebilirsin. Ağva kamp alanları, tarihi ve doğasıyla çok hoş bir beldede güzel vakit geçirmene yardımcı oluyor. Özellikle Ağva Kilimli Koyu kamp alanı oldukça popüler. Tarihi M.Ö 7. yüzyıla dayanan bu yerleşim bölgesine yolun düşerse civardaki Saklı Göl, Ocaklı Kale, Gelin Kalesi, Şile Kalesi, Hacıllı Köyü, Kalem Köy’ü de mutlaka ziyaret et.


 

Saroz Körfezi’nde Benzersiz Bir Sahil Köyü: Erikli


Berrak, masmavi denizi ile ün kazanmış Erikli, Edirne’nin Keşan ilçesinde yer alıyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan bu köy, yıllardır doğaya aşık pek çok kişiye ev sahipliği yapıyor. İstanbul’a 262 km uzaklıkta bulunan Erikli’de hem pansiyon ve oteller hem de kamp alanları bulunuyor.
 
Çadırını alıp eşsiz denizin ve havanın tadını çıkaracağın bir tatil yapmak istiyorsan, Erikli kamp alanı seçeneklerine mutlaka göz gezdir. Erikli’ye yolun düşerse hem Erikli Tuz Gölü ve İbrice Limanına hem de Edirne civarındaki Selimiye Camii, Karaağaç Tren İstasyonu, Meriç Köprüsü’ne de uğramayı unutma.

 

Tekirdağ’ın İncisi: Marmaraereğlisi


İstanbul’a sadece 90 km uzaklıkta bulunan Marmaraereğlisi, Tekirdağ bağlı bir ilçe. Denizi, doğası ve tarihiyle popüler bir lokasyon haline gelen Marmaraereğlisi, kamp yapmak için de oldukça ideal bir bölge. Bu yıl kamp yapmak için Marmaraereğlisi’ni tercih edersen bol bol denize girebilir, hazır buradayken Kına Taşı ve Yeniçiftlik’i de görebilirsin. Önerdiğim bölgelerdeki ücretsiz kamp alanları İstanbul ya da İstanbul yakınlarında tatil yapmak isteyenlerin pek çok beklentisini karşılıyor. Sen de İstanbul çadır kamp yerleri arasından birini seçerek doğayla baş başa vakit geçirmenin tadını çıkarabilirsin.
 
Kamp macerasına kendi aracınla gidiyorsan, benzin ihtiyacını karşılamak ya da mola vermek için BP'ye uğramayı unutma, akaryakıt harcamalarında Paracık kazan.