Bilgisayar oyunlarında gösterdiğin performansın katbekat önüne geçerek rakiplerini geride bırakmaya ne dersin? Bunun için hangi gamer ekipmanlarına ihtiyacın olduğunu bu yazıda bulabilirsin!

Gamer ekipmanları ile tüm oyunlarından alacağın keyfi ve göstereceğin performansı artırmaya ne dersin? İster oyun dünyasına yeni katılmış ol ister yıllardır üst düzey bir gamer... İhtiyaç duyduğunu gamer ekipmanlarını tamamlayarak dört dörtlük bir oynama deneyimine hazır olabilirsin. Bu sayede arkadaşlarınla çevrim içi oynadığın oyunlarda da tüm gücünü gösterebilir, sesten görsele tüm oyun içeriklerine yüksek kalitede erişebilirsin. Hadi hemen listemizi incelemeye başla ve hangi gamer ekipman ürünlerine ihtiyacın olduğunu öğren! Ardından rakiplerini geride bırakacağın oyunlar için kolları sıvamaya başla!
 Gamer Ekipmanlarının Demirbaşı: Oyun Bilgisayarı


Gamer ya da oyuncu ekipmanları denildiği zaman tabii ki ilk önce oyun bilgisayarları akla geliyor. Yüksek boyutlu, modern oyunlar için tasarlanmış bu oyun canavarları sayesinde donma, takılma, aşırı ısınma gibi problemler olmadan oyunlarını başlatabilirsin. Daha kaliteli bir deneyim için mutlaka gereken oyun bilgisayarları sayesinde oyunlarını hızlı ve stabil bir şekilde oynayabilirsin. Oyun bilgisayarları da kendi içerisinde dizüstü ve masaüstü olmak üzere ikiye ayrılıyor. Laptop, yani dizüstü bilgisayar arıyorsan HP, Lenovo, Casper, Asus, Monster gibi pek çok marka arasından tercihte bulunabilirsin. Profesyonel oyuncu ekipmanlarının gözde ürünü olan bu bilgisayarlar, yüksek RAM ve ekran kartı hafızası, gelişmiş işlemci, ışıklandırılmış klavye sistemi, yüksek yenileme hızı, yeni nesil Wi - Fi çözümleri gibi özellikleri ile adından söz ettiriyor. Üstelik arkadaşların ile aynı mekanda sık sık oyun oynuyorsan da oyun bilgisayarları arasından bir seçim yapman avantajına olacaktır. Sabit bir oyun merkezin olsun istiyorsan da gaming ekipmanları içerisinde masaüstü bilgisayarlardan yana seçim yapabilirsin. Bunlar bilgisayar, klavye, mouse gibi ürünleri bir arada sunduğu için gamer ekipman seti olarak da değerlendiriliyor. Özellikle tek seferde tüm oyuncu ekipmanlarını temin etmek istersen bu minvaldeki masaüstü bilgisayar seçeneklerini inceleyebilirsin. Bunlar da aydınlatma özelliğine sahip, yüksek ekran çözünürlüklü ve gelişmiş işlemcili olması bakımından en büyük oyunlarında dahi hızlı şekilde performans sağlamanı kolaylaştırıyor. İşlemciden ekran kartına oyun bilgisayarına toplama yöntemi ile sahip olmak istersen de senin için hazırladığımız bu yazımızı inceleyebilirsin.Yüksek Kaliteyi Arayanlar İçin Oyuncu Monitörü


Oyuncu ekipman listemizin ikinci sırasında monitörler yer alıyor. Ekran çözünürlüğü, parlaklık, tepki süresi, hız, daha büyük ekran yapısı gibi taleplerin varsa mutlaka bir oyuncu monitörü almalısın. Monitörler, oyunun keyifini artırdığı gibi kalitesini de yukarı taşıyor. Özellikle de düşük tepki süreleri vadeden modeller, oyundaki hareketlerden kaynaklı görüntü problemlerine geçit vermiyor. Peki hangi oyuncu monitörünü alman gerekiyor? Bu gruptaki bir oyuncu ekipman önerisi için birden çok kriter var. Bu kriterleri şöyle sıralayabiliriz:
 • Yüksek çözünürlüklü bir monitör tercih edebilirsin.

 • Alacağın monitör 24 inçten düşük olmasın.

 • Ekran yenileme hızı minimum 144 Hz olmalı.

 • Seçeceğin monitörün, hangi ekran kartı markasının Sync teknolojisi ile uygun olduğunu kontrol edebilirsin. Tepkime süresi 1 ms olan monitörleri seçebilirsin.Hızlı Hamleler İçin Gaming Mouse


Gamer ekipmanlarının en temel olanları elinin altındaysa mouse modelini de yenileyebilirsin. Standart ve günlük kullanıma uygun farelerden ayrılan oyuncu fareleri, çok daha işlevsel ve farklı tasarımlara sahip. Genellikle siyah ana hatların etrafında farklı renkler ile süslenen oyuncu fareleri çok ilgi görüyor. Bunlar arasından kablolu ya da kablosuz oyuncu farelerini tercih edebilirsiniz. Oyuncu ekimanları içerisinde farelerin genellikle kablolu olanlarının tercih edildiğini bilmende de yarar var. Bunun en önemli nedeni de elbette ani pil bitmeleri ya da zayıflamaları ile uğraşmamak. Yüksek hızı ve tepki süreleri ile oyuncu fareleri arasından nokta atışı bir seçim yapabilirsin. Üstüne üstlük aydınlatma sağlayan fareler sayesinde de oyun için atmosfere kolayca geçiş yapabilirsin. Peki bir oyuncu faresi alırken nelere dikkat edebilirsin?
 • Dot Per Inc (DPI), mouse hassasiyeti olarak bilinen bir özellik ve oyuncu farelerinde son derece öne çıkıyor. Fareye dokunduğun zaman sağdan sola, soldan sağa ne kadar hızlı geçtiğine göre de DPI seviyeleri değişiyor. Genellikle oyuncu fareleri için ideal DPI 3600 ile 5000 arasında.

 • "Makro" adı verilen mouse yazılımı da oyuncu fareleri için biçilmiş kaftan. Bu yazılım sayesinde fare üzerinde bulunan tuşları özelleştirebilir, kendine göre işlevler atayabilirsin.

 • Tuş çeşitliliği de son derece önemli. Günlük işler için kullanılan farelerde genellikle iki tuş bulunur. Oysa, gaming mouse modelleri çoğu zaman ekstra tuşlar ile donatılıyor. Böylece bazı işlemleri dahi klavyeye gerek olmadan mouse üzerinden gerçekleştirebilirsin.Üst Düzey Oyuncu Klavyeleri Başarı Getiriyor


Gamer ekipmanları içerisinde şüphesiz ki iyi bir klavye performansı ve dolayısıyla başarıları etkiliyor. İngilizce klavye çeşidi olan Q klavye almanı öneriririz, çünkü bunlar dünya genelinde en çok kullanılan klavye türleri. Çok büyük olasılıkla da çevrim içi oyunlarda bir araya geldiğin çoğu oyuncu bunları kullanacak. Oyuncu klavyeleri içerisinde de genellikle kablolu klavye modelleri tercih ediliyor. Bunun en önemli sebebi tepki süreleri. Kablosuz klavyeler bazen geç tepki verebiliyor ve ani pil bitmeleri, zayıflamaları bu ekipmanlar için de geçerli. Oysa oyun dünyasındaki en önemli ögelerden biri hız. Dolayısıyla kablolu klavyeler daha doğru bir seçim olacaktır. Tabii ki oyuncu ekipmanları denildiği zaman bu alanda mekanik klavyeler öne çıkıyor. Mekanik klavyelerde tuşlar hemen tepki veriyor ve bu hassasiyet başarının belkemiği olabilir. W-A-S-D tuşlarının birbirinden ayrı olması da şüphesiz ki oyunlarda avantaj sağlayacaktır. Bu sayede oyun içinde gereksiz hamle yapma hatası da minimize edilebiliyor. Oynarken bileğini koyabileceğin ergonomik klavyeler de uzun oyun sürelerinde senin faydana. Böylece bilek rahatsızlığı gibi problemler de minimize edilebiliyor. Unutmadan… İlgili tüm kategoriler için geçerli Hopi kampanyamıza buradan ulaşabilir, gamer ekipmanlarını toplarken hemen Paracık kazanmaya başlayabilirsin.Oyuncu Kulaklıkları İle İşitsel Kaliteyi Yakala


Gamer ekipmanları arasında oyundan alacağın keyfi artıracak ürünlere de şans verebilirsin. Kulak üstü şekilde tasarlanan oyuncu kulaklıkları da böylesi bir fayda sağlıyor. Bunlar arasında da kablolu ve mikrofonlu modeller arasından bir seçimde bulunabilirsin. Oyuncu kulaklığı alırken dikkat edebileceğin hususlar ise şöyle:
 • Frekans aralığı, yani bir diğer tarifi ile hertz, oyuncu kulaklığı alırken son derece önemli bir kriter. Kulaklığın hertz aralığı ne kadar genişse, oyun içi sesleri de o kadar rahat alabilirsin.

 • Desibel de dediğimiz ses seviyesi bir diğer önemli nokta. Genellikle ideal desibel değeri 85 olarak belirleniyor. Bu değerin üzerindeki desibeller, uzun süreli kullanımlarda kulak sağlığına olumsuz etki edebiliyor.

 • Oyuncu kulaklığının çok ağır olmamasına da özen gösterebilirsin. Saatler süren oyunların karşısında ağır mı ağır bir kulaklığı kafanda taşıman şüphesiz ki sağlığına zararlı olacaktır.

 • İyi bir ses izolasyonu da dışarıdan gelen sesleri büyük ölçüde kesebilir. Bu nedenle yüksek izolasyon kalitesine de önem verebilirsin.Üst Düzey Konfor Sunan Oyuncu Koltukları


Tüm diğer gamer ekipmanlarında olduğu gibi oyuncu koltuklarında da konfor, kalite, dayanıklılık önemli. Bununla beraber bu ürünler, bir yanıyla da dekorasyonda öne çıkabiliyor. İyi bir oyuncu koltuğuna sahip olmak için bu kaideleri takip edebilirsin:
 • Tasarım oyuncu koltuklarında son derece önem arz ediyor. Oyun ekipmanların ile uyumu kadar oyun ortamı ile, odanla da uyumlu olması gerekiyor. Bu açıdan renk ve tasarım noktasında kişisel zevklerini ön plana çıkarabilirsin.

 • Bel, sırt ve boyun destek ayarları bir oyuncu koltuğunun olmazsa olmazları arasında. Uzun süreli oyun süreçlerinde ergonomik hassasiyet gösteren oyuncu koltukları sağlığına katkı sağlayabilir. 360 derece ayarlanabilen özellikler en iyisi desek yeridir.

 • Ayak ve kol ayarlama fonksiyonları da çok önemli. Kol desteği sayesinde anatomik yapına göre koltuğu konumlandırabilirsin.Eşsiz Bir Deneyim İçin Joystick


Uçak ya da helikopter simülasyonlarında Joystick ile oyundan alacağın keyfi katbekat artırabilirsin. Bunlar arasından da kablolu tasarımları tercih edebilir, zevkine göre bir renk seçebilirsin. Hemen N11 üzerinden yapacağın alışverişlerle Paracık kazanabilirsin! Kazandığın Paracıkların sonraki alışverişlerde katlanacağını unutma.