Hygge felsefesinin ne olduğunu ve evinde Hygge dekorasyon trendlerini nasıl uygulayabileceğini merak ediyorsan, doğru yerdesin!

Danca ve Norveççe "sağlık ve memnuniyet duygularıyla birlikte gelen rahatlık ve şenlik havası" anlamına gelen Hygge ya da Hygge felsefesi, son zamanlarda özellikle dekorasyon trendleri arasında yükselişte. Peki Hygge dekorasyon nedir? Evini bu felsefeye uygun döşemek ve dekore etmek için nelere ihtiyacın var? Hepsi ve daha fazlası, Hygge dekorasyonu ele aldığımız bu yazıda.

 Hygge Felsefesi Nedir?


Hygge felsefesi, aslen Danimarka kökenli olup pek çok İskandinav ülkesinde kabul görmüş bir yaşam biçimi felsefesidir. Bu yaşam biçiminde hayattaki küçük şeylerden mutlu olma ve bu mutlulukla birlikte gelen rahatlık ve tatmin hissi ifade edilmeye çalışır. Örneğin yağmurlu bir pazar sabahı evinde oturup sıcak çikolata içiyor ve kitap okuyorsan, bu tam bir "Hygge" örneğidir. Bu felsefe ile ilgili ne olduğuna ve nasıl uygulandığına dair konularla birlikte kelimenin nasıl okunduğuna dair de pek çok soru gelir. "Huga" diye okunan Hygge, Danimarka'nın çok önemli bir kültürel parçasını oluşturur.
 Hygge Dekorasyon Nedir?


Hygge felsefesi, genel olarak bir yaşam tarzını benimsiyor olsa da özellikle son dönemlerde yaygın bir dekorasyon trendi haline de dönüşmüştür. Bu dekorasyon trendinde minimalist bir iş mimari stil tercih edilir. İskandinav "Hygge" konsepti temel alınarak kişinin hayatta küçük şeylerden mutlu olmasını sağlayan bir dizayn felsefesi ile tasarlanan mimarilere işaret eder.Hygge ev dekorasyonu bu bağlamda davetkar ve konforlu bir stil oluşturmayı hedefler. Burada amaç, birlikteliği ve hayattaki küçük şeylere karşı minnettarlığı teşvik eden bir ev atmosferi yaratabilmektir. Hygge dekorasyon trendleri daha çok rahatlatıcı doğal renklerden ve doğal materyallerden oluşur - ki bu da Danimarka halkının imzası niteliğinde bir stildir.
 Hygge Dekorasyon Trendlerinin Yükselişi


2017'de konu üzerine yayınladığı kitapla Meik Wiking, aslında Hygge kültürünü ve anlayışını dünyaya tanıtan isim olmuştur. New York Times çok satanlar listesine girmeyi başaran "The Little Book of Hygge" isimli kitap, dünya çapında insanların Danimarkalıların rahatlığa, iyiliğe ve sağlığa ne denli önem verdiğini göstermiştir. Yine son dönemlerde yükselen İskandinav dekorasyon unsurları da Hygge felsefesinin ve beraberinde Hygge mobilya anlayışının da popülerleşmesine olanak sağlamıştır.
 Evimi Nasıl Hygge Dekorasyona Uygun Dekore Edebilirim?


Hygge dekorasyonu evinde deneyimlemek istersen her şeyden önce minimalist bir ev dekoru üzerine çalışman gerekir. Yaşam alanında "Hygge" felsefesini benimseyebilmen için işte sana birkaç harika ipucu:
 1. Yumuşak tekstiller kullan: Hygge dekorasyonunun temeli doğal ve natürel olana odaklanır. TV battaniyeleri, kırlent ve yastıklar, kürk halılar ya da triko koltuk örtüleri gibi yumuşak ev tekstili kullanarak evinde sıcak bir atmosfer yaratabilirsin.

 2. Doğal renk şemalarına yönel: Hygge dekorasyonda kırmızı, mavi, sarı gibi canlı ve iddialı tonlara pek fazla yer verilmez. Bu dekorasyon anlayışı doğaldan yana olduğu için renk şeması olarak da doğaya dair, toprak tonlar tercih edilir. Rahatlatıcı bejler, ferahlatan griler ve konforu çağrıştıran kahveler, bu dekorasyon trendinin önde gelen renkleri arasında. Tüm bunları ve çok daha fazlasını Hopi’nin Bella Maison kampanyasında bulabileceğini biliyor muydun? Ahşap, bambu ve bitkiler, Hygge dekorasyonun olmazsa olmazları, hatırlatmış olalım.

 3. Işıklandırmadan faydalan: Azaltılmış bir ışık kaynağı etkisi yaratmak için şerit LED ışıklardan yararlan. Piyasada pek çok farklı uzunlukta, tarzda ve şekilde şerit LED ışık bulman mümkün. Yatak odasına, salona ya da oturma odasına asabileceğin bu şerit LED'lerle sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturabilirsin. Bununla birlikte bir şömineyi, pencereyi ya da balkonunu aydınlatmak için ise sarı ışıklı LED lambalar kullanmanı tavsiye edebiliriz.

 4. Rahatlatıcı kokulara yatırım yap: Mum, kandil, tütsü, çubuk oda kokuları... Seçimin her ne olursa olsun - hatta belki hepsi olsa bile! - davetkar ve samimi bir kokuya sahip oda kokularını tercih edebilirsin. Çocukluğu ve aileyi anımsatan bir kurabiye kokusu, sıcaklık çağrıştıran tarçın ve vanilya ya da rahatlatıcı bir ortam sunan portakal kokuları, ilk tercihlerin arasında olabilir.

 5. Bir okuma köşesi yarat: Hygge tarzını okuma sevdanla bir araya getirmeye ne dersin? Elinde güzel bir kitapla ve sıcacık bir kahveyle keyfini çıkarabileceğin bir okuma köşesi harika bir fikir olmaz mı? Bu köşeyi yaratmak için bisküvi minderler ve kırlentler kullanabilir ya da tavandan asmalı salıncak yerleştirerek daha da bohem ve şık bir hava oluşturabilirsin. Salıncağı da yumuşacık battaniyeler ve püsküllü yastıklarla süslemeyi ihmal etme!

 6. Evinin genelinde rahat bir atmosfer oluştur: Kırlentlerle kaplı olduğu için şık görünen ancak oturmaya yer olmayan bir kanepeden kim konfor bekleyebilir ki? Hygge tarzının rahata düşkün bir stil olduğunu aklından çıkarma. Bu yolda bir dekorasyon tarzı oluştururken ailenin ve misafirlerinin rahatlığını ön planda tutmayı amaçlamalısın. Şık bir tasarımla birlikte iyi bir kullanıcı deneyimi de önemlidir, değil mi?

 7. Dekorasyonunda mumlar kullan: Tıpkı şerit LED'lerde olduğu gibi mumlar da harika bir Hygge aydınlatma detayı oluşturuyor. Eğer evde şömine varsa içini farklı boylarda blok mumlarla dekore edebilir, orta sehpa ve TV ünitesi gibi alanlarda irili ufaklı mumlarla sıcaklık katabilirsin.

 8. Spa tarzı bir banyo yarat: Hygge dekorasyonu sadece salon ve oturma odası ile sınırlı değil. Banyonda da pekala bir Hygge dekorasyon tarzı oluşturabilir ve onu yaşatabilirsin. Hasır sepetler ve bambu kutular kullanarak banyodaki tüm araç gereçleri şık bir biçimde organize edebilir ve muhafaza edebilirsin. Yumuşak ve doğal tonlarda bornoz ve havlular, sağa sola serpiştirilmiş beyaz blok mumlar ve sarmaşık tarzı yeşil bir bitki, banyonun havasını bir anda değiştirecek Hygge elementlerden.
   Hygge Dekorasyonda Bunlara Dikkat! • Sadece trend olduğu için eşya almak, Hygge felsefesine uyan bir yaklaşım değildir.

 • Hygge felsefesi "birliktelik" ve "beraberlik" temaları üzerine döndüğü için bu felsefeyi benimserken aile içi daha fazla iletişim kurulması desteklenmelidir. Hygge dekorasyon tarzında bir salonda her biri farklı bir köşede elinde telefon ile oturan bir aile tablosu, aslında Hygge felsefesinin tam aksi bir senaryodur.

 • Hygge dekorasyon doğal tonlar ve malzemeler üzerine kurulu olduğu için dekoruna dikkat çekici renkler eklemek doğru bir hamle olmayabilir.

 • Daha "Hygge" bir görüntü için mobilyalarının da natürel tonlarda, yumuşak tekstillerde ve ahşap iskeletle tasarlanmış olmasını sağlayabilirsin.

 • Salonunda bolca oturma alanı oluşturarak birlikteliği çağrıştıran bir atmosfer yaratabilirsin.

 • Bitkilerin gücünden faydalanarak alanın daha doğal ve canlı görünmesini sağlayabilirsin. Bunun için Salon Bitkileri konulu yazımız tam sana göre!

 • Hygge estetiğine ters keskin hatlar, canlı tasarımlar ve iddialı renkler yerine yün, ahşap, bambu, hasır ve rafya gibi doğal malzemelere ağırlık vermelisin. Evine huzur, konfor ve samimiyet katacak birbirinden güzel ev dekorasyon ürününü Evidea’da bulabilir, Hopi’ye özel kampanyalardan yararlanarak alışverişin keyfini çıkarabilirsin!